تلاش شرکت های جهانی برای تک دُزی کردن واکسن کرونا

به گزارش بی نهایت اس ام اس، رئیس ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران گفت: برخی شرکت های دارویی جهان به این سمت حرکت می کنند که بتوانند واکسن کرونا را تک دُزی کنند.

تلاش شرکت های جهانی برای تک دُزی کردن واکسن کرونا

به گزارش خبرنگاران، دکتر علیرضا زالی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به سوالی درباره زمان اجرای کامل واکسیناسیون عمومی در کشور هم گفت: وزارت بهداشت این زمان را انتها امسال اعلام کرده است، اما متغیر مهمی برای تأمین لجستیک کافی واکسن وجود دارد که بخشی از آن به ورود واکسن های کافی و تنوع در سبد واکسن در عرصه واردات بستگی دارد و بخشی هم مستلزم تولید داخل است.

وی گفت: به نظر می رسد براساس اعلام رسمی مسئولان وزارت بهداشت احتمالاً در روز های آینده شاهد افزایش بیشتری از سهم سهمیه کوواکس ایران هستیم چرا که ایران سهمی 16 و نیم میلیون دُزی را در صحنه عمومی بین المللی دارد و با فرآیند های تسهیل یافته که در این زمینه شکل می گیرد وضع بهتری خواهیم داشت.

رئیس ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران افزود: البته یک راه میانبر هم در واکسیناسیون داریم که علاوه بر تولید داخل به سمت تولید ترکیبی هم برویم به این مفهوم که از زیرساخت های موجود به صورت تلفیقی استفاده شود و در کشور اکنون دو شرکت بزرگ داروسازی، استاندارد ها و معیار های لازم را طی کرده اند و قرار است با شرکت اسپوتنیک روسی در زمینه تولید واکسن اسپوتنیک به عنوان بخش منطقه ای عمل کنند.

دکتر زالی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه واکسن کرونا تا چه مدت مصونیت ایجاد می کند؟ گفت: هنوز گزارش جهانی دقیقی در این باره مشخص نشده است چرا که تزریق این واکسن به یک سال نرسیده و نخستین واکسیناسیون در عرصه جهانی 27 دی سال گذشته بوده است و همه اطلاعاتی که داریم براساس بررسی شاخص های ایمنی در مطالعات بالینی است که به هر حال قابل پیش بینی هم نیست.

وی افزود: اما حداقل، بیشتر مراکز جهانی شش ماه تا یک سال را اجماع دارند، اما پیش بینی ما این است به خاطر فرآیندی که کرونا خواهد داشت و بروز جهش هایی که در آینده محتمل خواهد بود، احتمالاً در عرصه جهانی شاید نیازمند این باشیم که در کل جهان به فکر واکسن فاز سوم هم باشیم به همین دلیل بیشتر تولید کنندگان واکسن به گونه ای زیرساخت را تجهیز می کنند که بسته سه دُزی باشد، اما اکنون به نظر می رسد در میان مدت زدن دو دُز واکسن مسئله را مرتفع کند.

رئیس ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران گفت: البته برخی شرکت های دارویی جهانی اکنون به سمت تک دُزی کردن واکسن حرکت می کنند که به دلیل ایجاد برخی مسائل این راستا کند شده است، اما در آینده نه چندان دور شاهد واکسن های تک دُزی در عرصه جهانی خواهیم بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1042

به "تلاش شرکت های جهانی برای تک دُزی کردن واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش شرکت های جهانی برای تک دُزی کردن واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید