12پرونده فراوری واکسن کرونا در ایران ، سرانجام کارآزمایی بالینی واکسن اول تا قبل از 1400

به گزارش بی نهایت اس ام اس، دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا با تاکبد بر اینکه نتایج کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا تا به امروز بسیار خوب بوده است، گفت: امیدواریم کارآزمایی بالینی این واکسن تا پیش از نوروز 1400 به اتمام برسد و پس از بهار بتوانیم آن را در اختیار مردم قرار دهیم.

12پرونده فراوری واکسن کرونا در ایران ، سرانجام کارآزمایی بالینی واکسن اول تا قبل از 1400

به گزارش خبرنگاران، دکتر مصطفی قانعی در تبادل نظر با ایسنا گفت: از 12 پرونده مرتبط با فراوری واکسن ایرانی کرونا یکی از آنها به مرحله فاز اول کارآزمایی بالینی رسیده است و 3 پرونده دیگر در حال دریافت مجوز کمیته اخلاق و ورود به مرحله مطالعات بالینی است.

وی با تاکید بر اینکه نتایج فاز اول کارآزمایی بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا تا به امروز بسیار خوب بوده است، اظهار کرد: قرار نیست بگوییم هیچکس هیچ عوارضی نداشته است. عوارضی که بگوییم واکسن کارایی نداشته در یک بخش و اینکه واکسن عارضه آنچنانی داده باشد که نتوانیم آن را مصرف کنیم در یک بخش دیگر است. طی تزریقاتی که تا به امروز انجام شده است حادثه یا اتفاقی نبوده که بگوییم تزریق واکسن باید متوقف گردد.

وی اضافه کرد: در مورد اثر بخشی واکسن ها نیز باید تا یک ماه پس از دریافت نوبت دوم واکسن منتظر بمانیم تا نتایج اثربخشی آن قابل مشاهده باشد.

قانعی با اشاره به اینکه تا به امروز 14 نفر تحت تزریق واکسن ایرانی کرونا قرار گرفتند، توضیح داد: در این فاز و در مورد این واکسن 56 نفر مورد کارآزمایی بالینی قرار می گیرند و امیدواریم تا پیش از نوروز این مراحل به سرانجام برسد.

وی در مورد زمان تقریبی دسترسی مردم به واکسن ایرانی کرونا، تاکید نمود: تا پیش از سرانجام خرداد ماه سال 1400 واکسن به شکل عمومی به دست مردم نمی رسد.

او در پاسخ به اینکه بر اساس اعلام معاونت بهداشتی وزارت بهداشت تا سرانجام اسفندماه یک میلیون و 300 هزار نفر از افراد پرخطر قرار است واکسینه شوند و چه واکسنی در دسترس خواهد بود؟، گفت: طبیعتا واکسن ایرانی تا آن موقع برای این منظور آماده نمی گردد و در صورت اجرای چنین اقدامی باید واکسن از منابع خارجی تهیه گردد که سازمان غذا و دارو متولی خرید و واردات آن است.

واکسن کرونای ایرانی در مرحله اول بر روی سه نفر از داوطلبان در تاریخ 9 دی تزریق شد و بعد از عدم مشاهده عوارض جدی بر روی این سه نفر و آنالیز نتایج، چهار داوطلب دیگر هم تا 16 دی ماه واکسن کرونای ایرانی را دریافت کردند.

بعد از آنالیز نتایج تزریق واکسن کرونا بر روی این هفت نفر، مجددا هفت نفر دیگر از داوطلبان برای دریافت واکسن طی روزهای 21 و 22 دی ماه وارد مطالعه انسانی فاز یک واکسن کرونای ایرانی شدند.

همچنین 23 دی ماه و پس از گذشت 14 روز دومین مرحله از تزریق واکسن ایرانی کرونا به سه داوطلبِ اول شروع شد.

این سه داوطلب شامل طیبه مخبر، فرزند رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، علی عسگری و حمیدرضا خلیلی از مدیران ارشد ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بودند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 825

به "12پرونده فراوری واکسن کرونا در ایران ، سرانجام کارآزمایی بالینی واکسن اول تا قبل از 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12پرونده فراوری واکسن کرونا در ایران ، سرانجام کارآزمایی بالینی واکسن اول تا قبل از 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید