مساحت مجوزهای معدنی یک و 2 هکتاری به 5 هکتار افزایش یابد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان مازندران با دو موضوع که پیش از آن، در کمیسیون های تخصصی و شورای اتاق مورد تبادل نظر قرار گرفته بود، تشکیل جلسه داد.

مساحت مجوزهای معدنی یک و 2 هکتاری به 5 هکتار افزایش یابد

موضوع نخست، اعتراض فعالان انجمن معدن استان در خصوص اختلاف نظر بین ادارات کل صنعت، معدن، تجارت و منابع طبیعی در ارتباط با واگذاری محدوده های معدنی و معین مساحت مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد اداره کل صنعت، معدن و تجارت متولی امر شود و تأکید شد که مجوزهای معدنی برای یک هکتار و دو هکتار نباشد، زیرا معدن کار فضای کافی برای برداشت در عرصه را ندارد و بعضاً فعالیت او سبب ریزش، رانش و بدنما شدن زمین می شود، ازاین رو در کلیات اشاره شد که هم به دلیل ذکر شده و هم به دلیل طولانی بودن فرایند استعلام و محدود بودن بهره برداری، مجوز یک تا دو هکتاری به پنج هکتار افزایش یابد.

توجه به ملاحظات منابع طبیعی و محیط زیست در مجوزهای معدنی

همچنین تأکید شد که معدن کار نباید در سطح بهره برداری بیشتر ازآنچه مورد موافقت قرار گرفته اقدام به فعالیت کند، اگر این موضوع محرز شود هم به این دلیل که خارج از مجوز بوده و هم اینکه به منابع طبیعی و محیط زیست خسارت زده، مشمول جریمه است.

مدیرکل محیط زیست مازندران نیز در تماس تصویری، اعلام داشت که با کلیات طرح معدنی مخالفتی نداریم اما پس از آماده شدن طرح فنی توسط نظام مهندسی، اگر اختیارات یک طرفه به اداره کل صمت داده شود شاید خیلی از ملاحظات منابع طبیعی و محیط زیست در آن لحاظ نشود لذا بهتر است که پیش از هر اقدام و تصمیمی، یک جلسه رایزنی بین این ادارات انجام بگیرد.

افزایش مسائل نهاده ها با سامانه بازارگاه

در دستور کار دوم جلسه، مسائل و مسائل فعالان و تشکل های اقتصادی حوزه دام و طیور در ارتباط با سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی بررسی شد و پیش ازاین پیشنهاد شده بود که مسئولیت توزیع نهاده های دام و طیور به تشکل ها واگذار شود.

رئیس اتاق ساری با بیان اینکه سامانه بازارگاه برای این تشکیل شد تا مسائلی را در حوزه طیور رفع کند، افزود: اما مسائل را افزوده است و اگر این موضوع را جمع نکنیم، به نظر می رسد یک هرج ومرجی در توزیع نهاده اتفاق بیفتد.

عبداله مهاجر دارابی گفت: اگر توزیع نهاده ها به تشکل ها واگذار شود که شامل 50 شرکت هستند، هم توزیع خام از بین می رود و کارخانه ها ملزم می شوند که بهره وری و کیفیت محصول را بالا ببرند و هم شکل توزیع نهاده ها بهتر و محصول به تولیدکننده واقعی تحویل داده می شود.

اختلاف نظر در واگذاری توزیع نهاده به تشکل ها

علی کیهانی، فعال صنعت خوراک دام، طیور و آبزیان مازندران، با واگذاری توزیع نهاده ها به تشکل ها البته به صورت پلکانی موافق بوده و معتقد است که اگر به تشکل ها سپرده شود، توزیع بر اساس سهم تولید هر کارخانه صورت می گیرد.

او ادامه داد: سامانه سماصط (سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور) در اختیار اتحادیه گوشتی است و مسائل اندکی در این حوزه وجود دارد، اگر سامانه بازارگاه هم به تشکل های دام و طیور واگذار شود، مسائل فعلی به حداقل خواهد رسید.

از سوی دیگر، عطااله حسن زاده، مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران به عنوان کننده تولید با این واگذاری مخالفت کرد و گفت: توزیع نهاده ها به سمت کارخانه ها نرود زیرا در حال حاضر، از طریق سامانه بازارگاه در حال انجام است و مسائل موجود، ناشی از کمبود ارز و نبود بار به اندازه کافی است.

توزیع 90 هزار تن نهاده در مازندران طی 4 ماه از سامانه بازارگاه

سید محمد جعفری، مدیرکل پشتیبانی امور دام مازندران، تأمین نهاده ها را سخت بیان نمود و گفت: در چهارماهه امسال، 90 هزار تن نهاده از سوی پشتیبانی امور دام استان از طریق سامانه بازارگاه توزیع شده و فعلاً بهتر است که واگذاری توزیع نهاده ها به تشکل ها صورت نگیرد.

دپوی بیش از 500 هزار تن نهاده در بنادر مازندران

در خصوص دپوی نهاده ها در بنادر و عدم ترخیص آن هم بحث و بررسی شد که این تأخیر در ترخیص سبب کمبود نهاده و افزایش قیمت می شود. مدیرکل پشتیبانی امور دام مازندران می گوید که 216 هزار تن ذرت و 200 هزار تن جو متعلق به بخش خصوصی و دولتی در بنادر است که 50 درصد آنها مربوط به وزارت جهاد بوده و بخش زیادی از مجموع جو دپو شده در بنادر استان در حال ترخیص است.

اما مدیرکل گمرک مازندران، میزان نهاده دپو شده در گمرکات استان را بیش از 500 هزار تن بیان نمود و گفت: علیرغم مسائلی که داشتیم آزمون قبل از اظهار را انجام دادیم، الآن روی میز استاندارد است و نمی دانیم چرا بار را نمی برند.

یوسفی منش بیان نمود: بخشی از نهاده مربوط به بخش خصوصی و بخشی دیگر نیز برای پشتیبانی امور دام است. آزمون قبل از اظهار انجام گرفته اما بار را از بندر خارج نمی کنند.

پیشنهاد افزایش سهم مازندران از نهاده ها به وزارت صمت و کشاورزی می رود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران از اتاق بازرگانی در خصوص مسائل ترخیص نهاده از گمرک مازندران با توجه به توضیحات مدیرکل گمرک استان، از جهاد کشاورزی و اداره کل پشتیبانی امور دام خواست که نسبت به خروج بارهایی که متعلق به این مجموعه ها بوده و ترخیص آنها بلامانع است در اسرع وقت اقدام کنند. همچنین بخش خصوصی نیز با توجه به همکاری گمرک، پیگیر خروج کالاهای خود باشد.

حسن خیریان پور همچنین درباره مسائلی که در خصوص سامانه بازارگاه نهاده های کشاورزی عنوان شده و اینکه میزان توزیع نهاده ها از این طریق و میزان سهمی که به مازندران اختصاص یافته با حجم تولیدات در این استان همخوانی نداشته و مشکل آفرین است، افزود: افزایش این میزان به عنوان یک پیشنهاد جهت بهبود کار، به وزارت صنعت، معدن، تجارت و جهاد کشاورزی می رود.

در خصوص واگذاری توزیع نهاده های دام و طیور به تشکل ها نیز مقرر شد که بخش خصوصی به نتیجه واحدی از سوی شرکت تأمین نیاز کارخانه های خوراک دام طیور و آبزیان، و اتحادیه مرغداران مازندران دست یابد و در صورت مثبت بودن، در شورای گفت وگو مطرح و به عنوان مصوبه به شورای ملی گفت وگوی دولت و بخش خصوصی برود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 550

به "مساحت مجوزهای معدنی یک و 2 هکتاری به 5 هکتار افزایش یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مساحت مجوزهای معدنی یک و 2 هکتاری به 5 هکتار افزایش یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید