کووید-19 احتمالا شبیه آنفلوآنزای فصلی می شود

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران (پانا)- همزمان با ادامه تاخت وتاز جهانی کووید-19 و اوج گیری آمار کشته شدگان و افراد بستری در بیمارستان ها در چند کشور جهان، شناخت پزشکان و محققان از این ویروس در حال افزایش است.

کووید-19 احتمالا شبیه آنفلوآنزای فصلی می شود

به گزارش ایسنا، هنگامی که همه گیری شروع شد، مردم در ابتدا امید داشتند واکسن بتواند ویروس را از بین ببرد و به تحقق مصونیت جمعی در جهان کمک کند اما مقامات بهداشتی هشدار داده اند که این ویروس ممکن است مثل آنفلوآنزا هر سال بازشود.

بر اساس تحقیقات بیشتری که اکنون در مورد کووید-19 اجرا شده، این ویروس ممکن است تا ابد در جوامع بشری ماندگار باشد ولی میزان ابتلا و تلفات ناشی از آن به اندازه همه گیری کنونی نخواهد بود.

دکتر جان براونستاین، کارشناس ارشد نوآوری در بیمارستان بچه ها بوستون در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی مدعی شد: این ویروس کرونا باقی می ماند و از بین بردن آن اساسا غیرممکن است.

پیش بینی دکتر براونستاین با تحقیقی که به تازگی اجرا شده است نیز همخوانی دارد.

طبق یافته های این تحقیق، ویروس سارس- کوو-2 ،عامل کووید-19 در نهایت همراه با سایر عوامل بیماری زای ویروس کرونا به صورت فصلی و با علایم خفیف، دوباره بازمی شود.

اما این موضوع به همه گیری محلی کووید-19 بستگی دارد. یعنی به گفته محققان دانشگاه اموری در دانشگاه ایالتی جورجیا و پن، ممکن است ویروس دیگر در مقیاس وسیع شایع نباشد یا دایما بیماری جدی در کشورهای مختلف ایجاد نکند.

جنی لواین، نویسنده اصلی این مطالعه نیز در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت: این که چقدر طول بکشد تا به مرحله همه گیری محلی برسیم، بستگی به سرعت شیوع بیماری و میزان تاثیر واکسیناسیون دارد.

کووید-19 بر دستگاه ایمنی بزرگسالان در سطحی وسیع اثر مخربی گذاشت چون یک عامل بیماری زای ناشناخته بود و بدن به مبارزه با این ویروس جدید عادت نداشت. اما احتمال می رود هرچه بزرگسالان بیشتری واکسن کووید-19 را بزنند یا خودبه خود به این ویروس مبتلا و درمان شوند، واکنش بدن انسان به این ویروس تغییر می کند و می تواند علیه این عامل بیماری زا، خود را ایمن کند. طبق برآورد این متخصصان، این باعث می شود واکنش بدن در برابر عفونت های بعدی، شبیه واکنش آن در برابر یک سرماخوردگی عادی باشد.

از طرفی، بچه ها در مقایسه با بزرگسالان هنوز تحت تاثیر این ویروس جدید قرار نگرفته اند چون بدن آنان به مقابله با عوامل بیماری زای جدید عادت دارد. متخصصان پیش بینی می کنند شاید سرانجام طوری پیش رود که این ویروس فقط برای بچه ها زیر پنج سال خطرناک باشد.

در این مطالعه، شش نوع ویروس کرونای انسانی بررسی شدند که چهار مورد آن ها بین انسان ها شایع شده و علایم خفیفی در پی داشته است. دو مورد دیگر، نشانگان شدید تنفسی (سارس) و نشانگان تنفسی خاورمیانه ای (مرس) بودند که به ترتیب در سال های 2003 و 2012 شایع و موجب عفونت شدید و مرگ شدند اما در مقیاس وسیع سرایت نکردند.

دکتر لواین و گروه همکاران وی حدس زده اند که کووید-19 بیشترین شباهت را به ویروس های کرونای محلی عامل سرماخوردگی دارد یعنی ممکن است در آینده به جای آن که کاملا از بین برود به بیماری فصلی تبدیل شود.

استفاده از واکسن، بسته به میزان اثرگذاری و تزریق آن، ممکن است فرایند پیشروی ویروس جدید را تغییر دهد.

اگر واکسن از سرایت ویروس در میان افراد جلوگیری کند، نتیجه می گیریم که باید مانند واکسن سرخک یک بار به همه تزریق شود اما اگر مانع سرایت نشود، ممکن است برای پیشگیری از شیوع عفونت، لازم باشد هر سال تجدید شود.

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، دکتر لواین و گروهش پیش بینی می کنند واکسن ها نخواهند توانست کووید-19 را ریشه کن کنند و ویروس روی زمین باقی خواهد ماند اما باعث مرگ ومیر کمتری خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 880

به "کووید-19 احتمالا شبیه آنفلوآنزای فصلی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کووید-19 احتمالا شبیه آنفلوآنزای فصلی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید