شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز می گیرند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حمایت ها و ارائه تسهیلات و خدمات به شرکت های فعال در این حوزه در حال افزایش است تا شاهد ارتقا و رشد بیشتر آنها باشیم. به همین دلیل ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق برای تسهیل تجاری سازی محصولات خلاق، 9 رشته و حوزه مختلف را برای شناسایی شرکت های خلاق تعریف کرده است و در حال بازتنظیم شرایط ارزیابی تبدیل شدن استارت آپ به شرکت خلاق است.

شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز می گیرند

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم گفت: در حال حاضر شرکت های خلاق در 9 حوزه مختلف طبقه بندی شده اند. کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنرهای تجسمی و نمایشی و سایر صنایع خلاق و فرهنگی را می توان نام برد.

وی با بیان اینکه مهمترین شاخص ارزیابی، بین محصول ارائه شده برای تجاری سازی و کسب سهمی از بازار است، افزود: در دیگر موارد اداری، سعی شده است تا حداقل مدارک و الزامات برای قبول متقاضیان در نظر گرفته شود. از این رو تنها کافی است که شرکت متقاضی دارای یک شخصیت حقوقی قابل ثبت در نظام قانونی کشور باشد و محصول و خدمت معرفی شده در عین برخورداری از ویژگی های فناورانه و تجاری، قابلیت احزار صلاحیت به عنوان محصول دانش بنیان نباشد، تا شرایط اولیه ورود و ارزیابی محصول فراهم شود. همچنین محصول خلاق در صورت ارتقاء ویژگی های فنی و کسب صلاحیت لازم امکان تبدیل آن به محصول دانش بنیان را دارد.

کرمی ادامه داد: در این مرحله مهمترین مسئله همان محصول عرضه شده و ماهیت و ظرفیت های آن است. در واقع محصول یا خدمت ارائه شده توسط شرکت باید نوآورانه بوده و سطح متمایزی نسبت به فعالیت های مشابه داشته باشد. همچنین اثربخشی محصول در حوزه های مالی، اجتماعی و فرهنگی از دیگر ویژگی های آن است.

کرمی همچنین بیان نمود: با توجه به اینکه هر روز تعداد قابل توجهی از متقاضیان، مدارک خود را برای تبدیل شدن به شرکت خلاق ارائه می کنند، شناخت برخی محصولات و شرکت ها به متقاضیان جدید کمک می کند تا تصویر روشن تری از محصولات پذیرفته شده داشته باشند.

به گفته وی، خدمات در سه حوزه توسعه بازار محصولات و خدمات، تسهیل فضای کسب و کار و پشتیبانی مالی و جذب سرمایه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت های خلاق پذیرفته شده اختصاص پیدا خواهد کرد.

کرمی با اشاره به تنوع موضوعی بیش از 1000 شرکت خلاق ثبت شده در برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق، گفت: از این تعداد 533 شرکت مربوط به حوزه کسب و کارهای دیجیتال و فضای مجازی است. همچنین 138 شرکت در حوزه بازی، اسباب بازی و سرگرمی، 88 شرکت در حوزه صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، 98 شرکت در صنایع دیداری و شنیداری، 20 شرکت در یادگیری، چاپ و نشر و 57 شرکت در حوزه طراحی و معماری مشغول فعالیت هستند. همچنین 43 شرکت نیز در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، 7 شرکت در حوزه هنرهای تجسمی و نمایشی و 44 شرکت سایر صنایع خلاق و فرهنگی فعالیت می کنند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 695

به "شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید