خبرنگاران نیروهای مورد حمایت امارات از عدن خارج شدند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران- خبرنگاران- نیروهای وابسته به شورای انتقالی جنوب و مورد حمایت امارات متحده عربی روز شنبه از استان عدن واقع در جنوب یمن خارج شدند.

خبرنگاران نیروهای مورد حمایت امارات از عدن خارج شدند

خبرگزاری آناتولی، این اقدام را در چارچوب اجرای توافق ریاض عنوان نمود و اضافه نمود: این در حالی است که خروج افراد مسلح شورای انتقالی و نیروهای دولتی (دولت مستعفی منصور هادی) از خطوط تماس در استان ابین واقع در جنوب یمن ادامه دارد.

نیروهای دولتی و شبه نظامیان شورای انتقالی روز جمعه عقب نشینی از خطوط تماس در ابین را به منظور اجرای بندهای نظامی این توافق که نوامبر 2019 میان دو طرف امضا شد، آغاز کردند.

یک عضو کمیته میانجیگری که خواست نامش فاش نشود، گفت یک تیب وابسته به نیروهای انتقالی روز شنبه استان عدن را به سوی جبهه های نبرد با حوثی ها (جنبش انصار الله) در شمال استان الضالع (جنوب) ترک کرد.

این کمیته ماه اوت گذشته با عضویت چند افسر سعودی و شخصیت اجتماعی یمنی تشکیل شد و ماموریت آن نظارت بر آتش بس میان نیروهای دولتی و شورای انتقالی در ابین بود.

وی یادآورشد که تا امروز از هر طرف، 3 تیپ نیرو، خطوط تماس در ابین را ترک کرده است.

وی اضافه نمود: روزند عقب نشینی نیروهای دوطرف در روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال 2017 پس از برکناری عیدروس الزبیدی استاندار پیشین عدن توسط منصور هادی و با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال دوباره بخش جنوبی یمن اعلام شد.

شورای انتقالی جنوب از اواسط اردیبهشت در استان های جنوبی یمن به مرکزیت شهر عدن، دولت خودمختار بیان نمود که با مخالفت جامعه جهانی روبه رو شد.

در آبان ماه 98 با میانجیگری سعودی ها، توافقی میان شورای انتقالی جنوب و دولت مستعفی یمن در عربستان امضا شد که به توافق ریاض شهرت یافت.

از مهم ترین بندهای توافق ریاض، استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن در مدت 7 هفته، متمرکز شدن نیروهای نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 768

به "خبرنگاران نیروهای مورد حمایت امارات از عدن خارج شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نیروهای مورد حمایت امارات از عدن خارج شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید