بازار خودرو در سراشیبی افت قیمت

به گزارش بی نهایت اس ام اس، این روزها فقط مصرف نمایندگان واقعی به بازار مراجعه می نمایند و خریدوفروش های کمی انجام می گردد، بااین حال همچنان بسیاری افراد به امید کاهش بیشتر قیمت ها از خرید دست نگه داشته اند.

بازار خودرو در سراشیبی افت قیمت

از سوی دیگر کارشناسان از تشکیل صف فروش خبر می دهند و افرادی که در ماه های گذشته به قصد سرمایه گذاری در این بازار ورود نموده بودند، این روزها به دنبال فروش خودروهای خود هستند.

زیرا قیمت هایی که تا پیش از تعطیلات دوهفته ای اخیر کرونایی، افت 20 تا 30 درصدی در دسته داخلی ها، مونتاژی ها و خارجی ها در مقایسه با 20 روز قبل تر تجربه نموده بود، همچنان بر مدار ریزشی است و کاهش قیمت ها ادامه دارد.

آنالیز قیمت ها در فضای مجازی و سایت های خودرویی حاکی است تا آخرین ساعات معاملاتی دیروز، هر دستگاه پراید 131 به 94 میلیون تومان، هر دستگاه تیبا صندوق دار 107 میلیون تومان، تیبا 2 به 113 میلیون تومان، پژو 405 جی. آل. ایکس 162 میلیون تومان، سمند آل. ایکس 160 میلیون تومان و پژو 206 تیپ 2 به حدود 170 میلیون تومان رسید.

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران گفت: اکنون تقاضای کاذب و تقاضا به قصد سرمایه گذاری در بازار فروکش نموده و فقط مصرف کننده واقعی برای خرید مراجعه می نماید.

وی اضافه کرد: عرضه خودرو به بازار از سوی شرکت های خودروساز و همچنین افرادی که به قصد سرمایه گذاری در ماه های گذشته اقدام به خرید خودرو نموده بودند، زیاد است.

مؤتمنی، به سخنان اخیر رئیس کل بازرسی کشور و آمادگی دو خودروساز عظیم برای عرضه حدود 40 هزار دستگاه خودرو به بازار تا سرانجام آذرماه اشاره نمود و ادامه داد: این یک سیگنال مثبت برای بازار است که می تواند به ریزشی شدن بیش ازپیش قیمت ها بیانجامد.

وی اعلام نمود: همچنین خودروسازان از تجاری شدن بیش از 100 هزار دستگاه خودروی دیگر تا سرانجام سال خبر می دهند و اگر عرضه خودرو از سوی دلالان و واسطه ها را نیز به این آمارها بیفزاییم، باوجود فراوانی عرضه و کمبود تقاضا، قیمت ها بیش ازپیش افت خواهد نمود.

یکی از نمایشگاه داران خودروهای خارجی در منطقه عباس آباد پایتخت نیز به ایرنا گفت: در چند روز گذشته قیمت خودروهای خارجی بر مدار ثبات قرار داشته و تغییر خاصی در قیمت ها رخ نداده است.

وی، تغییر قیمت خودروهای خارجی را متأثر از فرایند قیمتی خودروهای داخلی توصیف کرد و اضافه کرد: تا پیش از تعطیلات کرونایی، افت های میلیاردی و بیش از 30 درصدی بعضی خودروهای خارجی را شاهد بودیم و انتظار می رود به دلیل رکود بازار و نبود خریدار، قیمت ها باز هم ریزش داشته باشد.

آنالیز بازار خودروهای خارجی حاکی از قیمت 2 میلیارد تومانی سانتافه است که در حدود 40 روز پیش تا 3.1 میلیارد تومان هم قیمت خورده بود.

همچنین اکنون فولکس تیگوان مدل 2017 صفر کیلومتر تا 3.5 میلیارد تومان قیمت دارد که پیش تر تا حدود پنج میلیارد تومان هم رشد قیمتی داشت.

لکسوس ان. ایکس مدل 2017 فول نیز که تا پنج میلیارد تومان رشد قیمتی نموده بود، این روزها در 3.5 میلیارد تومان نیز خریدار ندارد.

آنالیز بازار همچنین حاکی از قیمت حدود 800 میلیون تومانی پژو 2008 مونتاژی ایران خودرو، 850 میلیون تومانی سیتروئن سی 3 مونتاژی سایپا و 900 میلیون تومان مزدا 3 گروه بهمن است که تا 40 روز پیش هر یک تا بیش از 1.2 میلیارد تومان افزایش قیمت را تجربه نموده بودند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 761

به "بازار خودرو در سراشیبی افت قیمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار خودرو در سراشیبی افت قیمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید