خبرنگاران بحران کمبود پرستار و کرونا سلامت مردم را تهدید می نماید

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران - خبرنگاران - سازمان نظام پرستاری اعلام نمود: دو بحران همزمان شامل کمبود پرستار و اپیدمی کرونا سلامت مردم را تهدید می نماید و ضروری است استخدام پرستاران، پرداخت معوقات و اصلاح نظام پرداخت اجرایی گردد.

خبرنگاران بحران کمبود پرستار و کرونا سلامت مردم را تهدید می نماید

رئیس کل و اعضای شورای عالی نظام پرستاری روز سه شنبه طی نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری رسیدگی به خواسته های جامعه پرستاری از جمله استخدام پرستار، پرداخت معوقات، اصلاح نظام پرداخت، استخدام پرستاران شرکتی، رسیدگی به پرستاران مبتلا به کرونا و اجرای قوانین بر زمین مانده را خواهان شدند.

در این نامه که به امضای محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری، شمس الدین شمس، رئیس شورای عالی و اعضای شورای عالی نظام پرستاری رسیده از رئیس جمهوری خواسته شده که دستورات لازم را برای پرداخت معوقات پرستاران، استخدام پرستاران داوطلب در بحران کرونا، رسیدگی به درمان پرستاران صادر کند.

در این نامه آمده است: بالغ بر چهار ماه است که ویروس کرونا در کشور ما نیز بحران بی سابقه ای برای سلامت و حیات مردم ایجاد نموده است که این بار با پرچمداری پرستاران و کارکنان نظام سلامت رقم زده شده است. پرستاران علیرغم کمبود نیرو؛ مسائل، مطالبات معوق و ... با تمام قوا در صحنه خدمت مانده اند و به لحاظ کمی و کیفی خدمات بی نظیر و ایثارگری های بی مانندی انجام می دهند.

در این نامه آمده است: از تعداد 250 هزار خانواده عظیم پرستاری کشور اعم از شاغلان، دانشجویان، بازنشستگان و ... تعداد بالغ بر 110 هزار نفر برای 140 هزار تخت بیمارستانی فعال هستند و فقط در بالین و بیمارستان ها کار می نمایند، یعنی به ازای هر تخت بیمارستانی در بالین فقط هشت دهم نیروی پرستار در 24 ساعت داریم و این یعنی درهم تنیدگی همزمان دو بحران کمبود نیروی پرستاری و کرونا. از تعداد 110 هزار نفر فوق حدود 65 تا 68 هزار پرستار مستقیما طی این چهار ماه، صرفا به بیماران کرونایی خدمت نموده اند و این رقم با تسری کرونا به سایر استان ها، کماکان در حال افزایش روزانه است.

سازمان نظام پرستاری اضافه نمود: از این تعداد 65 تا 68 هزار نفر، بالغ بر 50درصد یعنی حداقل 32 هزار پرستار مدت زمانی بین دو هفته تا دو ماه به صورت مداوم در بخش های کرونایی بیمارستان ها یا در مجاور بخش کرونا به طور شبانه روز در ارتباط مستقیم با بیماران کرونایی بوده و از ملاقات با خانواده های خود اعم از همسر، فرزند، پدر و مادر و ... محروم بوده اند و از نزدیکترین فاصله فیزیکی و کاری با بیماران کرونایی به آنها خدمت نموده اند.

در این نامه آمده است: از آنجا که هنوز واکسن و داروی ویژه ای برای بیماران کرونا وجود ندارد، لذا بیماران بستری در بیمارستان ها صرفا می توانند با مراقبت های پرستاری بهبود پیدا نمایند به همین خاطر هنوز پرستاران؛ درگیرترین افراد با موضوع کرونا و نزدیکترین فرد به بیمار کرونایی هستند.

7400 پرستار به ویروس کرونا مبتلا شدند

سازمان نظام پرستاری تاکید نمود: به دلیل ارتباط بسیار نزدیک پرستاران با این گونه بیماران، تا امروز (27 خرداد 99) بالغ بر تعداد 7400 پرستار به طور قطعی به بیماری کرونا مبتلا شده اند که یا در بیمارستان ها یا در منزل، بستری و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته اند و تا این تاریخ تعداد 18 نفر از پرستاران به خیل شهدا پیوسته اند که 7 شهید از استان گیلان و بقیه از تهران و سایر نقاط کشور هستند.

علاوه بر کوشش پرستاران در زنجیره خدمت بیمارستان ها؛ مراکز مراقبت در منزل؛ پرستاری و مراقبت از بیماران کرونایی که مایل به بستری در بیمارستان ها نبودند یا تازه از بیمارستان ها ترخیص می شوند را به عهده می گیرند که در تهران و سراسر کشور بالغ بر 700 مرکز؛ چنین خدماتی را به مردم ارائه داده اند.

در این نامه اضافه شده است: سال گذشته در مراسم روز پرستار قول تحقق معوقات و مطالباتی همچون استخدام پرستاران، ساماندهی نظام پرداخت در کوتاه مدت و میان مدت و صفر کردن معوقات کارانه ها و اضافه کارها داده شد اما هنوز در این زمینه ها اتفاق خاصی نیفتاده است.

بعضی افزایش های حقوق نیز ناشی از اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری است که بر اساس بخشنامه مورخ 30 بهمن98 انجام گرفت که مربوط به کارکنان تمام دستگاه های اجرایی است و فقط مختص پرستاران نیست، ادامه پرداخت این افزایش نیز منوط به تامین اعتبار و کاهش هزینه های دستگاه ها از محل دارایی های شده است.

در نامه سازمان نظام پرستاری آمده است: متاسفانه هنوز تعداد زیادی از دانشگاه های علوم پزشکی اضافه کار و کارانه پرستاران را از هم جدا ننموده اند. این موضوع باعث عدم شفافیت در پرداخت ها شده است و حقوق بسیاری از پرستاران از بین می رود.

تاخیر 7 تا 17 ماه در پرداخت اضافه کاری

بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی با نادیده دریافت قانون بهره وری به اجبار پرستاران را به انجام اضافه کار بالاتر از سقف قانونی مجاز، مجبور می نمایند، اما زمان پرداخت اضافه کار، هم سقف ریالی برآن می گذارند و هم پول آن با تعویق زمانی 7 تا 17 ماهه پرداخت می گردد.

سازمان نظام پرستاری اضافه نمود: علیرغم تخصیص منابع قابل توجهی از صندوق ذخیره ملی برای جبران خسارات ناشی از کرونا، پرداخت هایی (تحت عنوان حق کرونا) به میزان 18 هزار تومان، 28 هزار تومان و 150 - 100 هزار تومان به پرستاران مشاهده شده که در شأن جامعه پرستاری نیست. اخیرا نیز جدولی به بیمارستان ها ابلاغ شده که ارزش هر ساعت کار پرستاران در بخش کرونا را معادل ساعت کار یک دانشجوی اینترن پزشکی دیده اند.

در این نامه آمده است: بر اساس قانون ارتقاء بهره وری، پرستاران باید ضمن استفاده از مزایای مشاغل سخت و زیان آور؛ زودتر از موعد نیز بازنشست شوند ولی متاسفانه دستگاهها با زیر پا گذاشتن این قانون، به دلیل کمبود نیرو و منابع اقتصادی با درخواست های قانونی بازنشستگی پیش از موعد پرستاران موافقت نمی نمایند. این موضوع مسائل عدیده ای را برای پرستاران و به خصوص خانم های پرستار ایجاد نموده است.

سازمان نظام پرستاری در این نامه افزود: بدترین اتفاقی که در این روزها افتاده رفتار با پرستاران داوطلب خدمت در ایام بحران کرونا در استان های شاقتصادی اعم از گیلان و مازندران و تقریبا کل کشور است که بر خلاف درخواست مکتوب وزیر بهداشت از حضرت عالی برای بکارگیری پرستاران در ایام کرونا و علیرغم وعده اولویت استخدام و بکارگیری یکساله؛ بعد از دو ماه و اندی فعالیت، بدون آنکه حقوق و مزایای قانونی ماهیانه آنها پرداخت گردد به آنان قرارداد 89 روزه ساعتی اجباری ارائه نموده و پرداخت هر گونه حقوق و مزایای قانونی آنها را منوط به امضا این قرارداد شده است و در صورت عدم امضا، پرستار هیچ دریافتی نخواهد داشت.

سازمان نظام پرستاری در این نامه اضافه نمود: جناب آقای رئیس جمهور؛ بدون تعارف و بدون ملاحظه خواهشمند است به مقامات ذی ربط در سازمانهای امور اداری و استخدامی، برنامه و بودجه و وزارت بهداشت دستور فرمایید در یک بازه زمانی معقول به این مطالبات پرستاران رسیدگی گردد.

اجرای بدون قید و شرط دو قانون مهم تعرفه گذاری و ارتقاء بهره وری (به ویژه بازنشستگی پیش از موعد و به روزرسانی آیین نامه های سختی کار بخش ها در تمام بخش های دولتی وغیر دولتی و بیمارستانهای کشوری و لشکری)، اصلاح نظام پرداخت، مطابق توافقات سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت و نیز پرداخت معوقات مختص پرستاران که در مواردی تا 17 ماه وجود دارد از جمله مواردی است که این نامه رسیدگی به آن درخواست شده است.

استخدام حداقل 10هزار پرستار برای برطرف کمبود ناشی از توسعه تختهای بیمارستانی و جایگرین بازنشستگان پرستاری، تغییر شرایط نیروهای شرکتی و تسری مزایای فصل دهم قانون خدمات کشوری یا معادل آن به پرستاران شرکتی، پرداخت فوق العاده ویژه به پرستاران همانند نیروهای ستادی و اقتصادی و رسیدگی به پرستاران مبتلا به کرونا و تامین جایگزین سریع برای بالغ بر 7 هزار نفر از پرستاران مبتلا به کرونا (همانند جایگزینی مرخصی زایمان) در بخشهای مربوط نیز از دیگر موارد درخواست شده در این نامه است.

سازمان نظام پرستاری در این نامه همچنین برخورداری قانونی پرستاران از مرخصی استعلاجی در صورت ابتلا به کرونا و پیگیری موضوع این بیماری در بین خانواده و بستگان درجه یک، بکارگیری پرستاران فعال در ایام کرونا در دانشگاه های گیلان، مازندران و کل کشور، حداقل به صورت قراردادهای یکساله و قرار دریافت آنها در اولویت استخدام و جلوگیری از قراردادهای 89 روزه نیز از دیگر مواردی است که در این نامه رسیدگی به آن درخواست شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 465

به "خبرنگاران بحران کمبود پرستار و کرونا سلامت مردم را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بحران کمبود پرستار و کرونا سلامت مردم را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید