اورمانات، خورشیدی در دل کوههای کردستان

به گزارش بی نهایت اس ام اس، روستای اورامانات تخت که در تقسیمات کشوری جزو استان کردستان است و در جنوب شرقی شهر مریوان واقع شده و از طرف دیگر با شهر های استان کرمانشاه ارتباط دارد. اتفاقا پیشنهاد ما این است که از جاده پاوه به سمت نودشه و سپس با رد کردن گردنه کل تته به این روستا بروید.

اورمانات، خورشیدی در دل کوههای کردستان

جاده بی نظیر پاوه به نودشه که به جرات می توان گفت زیباتر و بکر تر از هر جاده کوهستانی دیگری است که تا به امروز دیده اید و هم خود شهر نودشه را می توانید ببینید. جایی که بسیار به ماسوله تشبیه اش کرده اند. اما هم از نظر وسعت و هم از نظر معماری حتی باید گفت فراتر از ماسوله است و برای همین نام هزار ماسوله بر آن نهاده اند.

از آن طرف بهار خصوصا ماه اردیبهشت یکی از زیباترین اشکال طبیعت را در این کوه ها می توانید ببینید. گل های رنگارنگی که در گوشه و کنار در آمده اند و چشمه ساران و جویبار هایی که از دل کوه بیرون می آیند.

در کنار این همه رود پر آب سیروان را داریم که روستا های مختلفی در حاشیه آن شکل گرفته اند که هر کدامشان به تنهایی یک جاذبه عمده گردشگری هستند. مانند: سرپیر، کاله، رودبر، بلبر، ژیوار، ناو، نوین! و باید در این بین از چشمه بی نظیر بل با آن آب فراوانش نام برد که به واقع یکی از عجایب گردشگری است که کمتر شناخته شده است.

در کنار آن معماری اورامانات به شکلی است که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. خانه های پله کانی که اغلب با همان مصالح سنگی که از دل کوه در آمده است خودش جلوه گری ویژه ای به این منطقه داده است. اگر شما یک گردشگر علاقه مند هستید، پیشنهاد می کنم برای دوران اقامت خود به هتل سنگی واقع در این روستا بروید که در دل کوه ساخته شده است و به سبک خانه های روستاییان است و از اقامت چندروزه در این محیط لذت ببرید.

نویسنده: فواد شمس

منبع: لست سکند
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 23

به "اورمانات، خورشیدی در دل کوههای کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اورمانات، خورشیدی در دل کوههای کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید