میشل عون: الحریری باید با رئیس جمهور بر سر تشکیل کابینه به توافق برسد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، دفتر اطلاع رسانی رئیس جمهور لبنان با صدور بیانیه ای از کسانی غیر از نخست وزیر مکلف که درباره فرایند تشکیل کابینه تازه لبنان نظر می دهند، خواست در این خصوص به مفاد قانون اساسی پایبند باشند.

میشل عون: الحریری باید با رئیس جمهور بر سر تشکیل کابینه به توافق برسد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میشل عون رئیس جمهور لبنان روز سه شنبه بیانیه ای را درباره تازه ترین تحولات مربوط به تشکیل کابینه تازه لبنان صادر کرد که از چند ماه پیش به نتیجه نرسیده است.

به گزارش پایگاه خبری النشره، دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان در بیانیه ای گفت: در شرایطی که لبنانی ها در پی تشکیل دولت تازهی هستند که با وخامت اوضاع مالی و اجتماعی در این کشور مقابله کند، اما هر از چند گاهی، ما با اظهارات و مواضعی از منابع مختلف روبرو می شویم که در فرایند تشکیل کابینه به طور عمدی یا سهوی دخالت می نمایند.

بر اساس این بیانیه، 10 ماه است که از استعفای حسان دیاب نخست وزیر لبنان گذشته و سعد الحریری هم از هشت ماه پیش مامور تشکیل کابینه تازه شده و میشل عون رئیس جمهور لبنان هم هرگونه آمادگی و پاسخی را برای تسهیل این کار نشان می دهد، اما کاری پیش نرفته است.

دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان تاکید نمود: بر اساس قانون اساسی در مکاهممی که برای تشکیل دولت لبنان دنبال می گردد، می بایست میان رئیس جمهور و مامور تشکیل کابینه درباره تشکیل کابینه توافق گردد، زیرا منحصرا این دو طرف، با فرایند تشکیل کابینه و صدور احکام در ارتباط هستند.

در بیانیه ریاست جمهوری لبنان آمده است: طی چند روز گذشته واقعیت هایی پدید آمده که فراتر از قوانین اساسی و اصول مشخص شده است. ما از مراجع و ارگان هایی که خوشبختانه داوطلب یاری در شکل گیری دولت هستند، می خواهیم تا به قانون اساسی و به مفاد آن پایبند باشند و با تفسیرهای تازه از قانون اساسی در پی ایجاد عرف های تازه یا قواعدی نباشند که با قانون اساسی منطبق نیست.

به گفته ریاست جمهوری لبنان، بعضی دخالت ها در فرایند تشکیل کابینه فقط با خواسته های مداخله نمایندگان سازگاری دارد یا با اهدافی که بعضی از کارشکنان در فرایند تشکیل دولت درصدد دستیابی به آن هستند.

دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان گقت: ریاست جمهوری که به بسیاری از پیشنهادهای ارائه شده برای تشکیل دولت پاسخ داده است و از بسیاری از توهین ها و تخلف ها و حملات مستقیم به آن و اختیارات رئیس جمهور چشم پوشی نموده، معتقد است که رفتارهای عده ای برای نزدیک شدن به پفراینده تشکیل دولت، اگر منطبق با اجرای ماده 53 قانون اساسی و بند 2،3، 4 و 5 نباشد، قابل قبول نیست.

در پایان این بیانیه آمده است: پایان ، ما باید بپرسیم که آیا مواضع و دخالت ها در فرایند تشکیل دولت، منافع لبنانی هایی را که در بحران مالی و مالی بی سابقه ای غرق شده اند، تأمین می نماید و به نیازهای بشردوستانه و اجتماعی فوری آنها پاسخ می دهد در حالی که هیچ راه چاره جدی برای آنها، مگر به وسیله یک دولت نجات تازه وجود ندارد.

احتمالا سخنان میشل عون خطاب به نبیه بری رئیس مجلس لبنان است که سعد الحریری مامور تشکیل کابینه لبنان دیروز در گفت وگو با یک روزنامه سعودی، رابطه اش با بری را از نوع رابطه مکمل توصیف کرد و گفت که او تنها شخصی بوده که هرگز پشت او را خالی ننموده است و به زودی هم با او ملاقات خواهد داشت.

الحریری در طول مدت گذشته بر لزوم تشکیل دولت فراحزبی تاکید دارد به گونه ای که کاری به میثاق وطنی این کشور هم نداشته باشد.

کشور لبنان پس از انفجار بندر بیروت وارد یک بحران سیاسی شده است؛ لبنان در تاریخ چهارم آگوست سال 2020 (14 مرداد) در بندرگاه بیروت شاهد انفجاری مهیب بود؛ انفجاری که بیش از 190 کشته و 6500 مجروح در پی داشت.

در پی این انفجار و تشدید بحران سیاسی در این کشور حسان دیاب نخست وزیر پیشین این کشور استعفا کرد و مصطفی ادیب با رأی مجلس لبنان به اسم مأمور تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شد با این حال، او هم پس از گذشت چند هفته انصراف خود را اعلام نمود تا اینکه سعد الحریری نخست وزیر اسبق لبنان به اسم مأمور تازه تشکیل کابینه در این کشور انتخاب شد؛ اما او هم تا امروز پیروز به تشکیل کابینه تازه نشده و با میشل عون رئیس جمهور لبنان به اختلاف برخورده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1145

به "میشل عون: الحریری باید با رئیس جمهور بر سر تشکیل کابینه به توافق برسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میشل عون: الحریری باید با رئیس جمهور بر سر تشکیل کابینه به توافق برسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید