بزرگترین موشک دنیا رقیب پیدا کرد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، ایسنا نوشت: چین به تازگی اعلام نموده است که موشک لانگ مارچ 9 این کشور مانند موشک استارشیپ اسپیس ایکس، چندبار مصرف خواهد بود.

بزرگترین موشک دنیا رقیب پیدا کرد

موشک فوق سنگینی که چین میخواهد از آن برای انجام پرتاب های فضایی به اعماق فضا استفاده کند، دیگر یک بار مصرف نخواهد بود. در عوض، این موشک نیز مانند موشک استارشیپ شرکت خصوصی اسپیس ایکس، قابل استفاده مجدد خواهد بود و این هزینه ماموریت های متوالی را کاهش می دهد.

در ادامه به مقایسه موشک لانگ مارچ چین با استارشیپ می پردازیم.

اعلامیه چین مبنی بر اینکه موشک لانگ مارچ 9 (Long March 9) اکنون به طور کامل قابل استفاده مجدد خواهد بود، تا حدودی تحت الشعاع نخستین پرتاب موفقیت آمیز، اما منفجره شده موشک استارشیپ اسپیس ایکس نهاده شد.

این اعلامیه در اواخر ماه آوریل و در جریان رویداد روز ملی فضایی چین در شهر هفی (Hefei)، استان آنهویی، تنها چند روز پس از اینکه موشک استارشیپ برای اولین آزمایش پرواز مداری خود در روز 20 آوریل به آسمان پرواز کرد، اعلام شد. پرتابی که اگرچه آغاز موفقیت آمیزی داشت، اما استارشیپ تنها دقایقی پس از برخاستن از زمین با مشکل روبرو شد و دو مرحله موشک از یکدیگر جدا نشده و این موشک در هوا منفجر شد.

موشک لانگ مارچ 9 به وسیله آموزشگاه فناوری وسایل نقلیه پرتابی چین (CALT) در حال توسعه است. این یک موشک سه مرحله ای خواهد بود که از چندین موتور احتراق کامل متان که به مرحله اول آن متصل شده اند، نیرو می گیرد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، آموزشگاه فناوری وسایل نقلیه پرتابی چین بعلاوه میخواهد یک مدل دو مرحله ای از موشک لانگ مارچ 9 را برای ماموریت هایی که به مدار پایین زمین (LEO) می روند، بسازد.

در برنامه قبلی چین برای ساخت یک موشک چند بار مصرف قرار بود از موتورهای نفت سفید اکسیژن مایع با پیشران 500 تنی استفاده گردد. این مدل در ابتدا قرار بود حوالی سال های 2028 تا 2030 پرواز کند، اما اکنون، چندین سال دیگر طول می کشد تا نسخه مشابه لانگ مارچ 9 توسعه یابد.

واضح است که چین و سایر نقاط دنیا، توسعه موشک های استارشیپ با قابلیت استفاده مجدد را کاملا زیر نظر دارند. در واقع، آموزشگاه فناوری وسایل نقلیه پرتابی چین به تازگی نتایج یک تحلیل تصویری فریم به فریم از پرتاب استارشیپ را منتشر نموده است. در اوایل امسال، آژانس فضایی اروپا گزارشی منتشر کرد که در آن بیان می شد اروپا باید بودجه بیشتری را در صنعت فضایی خود سرمایه گذاری کند، در غیر این صورت خطر عقب افتادن جبران ناپذیری وجود دارد.

آنالیز آمار و ارقام در مقایسه استارشیپ و لانگ مارچ

مسلما مهم ترین اعداد در مقایسه این دو موشک مربوط به جدول زمانی توسعه هر یک از آن هاست. پرتاب استارشیپ ممکن است چندین بار به تعویق افتاده باشد، اما اسپیس ایکس همچنان در حال پیشروی و پیشرفت است و قابلیت های بی سابقه ای برای صنعت فضایی به ارمغان می آورد.

اگرچه ممکن است احتیاج باشد اسپیس ایکس قبل از دریافت تاییدیه از سازمان هوانوردی فدرال برای انجام دومین آزمایش پرتاب مداری مدتی صبر کند، اما این شرکت مستقر در ایالات متحده از رویکرد سریع شکست بخور، سریع یاد بگیر استفاده می نماید که به آن این امکان را می دهد که به سرعت طراحی های خود را بهبود بخشد.

به این ترتیب، استارشیپ قرار است به زودی فضانوردان را به طور شگفت آوری به فضا ببرد. اگرچه تاریخ پرتاب این موشک به طور دائم در معرض تغییر است اما استارشیپ برای ماموریت ماه عزیز (dearMoon) که برای اواخر امسال برنامه ریزی شده و بعلاوه فرودهای فضانوردان ماموریت آرتمیس 3 (Artemis III) ناسا روی ماه در سال 2025 یا 2026 رزرو شده است.

در مقابل، چین سال 2033 را برای اولین پروازهای موشک لانگ مارچ 9 در نظر گرفته است. با این حال، همانطور که گفته شد، چندین مدل از این موشک ساخته خواهد شد و اولین مدل تنها یک مرحله اول قابل استفاده مجدد خواهد داشت و قادر به حمل 35 تن محموله به مدار ماه خواهد بود.

طبق گزارشی از اسپیس نیوز، تا حدود سال 2040 شاهد یک نسخه کاملا چندبار مصرف از موشک لانگ مارچ 9 نخواهیم بود. اما زمانی که ساخته گردد قادر به حمل 80 تن محموله به مدار نزدیک زمین است.

وقتی صحبت از ظرفیت بار به میان می آید، انتظار می رود استارشیپ در آینده نسبتا نزدیک، 100 تا 150 تن محموله را به مدار نزدیک زمین حمل کند.

نسخه اولیه لانگ مارچ 9 چین 114 متر ارتفاع خواهد داشت و 6100 تن نیروی رانش فراوری می نماید. در همین حال، موشک استارشیپ 120 متر ارتفاع دارد و 7590 تن نیروی رانش در هنگام پرتاب فراوری می نماید. قابلیت های بیشتر استارشیپ تا حدی به موتورهای رپتور نسل بعدی آن مربوط می گردد. مرحله اول که سوپرهوی نام دارد، از 33 موتور رپتور در هنگام بلند شدن استفاده می نماید تا میزان زیادی نیروی رانش ایجاد کند.

جالب اینجاست که برنامه های چین برای تغییر طراحی لانگ مارچ 9 ممکن است برنامه های این کشور برای راه اندازی ایستگاه تحقیقاتی بین المللی قمری (ILRS) که برای رقابت با پروژه دروازه ماه ناسا انجام می گردد را به تاخیر بیندازد. با این حال، این کشور احتمالا احساس می نماید که هرگونه تاخیر به داشتن یک موشک کاملا چندبار مصرف می ارزد.

این کشور بعلاوه در حال توسعه موشک لانگ است که امیدوار است برای اولین بار در سال 2027 پرواز کند. چین امیدوار است که اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، فضانوردانش را پیش از سال 2030 به سطح ماه بفرستد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1402 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1630

به "بزرگترین موشک دنیا رقیب پیدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین موشک دنیا رقیب پیدا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید