بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ نمایشگر

به گزارش بی نهایت اس ام اس، نمایشگر یکی از مهم ترین بخش های گوشی محسوب می شود؛ زیرا هر بار که می خواهیم از گوشی خود استفاده کنیم، باید از طریق نمایشگر با گجت موردنظر تعامل داشته باشیم. سایت Android Authority در یک مجموعه مطالب، بهترین گوشی های پرچم دار اندرویدی عرضه شده در سال جاری میلادی را از لحاظ ویژگی های مختلف انتخاب کرده و در این مطلب بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از نظر نمایشگر مورد بررسی قرار می گیرند.

بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ نمایشگر

در سال 2020 تعداد زیادی از پرچمداران اندرویدی با نمایشگرهای 90 هرتز مبتنی بر رفرش ریت بالا و نمایشگرهای 120 هرتز روانه بازار شده اند و در عین حال قیمت نمایشگرهای اولد باکیفیت پایین تر آمده و چنین صفحه نمایش هایی در انواع گوشی ها تعبیه شده اند. روی هم رفته امسال شرکت های مختلف توجه ویژه ای به کیفیت نمایشگر پرچم داران اندرویدی نشان داده اند.

اما در این میان کدام گوشی عرضه شده در 2020 از بهترین نمایشگر بهره می برد؟ با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم. باید خاطرنشان کنیم برای این مطلب تنها گوشی هایی که در نیمه نخست 2020 عرضه شده اند مورد بررسی قرار گرفته اند.

چگونگی تست نمایشگر گوشی ها

در نقد و بررسی گوشی ها، معمولا نمایشگر آن ها هم به طور دقیق مورد بررسی قرار می گیرند. تراکم پیکسل و رزولوشن برای وضوح و شفافیت تصویر نقش کوچکی را ایفا می کنند اما در هر صورت در حال حاضر نمایشگرهای 6 اینچی با رزولوشن FHD+ از حد و حدود درک چشم انسان ها فراتر رفته اند. روی هم رفته امروزه وضوح و شفافیت نمایشگرهای گوشی ها دیگر یک مساله حل شده به حساب می آید.

از این مهم تر، برای دقت رنگ با بهره گیری از فرمول deltaE2000 می توانیم فاصله بین رنگ نمایش داده با رنگی که باید نمایش داده شود را اندازه گیری کنیم و همچنین نباید اندازه گیری دمای رنگ نقطه سفید را از قلم بیندازیم. رفرش ریت 90 هرتز و 120 هرتز بر کیفیت تصویر تأثیر نمی گذارند اما باعث می شود پاسخ دهی اپلیکیشن ها و بازی ها بهبود پیدا کند.

برای اینکه نتیجه این بررسی دقیق تر باشد، تمام نمایشگرهای این گوشی ها بر روی روشنایی 200 نیت تنظیم شده اند که یک حد روشنایی استاندارد برای محیط های داخلی است.

نتایج به دست آمده

روی هم رفته پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ کیفیت نمایشگر حرف زیادی برای گفتن دارند. گزینه های زیادی برای پنل های جذاب با دقت رنگ استثنایی در فضای رنگ DCI-P3 وجود دارد که نسبت به استاندارد قدیمی sRGB طیف رنگی بیشتری را پوشش می دهد. با این حال، بیشتر نام های مشهور مانند هواوی، ال جی، وان پلاس و سامسونگ برای گوشی های خود از نمایشگرهای بسیار خوبی بهره می برند. به همین خاطر برای بررسی دقیق تر و انتخاب بهترین، باید به معیارهایی فراتر از موارد استاندارد مانند گاما، حداکثر روشنایی و رفرش ریت نگاه بیندازیم.

در بین بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 و در واقع تقریبا تمام پرچم داران، شاهد بهره گیری از نمایشگرهای اولد هستیم. قبلا گفته می شد این نمایشگرها رنگ ها را با غلظت بیشتری نمایش می دهند ولی نمایشگرهای اولد امروزی رنگ ها را با دقت قابل توجهی نشان می دهند. روی هم رفته در میان بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 دیگر اثری از نمایشگرهای LCD دیده نمی شود. از جمله مزایای نمایشگرهای اولد می توانیم به نمایش رنگ سیاه عمیق و سطح روشنایی بالاتر برای محیط های بیرونی اشاره کنیم. همچنین پشتیبانی از محتواهای HDR به یک نوع استاندارد بین تمام گوشی های پرچم دار بدل شده است.

  • بهترین پرچم دارهای اندرویدی 2020 با بیشترین طول عمر باتری

در رقابت بین بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از نظر نمایشگر، پرچم داران مقرون به صرفه چینی حضور چندانی ندارند. گوشی هایی مانند ریلمی X3، ریلمی X50 پرو و پوکو F2 پرو اگرچه از لحاظ عملکردی حرف زیادی برای گفتن دارند، اما در نهایت برای کاهش هزینه ها از نمایشگرهای ارزان تری استفاده کرده اند.

بهترین پرچم دار اندرویدی 2020 از نظر نمایشگر: وان پلاس 8 پرو

در نقد و بررسی های انجام شده برای وان پلاس 8 پرو، نمایشگر این گوشی مورد ستایش گسترده ای قرار گرفته و حالا همچنان در برابر تمام رقبای قدر، این گوشی از این لحاظ همچنان حرف اول را می زند.

نمایشگر وان پلاس 8 پرو بر اساس استاندارد deltaE2000 پیروز شده در حالت پیش فرض نمره 2.86 را به دست بیاورد که این یعنی مشاهده خطاهای رنگ نمایشگر کار سختی خواهد بود و نشان دهنده عملکرد عالی آن است. اگرچه وان پلاس برای این گوشی خود از بهترین نمایشگر AMOLED ساخت سامسونگ استفاده کرده، ولی به لطف کالیبراسیون پیشرفته پیروز شده عملکرد آن را بهبود ببخشد.

همچنین تراز سفیدی این نمایشگر هم طوری است که رنگ های به نمایش درآمده نه چندان گرم و نه چندان سرد هستند. البته باید بگوییم که منحنی گامای این صفحه نمایش چندان ایدئال نیست و به طور قابل توجهی از سطوح تاریک و روشن منحرف می شود.

با فعال کردن حالت طبیعی یا Natural رنگ نمایشگر، رنگ ها طبیعی تر از گذشته به نمایش در می آیند. اگرچه منحنی گاما بار دیگر برای خاکستری های تیره بی نقص نیست. اما در کل در این حالت، دقت رنگ با استاندارد deltaE به عدد فوق العاده 0.92 می رسد. تنها تعداد انگشت شماری از رنگ ها خطای بالاتر از 2 را ثبت می کنند و بنابراین کاربران به احتمال زیاد متوجه این خطاهای جزئی نخواهند شد.

بیشتر کاربران احتمالا ترجیح می دهند از همان حالت پیش فرض برای نمایش رنگ ها استفاده کنند زیرا محدوده رنگ DCI-P3 بسیار وسیع تر و اصطلاحا سرزنده تر از sRGB محسوب می شود.

در رابطه با نمایشگر وان پلاس 8 پرو باید به دیگر ویژگی های مهم آن هم اشاره کنیم. به عنوان مثال حداکثر روشنایی آن به 820 نیت می رسد که این یعنی برای بهره گیری در محیط های بیرونی عالی محسوب می شود و تجربه کاربری مشاهده محتوای HDR را جذاب تر می کند. نمایشگر این گوشی از رفرش ریت 120 هرتز بهره می برد که در این میان به لطف پردازنده تصویر Iris 5 ساخت شرکت PixelWorks کاربران با خیال راحت می توانند همواره این رفرش ریت بالا را فعال نگه دارند زیرا این پردازنده می تواند مدیریت رنگ و افزایش رفرش ریت انواع محتوا را با مصرف پایین انرژی انجام دهد.

رتبه های بعدی و دیگر گوشی های شایسته تقدیر

سایت Android Authority برای مقام دوم و سوم هم به ترتیب خانواده گلکسی اس 20 و گوشی های هواوی P40 را انتخاب کرده است.

پرچم داران سامسونگ همواره از بهترین نمایشگرها بهره می برند و خانواده گلکسی اس 20 هم این قاعده مستثنا نیستند. البته دقت رنگ نمایشگر این گوشی ها به پای وان پلاس 8 پرو نمی رسد و از نظر استاندارد deltaE پیروز شده اند نمره 4 را کسب کنند. با این حال نباید تراز سفیدی دقیق، دستیابی به حداکثر روشنایی حدود 700 نیت و منحنی یک دست گاما نمایشگر این گوشی را از قلم بیندازیم.

  • بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ عملکرد

نمایشگر گوشی های گلکسی اس 20 همچنین از رفرش ریت 120 هرتز پشتیبانی می کنند که البته این قابلیت به صورت پیش فرض فعال نیست و تاثیر منفی قابل توجهی روی طول عمر باتری دارد.

در ادامه باید به گوشی های هواوی P40 اشاره کنیم که نمایشگر آن ها از نظر دقت رنگ و منحنی گاما مانند خانواده اس 20 حرف زیادی برای گفتن دارند. اما به دلیل اینکه حداکثر روشنایی نمایشگر گوشی های هواوی P40 و P40 پرو کمتر از 600 نیت است، برای محیط های بیرونی و مشاهده محتوای HDR نسبت به رقبا جذابیت کمتری دارد.

این نمایشگر همچنین از رفرش ریت 90 هرتز پشتیبانی می کند ولی این حالت پویا است و برای تمام اپلیکیشن ها عملی نمی شود؛ در ضمنً این امکان که همواره بتوان این حالت را فعال نگه داشت، وجود ندارد.

در نهایت باید از گوشی های وان پلاس 8 و ال جی Velvet به عنوان گزینه های شایسته تقدیر یاد کنیم. هر دو دقت رنگ قابل توجهی را ارائه می دهند که در واقع از این لحاظ عملکرد بهتری نسبت گوشی های گلکسی اس 20 و هواوی P40 دارند. متأسفانه نمایشگر Velvet حداکثر روشنایی محدودی دارد و وان پلاس 8 از لحاظ رزولوشن ضعیف تر از بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 محسوب می شود. اما در هر صورت نمی توان کیفیت بالای نمایشگر این دو گوشی را کتمان کرد که در ضمنً نسبت به سه مقام برتر این بررسی قیمت نسبتا پایین تری دارند.

چرا نمایشگرهای 120 هرتز تفاوت زیادی با هم دارند؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 509

به "بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ نمایشگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین پرچمداران اندرویدی 2020 از لحاظ نمایشگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید