ادامه جنجال یک نامه ، واکنش به تکذیب امضای نامه درخواست آزادی امامی

به گزارش بی نهایت اس ام اس، انتشار نامه ای از سوی اهالی سینما خطاب به ریاست قوه قضاییه در حمایت از سیدمحمد امامی یکی از سرمایه گذاران سینما که به اتهام مفاسد اقتصادی در زندان است، جنجال بزرگی راه انداخته است. جنجالی که موافقان و مخالفان بسیاری را مجبور به واکنش کرده است.

ادامه جنجال یک نامه ، واکنش به تکذیب امضای نامه درخواست آزادی امامی

به گزارش بی نهایت اس ام اس به نقل از ایرنا، چند روز گذشته بود که متنی با امضای چند تن از اهالی سینما مبنی بر درخواست آزادی سیدمحمد امامی در دوران کرونا از زندان خطاب به رئیس قوه قضاییه منتشر شد. تهیه کننده ای که متهم پرونده اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان است. نامه ای که نه تنها متنش بلکه امضاکنندگان آن مورد هجمه و نقدها شدید هم صنفی ها قرار گرفتند.

  • واکنش تند سینمایی ها علیه یکدیگر

منیژه حکمت یکی از کارگردان های سینما در واکنش به این درخواست، متن تندی را در توییتر نوشت که بخشی از آن به شرح زیر است: شرم بر ما، شرم بر سینمای ما که به خاطر نواله ای که برایمان پرت کرده اند این چنین به دریوزگی افتاده ایم و عزت و آبروی فرهنگ و هنرمان را از کسی طلب می کنیم که غارت سفره ناچیز فرهنگیان کشورمان تنها خلاقیت اوست

نقدها و اعتراضات به این نامه تا جایی پیش رفت که تا به امروز بسکمک از افرادی که نامشان در این لیست قرار گرفته است، امضای خود را تکذیب کرده اند.

مهران احمدی بازیگر تلویزیون و سینما در گفت وگو با یکی از بی نهایت اس ام اس سینمایی درباره امضای خود گفت: نامه را فرستادند و گفتم اگر بحث کروناست، این بحث های فرهنگی و اینها چیست؟ قرار شد متن نامه را بیاورند تا نظر بدهم. نیاوردند و اسم من را سر خود گذاشتند. اگر من امضایی کردم بیاورند. تکذیب می کنم. من نامه ای برای محمد امامی امضا نکردم.

روح الله حجازی کارگردان، محسن تنابنده بازیگر و کارگردان، مهدی کرم پور کارگردان و... از جمله کسانی بوده اند که به نوعی امضای خود را پای این درخواست تکذیب کردند.

برای بررسی دلایل تهیه این نامه با جواد نوروزبیگی؛ تهیه کننده سینما که یکی از امضاکنندگان این درخواست است به گفت وگو پرداختیم.

  • فقط خدا می داند که نیت ما چه بوده و بس

جواد نوروزبیگی تهیه کننده سینما درباره چرایی امضای نامه درخواست مرخصی محمد امامی در دوران کرونا از زندان، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: این نامه پیرو صحبت های آقای رئیسی، رئیس قوه قضاییه مبنی بر این که طی شرایطی، زندانیان می توانند در این اوضاع و احوال بیماری کرونا از مرخصی استفاده کنند، و با درخواست خانواده محمد امامی نوشته شده است. ما وقتی متوجه این مسئله شدیم با چند هنرمند صحبت کردیم که بیایند و برای این که محمد امامی حداقل برای مدتی کوتاهی کنار خانواده اش باشد نامه ای تنظیم کنیم و درخواست مرخصی داشته باشیم. در نامه هم ذکر کردیم فقط برای این شرایط کرونا وگرنه حکمش هرآنچه است بعدها بر او اجرا شود. هنوز هم دادگاهی برگزار نشده است و از جزئیات حکمش خبر نداریم. شاید لزومی به قسم خوردن نباشد. ولی فقط خدا می داند که حرکت من و همه همکاران صرفا جنبه انسانی داشته و سر سوزنی هدف دیگری در کار نبوده ولی متأسفانه یک عده که فقط کارشان شده اتهام زنی به این و آن، راه افتادند که این نامه برای چه بوده؟ فقط خدا می داند که نیت ما چه بوده و بس.

  • اسامی آن لیست چه نیازی به محمد امامی دارند؟

وی در ادامه اضافه کرد: من و همه کسانی که نامشان در آن لیست قرار گرفته است، هیچ نیازی به محمد امامی نداریم. برای مثال من شخصا سال گذشته چهار فیلم کار کردم. الان هم دو فیلم در دست تولید دارم. چه نیازی به محمد امامی دارم؟ بقیه دوستان هم همینطور. اگر داشتند در این سه سال باید نیاز پیدا می کردند. مثلا آقای سرتیپی واقعا به سرمایه آقای امامی نیاز دارد؟ آیا آقای عکمک یا مهدویان و مابقی دوستان نیاز دارند؟ به اسامی لطفا نگاه کنید که چه کسانی هستند.

نوروزبیگی با بیان این که امضاکنندگان تنها نگاه خیرخواهانه و انسان محبت آمیز داشته اند و می خواهند در این اوضاع و احوال کمکی کنند، اضافه کرد: چرا نباید به هم نوع خودمان کمک کنیم؟ مگر چه اتفاقی می افتد؟ طرف می خواهد مرخصی بیاید. چرا همکاران من در سینما تا این اندازه از یک درخواست انسانی رنجیده اند. همکارانی که مرا سال ها در سینما می شناسند اصلا خودم را جدا می کنم؛ به آن اسامی که در لیست قرار دارند، نگاه کنند و به آنها و آثاری که دارند احترام بگذارند. نه این که شلوغ کنند و این همه جنجال به وجود آورند.

  • قبلا هم برای سینماگران و دوستان انجام داده ایم؛ یکی هم محمد امامی

جواد نوروزبیگی در ادامه درباره واکنش های منفی برخی از منتقدین این نامه، بیان نمود: به نظرم دیگر بحث سر محمد امامی نیست. نه برای محمد امامی، برای هر سینماگر دیگری من و بقیه دوستان این کار را قبلا کرده ایم و باز هم می کنیم. حالا شاید قبلی ها را رسانه ای نکرده ایم و شاید این را هم نباید رسانه ای می کردیم. چون متأسفانه عده ای از سینماگران ما منتظر نشسته اند که همکار خود را متهم و نابود کنند. این اوج بی اخلاقی است. متأسفانه در این روزها کسانی دم از مبارزه با فساد می زنند که واقعا با توجه به سابقه شان در سینما جای تعجب دارد.

  • ما با امامی کار کرده ایم یا کسانی که امضایشان را تکذیب می کنند؟

وی اضافه کرد: احساس می کنم برخی از منتقدان این اتفاق با امضاکنندگان دعوا و خصومت شخصی دارند و این موقعیت را زمان مناسبی برای تسویه حساب می دانند. بررسی کنید و ببینید که آیا ما در کنار محمد امامی بوده ایم و فعالیت داشته ایم یا کسانی که امضا نکرده اند؟ ما در کنار وی بودیم یا کسانی که با او چند فیلم کار کرده، درخواست را امضا کرده و الان امضاهایشان را پس گرفتند. در صورتی که شنیده ام از همه کسانی که تکذیب کردند، صدا وجود دارد که چنین کاری را از جانب ما انجام دهید. حالا احترام می گذارند و صوت ها را پخش نمی کنند.

  • امضا تنها یک عمل انسانی بوده است

تهیه کننده فیلم خون شد با تأکید بر این که هدف تنها انجام یک عمل انسانی است، مطرح نمود: ما که امضا کرده ایم هدف مان انسانی بوده است و لاغیر. تا آخرین قران پول بیت المال باید برشود. خود امامی هم قائل به این است که هر آنچه متعلق به بیت المال است را برمی گردانم. بانک سرمایه، دادگاه و... همه سرگرم این پرونده هستند. ضمن این که بالاخره این شرایط روشن می شود.

وی در ادامه به برخی خبرها اشاره کرد و گفت: در یکی از کانال ها دیدم که گفته بودند این اسامی، نفری پنج سکه گرفتند و این را امضا کردند. مگر اندازه ما پنج سکه است؟ ما را قرار است با چه بخرند؟ چرا ما سینمایی ها اینگونه شده ایم؟ چرا فکر نمی کنیم محمد امامی هم خانواده دارد و می تواند از فرصتی که جمهوری اسلامی برای همه در نظر گرفته، استفاده کند. بیایید کمک کنیم نه این که مشکل ساز باشیم.

  • امضاکنندگان با باورشان این کار را کرده اند

این تهیه کننده باسابقه، با اعلام این که هر کسی این کار را کرده است با اعتقاد و باورش آن را انجام داده است، اضافه کرد: همه می دانیم محمد امامی بالاخره دادگاهی می شود و این که زندان برود یا نه یا این که راستا هنری اش را ادامه دهد یا خیر، را کسی نمی داند.

نوروزبیگی درباره این مسئله که شاید بسکمک از این انتقادها به دلیل متن نامه باشد، شرح داد: متن درخواست، رزومه ای از فعالیت های حرفه ای آقای امامی را شرح داده است. ایشان بالاخره تهیه کننده بوده اند. البته برای ما آن رزومه تأثیری ندارد. ما به این بخش کار داریم که ایشان از موقعیت مرخصی استفاده کنند. در نامه هرگز قید نشده که به او تخفیف دهند. یا این که ایشان با بانک سرمایه مشکلاتی داشته یا نداشته اند. ما درباره این قضایا خبر نداریم که ورود کنیم. حالا در آن نامه یک رزومه ای هم از ایشان داده شده که تهیه کننده فلان آثار بوده . ما تأیید کردیم که این کارها را انجام داده است. شاید این برایش مؤثر باشد که نگاهی به پرونده اش کنند و به او مرخصی بدهند. برخی از این ناراحت شده اند که چرا این آثار در نامه قید شده است. چون همه این آثار را واقعا او تولید کرده است. در کدامیک از آنها فعالیت نداشته است. حتی چند اثر ارزشی بود که اتفاقا افتخارات خوبی هم به ارمغان آورد اما او نخواست نامش ذکر شود. ما اگر لازم شود برای هر زندانی دیگری این کار انجام می دهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 346

به "ادامه جنجال یک نامه ، واکنش به تکذیب امضای نامه درخواست آزادی امامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه جنجال یک نامه ، واکنش به تکذیب امضای نامه درخواست آزادی امامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید