مهم ترین رودهای چین همراه با مناظر طبیعی شگفت انگیز

به گزارش بی نهایت اس ام اس، دو رودخانه از 10 رودخانه طویلِ دنیا در چین قرار دارند؛ رودخانه یانگ تسه (Yangtze) و رودخانه زرد (Yellow River).

مهم ترین رودهای چین همراه با مناظر طبیعی شگفت انگیز

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

در این مقاله مهم ترین رودخانه های چین را به شما معرفی خواهیم کرد که در بازدید از آن ها مناظر طبیعی شگفت انگیزی را خواهید دید و با فرهنگ چین بیشتر آشنا خواهید شد.

رودخانه لی

رودخانه لی (Li) یکی از مهم ترین جاذبه های شهر گویلین (Guilin) است. این رودخانه در طول شهر که با تپه های آهکی و سرسبز با اشکال مختلف احاطه شده است، جریان دارد.

اگر سوار یکی از قایق های بامبو شوید و در رودخانه قایق سواری کنید، احساس می کنید در یکی از نقاشی های چینی هستید. اگر به شهر گویلین سفر می کنی، بازدید از این رودخانه را از دست ندهید.

منظره ای که در حال گردش در رودخانه تماشا می کنید، فراموش نشدنی است. کمتر نقاطی در دنیا وجود دارند که بتوانید در آن ها تپه های ناهموار را به راحتی از درون قایق مشاهده کنید. رودخانه لی به عنوان یکی از 15 رودخانه برتر دنیا شناخته می گردد.

قایق سواری در رودخانه لی یا دیگر انشعابات رودخانه در اطراف یانگشو (Yangshuo) از تفریحاتی هستند که می توانید در اینجا داشته باشید.

افرادی که به طبیعت علاقه دارند می توانند پیاده روی در امتداد رودخانه لی را امتحان نمایند. این پیاده روی به شما یاری می نماید طبیعت و زندگی مردم محلی را از نزدیک لمس کنید. محبوب ترین جهت پیاده روی از یانگ دی (Yangdi) تا ژینگ پینگ (Xingping) است. پیاده روی در این جهت حدود 5 ساعت طول می کشد.

رودخانه یانگ تسه

نام چینیِ رودخانه یانگ تسه (Yangtze)، چانگ جیانگ (Chang Jiang) به معنای رودخانه طویل است. این رودخانه طویل ترین رود در چین و سومین رود طویل در دنیا به شمار می رود.

از کوه هایی با مناظر شگفت انگیز و جهتهای ناهموار پیاده روی گرفته تا مناظر شهری شانگهای ، این رود زیبا از 9 استان عبور می نماید و به دریای چین شرقی (East China) سرازیر می گردد.

چونگ کینگ (Chongqing)، یی چانگ(Yichang) ، ووهان(Wuhan) ، نانجینگ (Nanjing) و شانگهای 5 شهر اصلی چین هستند که در جهت این رودخانه قرار گرفته اند.

(Tiger Leaping Gorge) یکی از عمیق ترین دره های دنیا است و به عنوان یکی از بهترین مناطق چین برای کوه نوردی شناخته می گردد. رودخانه یانگ تسه از همین دره سرازیر می گردد.

در بالای رودخانه یانگ تسه، یک جهت پیاده روی وجود دارد. اگر دوست دارید در جایی به دور از صدای خروش و غرش رودخانه قدم بزنید، این جهت گزینه مناسبی است. همچنین می توانید در اقامتگاه های ارزانی که در طول جهت قرار دارند، ساکن شوید.

در دیگر دره های عمیق مانند گرند کَنیون (Grand Canyon) هتل ها و رستوران های ارزان به چشم نمی خورند. دره تایگر لیپینگ جورج (Tiger Leaping Gorge) به عنوان یکی از ذخیره گاه های طبیعی در فهرست میراث دنیای یونسکو ثبت شده است.

سد تری جورجز (Three Gorges) از زیباترین جاذبه های رودخانه یانگ تسه به شمار می رود. برخلاف جاذبه های باستانی چون شهر ارواح فِنگ دو (Fengdu) و تابوت های آویزان، سد تری جورجز (Three Gorges) یکی از عجایب مدرن دنیا است.

ظرفیت فراوری برقِ این سد دارای رکورد دنیای است. به علاوه، این سد به منظور آبیاری و کنترل سیل استفاده می گردد. همچنین در کروزهای رودخانه یانگ تسه قابل مشاهده است.

رودخانه زرد

رودخانه ی زرد (The Yellow River) به عنوان مهد تمدن چینی شناخته می گردد. در طول هزاران سال، این رودخانه با سیل های متعدد، هم باعث رونق و هم باعث ویرانی شده است.

برخلاف رودخانه یانگ تسه، این رود اکنون در معرض خشک شدن قرار گرفته است، اما مکان های باستانی و شهرهایی چون یان آن (Yanan)، لویانگ (Luoyang)، ژنگژو (Zhengzhou) و کایفِنگ (Kaifeng) در کنار آن به چشم می خورند. جاده ابریشم در لانژو (Lanzhou) از این رودخانه عبور می نماید.

رودخانه زرد با 5,464 طول، دومین رودخانه عظیم در چین است. این رودخانه از فلات تبت سرچشمه می گیرد و از دشت ها و بیابان های زیبای ژونگ وی (Zhongwei)، یینچوان (Yinchuan) و اوردوس (Ordos) عبور می نماید. این رودخانه پایان به دریای بوهای (Bohahi) سرازیر می گردد.

به دلیل فرسایش خاک، میزان بار معلق رودخانه در بخش های پایین رود بسیار بالا است. این بارهای معلق در بالای دشت های سیلابی در نهرهای گل آلود جریان دارند.

رودخانه شینان

رودخانه شینان (Xinan) سرچشمه اصلی رودخانه کیانتانگ (Qiantang) است. منشا اصلی این رود در شهرستان شیونینگ (Xiuning)، بخشِ هوانگ شان (Huangshan)، استان آنهویی (Anhui) است. این رودخانه 373 کیلومتر طول دارد.

رودخانه شینان در تمام فصول سال دارای آبی پاک و زلال است. در اطراف این رودخانه پر پیچ وخم کوه های سرسبزی به چشم می خورند. این رودخانه الهام بخش بسیاری از شعرای قدیمی برای سرودن شعر بود.

پیاده روی در اطراف رودخانه شینان تجربه ای منحصربه فرد برای گردشگران خواهد بود. در این جهتهای پیاده روی می توانید از چشم اندازهای طبیعی و شگفت انگیز اطراف لذت ببرید.

رودخانه یولانگ

رودخانه یولانگ (Yulong) با 35 کیلومتر طول یکی از انشعابات کوچک و کم عمقِ رودخانه لی است. این رودخانه از کوه های شهرستان لینگویی تا منطقه توریستیِ یانگشو جریان دارد.

رودخانه یولانگ که به رودخانه کوچکِ لی هم شهرت دارد، زیبایی های رودخانه لی را در مقیاسی کوچک تر به نمایش می گذارد. تپه های سرسبز، آب زلال، دشت های حاصلخیز و پل های قدیمیِ اطراف این روخانه آن را به مکانی ایده آل برای دوستداران طبیعت تبدیل نموده اند.

رودخانه مروارید

رودخانه مروارید (Pearl) از استان گوانگشی سرچشمه می گیرد. این رودخانه پس از رسیدن به دریا گسترش پیدا می نماید و دلتای وسیعی از عظیم ترین و ثروتمندترین شهرهای چین را شامل می گردد.

این منطقه به عنوان قلب لوازم الکترونیکی چین به شمار می رود. به علاوه، گوانگشی یکی از قطب های اقتصادی و صنعتی چین محسوب می گردد. در این منطقه جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد.

کانال های موجود در منطقه، این شهر پرجمعیت را به شکلی متقاطع در آورده اند. در شهر گوانجو می توانید در کروزهای شبانه رودخانه مروارید شرکت کنید و نورپردازی های رنگارنگ شهر را تماشا کنید.

رودخانه های لانکانگ/مکونگ و نوجیانگ/سالوین

رودخانه های لانکانگ (Lancang) و رودخانه نوجیانگ (Nujiang) دور رودخانه مهم استان یونان جنوبی هستند که در موازات فلات تبت جریان دارند. رودخانه لانکانگ یک رودخانه گرجهتی است که از میان جاذبه های طبیعی زیبا و مناطق روستایی عبور می نماید.

ژیشوانگ بانا (Xishuangbanna) یک استراحتگاه در جنگل های بارانی است. رودخانه لانکانگ (Lancang) در ویتنام با نام مِکونگ (Mekong) شناخته می گردد.

رودخانه نوجیانگ در خارج از چین با نام رودخانه سالوین (Salween) شناخته شده است. این رودخانه از استان یونان به تایلند و برمه جریان دارد. این رودخانه در تبت، در یخچال های طبیعیِ سرچشمه های رودخانه یانگ تسه و مِکونگ شکل می گیرد.

رودخانه تاریم

رودخانه تاریم (Tarim) رودخانه اصلیِ شینجیانگ (Xinjiang) است. این رودخانه به یک دریاچه نمک که اغلب خشک است، ختم می گردد.

چندین رودخانه و انشعابات دیگر از منطقه عظیمی شامل کاشگار (Kashgar) تا نزدیکی مرزهای شرقی به این رودخانه سرازیر می شوند. پ

رودخانه تاریم در زمان های گذشته یکی از منابع مهم تامین آب برای تاجران جاده ابریشم بوده است. امروزه هم یکی از منابع مهم تامین آب به شمار می رود.

رودخانه هیلونگ جیانگ

رودخانه هِیلونگ جیانگ (Heilongjiang) با 2,824 کیلومتر طول، دهمین رودخانه طویل در دنیا است. این رودخانه، رودِ اصلیِ شمال شرق چین محسوب می گردد. رودخانه سونگ هوآ (Songhua) که به مناظر یخ زده و زیبا شهرت دارد، یکی از انشعابات اصلی این رودخانه است.

روس ها این رودخانه را آمور (Amur) می نامند. این رودخانه مرز بین دو کشور را تشکیل می دهد و از مغولستان، چین و روسیه عبور می نماید.

افرادی که در طول رودخانه هِیلونگ جیانگ سفر می نمایند می توانند استِپ های مغولستان و جنگل های متراکم روسیه را تماشا نمایند.

رودخانه یارلونگ تسانگپو

این رودخانه در هندوستان و بنگلادش براهماپوترا (Brahmaputra) نامیده می گردد. سرچشمه رودخانه یارلونگ تسانگپو (Yarlung Tsangpo) در نزدیکی کوه کایلاش (Kailash) و دریاچه ماناسارووار (Manasarovar) است.

این رودخانه چند ویژگی خاص دارد. گفته می گردد یارلونگ تسانگپو مرتفع ترین رودخانه است و به یکی از عمیق ترین دره های دنیا به نام دره یارلونگ تسانگپو جریان دارد. این رودخانه منظره شگفت انگیزی را به نمایش می گذارد.

منبع: گردشبان
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 680

به "مهم ترین رودهای چین همراه با مناظر طبیعی شگفت انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهم ترین رودهای چین همراه با مناظر طبیعی شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید