سه سناریو برای شیوع کرونا در ایران ، ابعاد فاجعه کرونا می تواند بسیار عظیم گردد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، دکتر علینقی مشایخی و همکارانش در دانشگاه شریف در یک مدل سازی سه سناریور را درباره فرایند آینده شیوع کرونا در ایران مطرح نموده اند.

سه سناریو برای شیوع کرونا در ایران ، ابعاد فاجعه کرونا می تواند بسیار عظیم گردد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، نتایج این مدل سازی در 23 اسفند در سایت انجمن ایرانی پویایی شناسی سیستم ها وابسته به دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف صورت گرفته است.

دکتر مشایخی در مقدمه این گزارش می نویسد: این شبیه سازی ها نشان می دهد که ابعاد فاجعه کرونا می تواند بسیار عظیم گردد، مگر آن که مردم با اجبار و یا از روی فهم با افزایش تعداد بیماران ارتباطات خود را کم نمایند و در تماس های اجباری خود با دیگران اصول پیشگیری را به طور جدی رعایت نمایند تا احتمال سرایت ناشی از ارتباط کاهش پیدا کند.

  • فرضیات مدل سازی

این مدل سازی بر اساس این فرضیات صورت گرفته است:

- 60 درصد از جمعیت 80 میلیونی مستعد ابتال به بیماری کرونا هستند. 40 %بقیه به علت سن کم و شرایط خوب سیستم دفاعی یا بیمار نمی شوند و یا بیماری را بطور خفیف میگیرند و بهبود می یابند.

- در حالت معمول 5 درصد احتمال انتقال ویروس در دیدار فرد مبتلا و فرد سالم وجود دارد.

- در شرایط معمول متوسط تعداد افرادی که یک فرد در روز دیدار می نماید، 15 نفر فرض شده است.

- در شرایطی که خدمات درمان مناسب در اختیار بیمار قرار گیرد، احتمال مرگ 2.4 درصد است.

- 20 درصد از موارد بیماری حاد بوده و احتیاجمند امکانات ویژه درمانی در بیمارستان ها هستند.

- به طور متوسط دوره بیماری از زمان ابتلا حدود 17 روز است که در این دوره بیماران می توانند بیماری را انتقال دهند. در 7 روز ابتدایی این دوره بیماری نهان بوده و علائم بیماری آشکار نمی گردد.

  • سه سناریو

در این شبیه سازی مدل سه سه سناریوی متفاوت در نظر گرفته شده است: 1- حالت ایده آل،2- عدم توجه به کاهش ارتباطات 3- بدترین حالت

در سناریو 1 فرض می گردد: -با افزایش تعداد بیماران و نرخ مرگ و میر افراد به اختیار یا با اجبار حکومت ارتباطات خود را تا 20 %حالت معمولی کاهش میدهند. همچنین با افزایش تعداد بیماران و نرخ مرگ و میر افراد در ارتباطات خود اصول بهداشتی را برای کاهش سرایت بیماری به شدت رعایت می نمایند تا ضریب سرایت به میزان 65 درصد کاهش یابد.

در این سناریو شیوع کرونا در اوائل فروردین به اوج می رسد و شمار مبتلایان 120 هزار نفر و شمار درگذشتگان 12 هزار نفر خواهد بود.

در سناریوی 2 فرض میگردد: با افزایش تعداد بیماران و نرخ مرگ و میر افراد به توصیه های نظام سلامت گوش نمیدهند و به اختیار ارتباطات خود را فقط تا 50 درصد حالت معمولی کاهش می دهند. بقیه شرایط شبیه سناریو 1 است.

در این سناریو شیوع کرونا در اواسط فروردین به اوج می رسد و شمار مبتلایان به 300 هزار نفر و شمار مرگ و میر به 110 هزار نفر می رسد.

در سناریوی 3 فرض می گردد: با افزایش تعداد بیماران و نرخ مرگ و میر افراد به توصیه های نظام سلامت گوش نمیدهند و به اختیار ارتباطات خود را فقط تا 50 درصد حالت معمولی کاهش می دهند (مانند سناریو 2).

به علاوه فرض می گردد با افزایش تعداد بیماران و نرخ مرگ و میر افراد در ارتباطات خود اصول بهداشتی را برای کاهش سرایت بیماری آنطور که توصیه می گردد رعایت نمی نمایند و ضریب سرایت به جای 55 درصد فقط 40 درصد کاهش یابد و 60 درصد مردم اصول مزبور را رعایت نمینمایند.

در این سناریو کرونا در اواخر خرداد به اوج می رسد، 4 میلیون نفر مبتلا و 3.5 میلیون نفر کشته می شوند.

  • جمع بندی

این پژوهشگران در پایان به این جمع بندی می رسند:

کشور با چالش عظیمی در مهار کرونا روبرو شده است. بدون محدود کردن جدی مردم با هم و جلوگیری ار اجتماعات و حتی تعاملات عادی بیم افراد کرونا می تواند لطمات جانی زیادی ببار آورد و پیامدهای مالی و اجتماعی فاجعه باری برای کشور داشته باشد.

باید هر چه سریعتر محدودیت های گسترده و جدی در ارتباطات و تعاملات بین افراد ایجاد کرد و حتی الامکان شرایط ماندن در خانه و کار از خانه را فراهم آورد. در واحدهای خدماتی و تولیدی که اجبار به حضور افراد است باید نهایت دقت در مصون کردن ارتباطات و رعایت بهداشت انجام پذیرد.

انجام و مدیریت شرایط بالا احتیاجمند یک مدیریت و رهبری مقتدر دارد. فراهم سازی شرایط لازم برای اعمال محدودیت مزبور احتیاج به برنامه ریزی و تمهیدات جدی دارد که فقط از یک مدیریتی با قدرت فکری زیاد و همت بلند بر می آید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 283

به "سه سناریو برای شیوع کرونا در ایران ، ابعاد فاجعه کرونا می تواند بسیار عظیم گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه سناریو برای شیوع کرونا در ایران ، ابعاد فاجعه کرونا می تواند بسیار عظیم گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید