راهنمای سفر به ایسلند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، معرفی اجمالی کشور ایسلند

جمهوری ایسلند (Iceland) شمالی­ ترین کشور اروپا و کشوری جزیره ای در شمال اقیانوس اطلس است. مرکز و بزرگ ترین شهر آن ریکیاویک و جمعیتی بالغ بر 320 هزار نفر دارد و زبان رسمی آن ها ایسلندی است. 93.36 درصد مردم این کشور را ایسلندی ها تشکیل می دهند که از تبار ژرمن هستند و مابقی عمدتا از مهاجران دیگر کشورهای اروپایی هستند. حدود 88 درصد از مردم این کشور مسیحی و بیشترشان پیرو آیین پروتستان هستند.

راهنمای سفر به ایسلند

ایسلند که تا قرن بیستم از فقیرترین کشورهای جهان بود در سال های پس از جنگ جهانی دوم با صنعتی کردن ماهیگیری خود، به رفاه دست یافت و توانست در دهه 1990 تبدیل به یکی از مرفه ترین کشورهای جهان شود و حتی از لحاظ شاخص توسعه انسانی در سال 2005 رتبه اول را در میان کشورهای جهان به دست آورد.

ایسلند از سال 1262 تا 1918 جزئی از پادشاهی نروژ و پس از آن بخشی از پادشاهی دانمارک بود، ولی در سال 1918 به استقلال رسید. هم اکنون ایسلند کم جمعیت ترین کشور عضو پیمان ناتو و تنها عضو این سازمان است که ارتش دائمی ندارد. سفارت دانمارک در تهران امور مربوط به صدور ویزا ایسلند را انجام می دهد.

کشور ایسلند عضو اتحاد شینگن است. این کشور شامل یک جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک در اقیانوس اطلس شمالی است که اندکی پایین تر از مدار شمالگان قرار گرفته اند. فاصله ایسلند تا نروژ 970 کیلومتر، تا اسکاتلند 798 کیلومتر و تا گرینلند 287 کیلومتر است. بیش از نیمی از پهناوری جزیره اصلی ایسلند، فلاتی است که 400 متر از سطح دریا بلندی دارد و فاقد پوشش گیاهی چشمگیر است. 12درصد پهنه ایسلند پوشیده از یخکوه هاست که انباشته ای از بارش های زمستانی برف در ایسلند هستند. یک دهم رویه ایسلند پوشیده از بقایای فوران های آتشفشانی است که در حدود ده هزار سال گذشته روی داده اند. 25 آتشفشان فعال و حدود 300 چاه بخار در ایسلند وجود دارد که در این کشور پراکنده هستند. این منابع طبیعی، منابع بالقوه زمین گرمایی به شمار می آیند و از آن ها برای تولید برق و انرژی گرمایی استفاده می شود.

ایسلند دارای آب و هوای سرد و قطبی است، اما تا حدی تحت تأثیر جبهه هایی از هوای معتدل واقع شده است. جریان های آب گرم گلف استریم در کرانه های جنوبی ایسلند سبب افزایش نسبی دما و جلوگیری از یخبندان های گسترده در زمستان می شود. در آخر هم باید افزود که واحد پولی ایسلند، کرونا نام دارد که در بازار فعلی ایران با قیمتی حدود 30 تومان خرید و فروش می شود. اختلاف ساعت این کشور با ایران 4:30- است.

هزینه های متداول

اقامت

خانه های اجاره ای (هاستل ها) در کل کشور قیمتی حدود به 3500 تا 7500 کرونا دارند که برای مسافران بین المللی تا 650 کرونا تخفیف دارند. ویلاهای شخصی گران تر هستند و قیمت یک شب اقامت در آن ها از 11500 تا 12500 متغیر است. هتل ها هم مطابق انتظار، از هر دو مورد قبل گران تر هستند. البته باید به این نکته توجه داشت که در ایسلند همه هتل ها حمام اختصاصی ندارند. آن دسته ای که دارای حمام اختصاصی هستند، حدود 20000 کرونا قیمت دارند و آن هایی که همراه با چند اتاق دیگر یک حمام مشترک دارند، قیمتی برابر با 13000 کرونا دارند.

غذا

هزینه خورد و خوراک در سراسر کشور ایسلند کمی گران است؛ یک ساندویچ هات داگ معمولی در این کشور 470 کرونا قیمت دارد. حتی خوردن یک غذای ساده در یک مغازه فست فود، می تواند تا 1100 کرونا برای شما هزینه داشته باشد. اگر برای غذا خوردن یک رستوران نسبتا مجلل همراه با سرویس مناسب را انتخاب کنید، می تواند بیش از 2000 کرونا برای شما خرج بردارد. با توضیحات ارائه شده می توان نتیجه گرفت که با سفر به ایسلند، بهانه خوبی برای رژیم گرفتن به دست می آورید.

حمل و نقل

در ایام تابستان و با زیاد شدن توریستان در این کشور، قیمت بلیط اتوبوس کمی گران شده و تا 42000 کرونا می رسد. البته این قیمت مربوط به طولانی ترین جهت و بهترین سرویس ارائه شده در بین بقیه شرکت های اتوبوس رانی است. البته برای مسافرت های کوتاه تر، به صرفه تر است که یک خودرو (بسته به نیازتان) از بنگاه های مخصوص این کار کرایه کنید. اجاره این خودروها معمولا برای یک روز 5350 کرونا است.

بهترین وسیله نقلیه برای سفرهای درون شهری به طور حتم اتوبوس است. این اتوبوس های شهری سر وقت خود در ایستگاه حضور دارند و شما را به هر جای شهر که خواستید، فقط با قیمت 4 کرونا می برند. مطمئن باشید که این قیمت، ارزش صبر کردن در ایستگاه را دارد.

راه کارهایی برای صرفه جویی در هزینه

همراه با غریبه ها سفر کنید

ایسلند یکی از امن ترین کشورهای جهان است و سرانه جرم و جنایت و دزدی در جامعه آن، به طور شگفت انگیزی پایین است. پس می توان گفت نه تنها سفر کردن با افراد مختلف دلهره آور و خطرناک نیست، بلکه در عین لذت بخش بودن و آشنایی با افراد تازه، در بخش اعظمی از هزینه خود صرفه جویی می کنید. به دلیل فراوانی جاذبه های توریستی در این کشور، همیشه افرادی را پیدا می کنید که مانند شما توریست باشند و نیاز به همسفر داشته باشند. برای این کار پایگاه های اینترنتی همراه یابی ساخته شدند. وبسایت های همراه یاب، پایگاه های اینترنتی هستند که هر شخص بنا به نیاز خود، می تواند یک همسفر پیدا کند؛ به طور مثال برای تقسیم کردن هزینه بنزین ماشین یا کرایه آن، تقسیم اجاره اتاق در یک هتل یا هاستل، داشتن یک تور لیدر و غیره. وجود یک یا چند نفر همراه در سفر که برای بار اول با آن ها ملاقات می کنید، هم باعث معاشرت با افراد تازه و پیدا کردن دوستان بین المللی می شود و هم می تواند هزینه های شما کمتر شود. استفاده از این نوع وبسایت ها در سفرهای خارجی به شدت توصیه می شود؛ چون برای هر دو طرف یک معامله برد-برد است. پس این فرصت طلایی را از دست ندهید.

همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید

رودخانه ها و آب های سطحی در ایسلند به طور خارق العاده ای تمیز و بدون آلودگی هستند. به همین دلیل نیاز نیست که برای خرید آب پولی پرداخت کنید. فقط با همراه داشتن یک بطری می توانید آب مورد نیازتان را از هر منبع آبی که توانستید پر و نوش جان کنید.

کمپ بزنید

در جای جای ایسلند، پر از طبیعت دست نخورده و پارک های ملی حفاطت شده است. وجود این مکان ها بهانه خوبی برای چادر زدن و استراحت کردن در کوه و جنگل است. اگر مسئله ای با خوابیدن در کیسه خواب ندارید، نیاز نیست که پول هنگفتی برای اتاق های هتل و هاستل ها بپردازید.

برای خود غذای خانگی آماده کنید

همان طور که در ابتدا اشاره شد، هزینه خورد و خوراک و وعده های آماده در رستوران های این کشور بسیار بالا است؛ اما این جمله در مورد مواد غذایی خام صدق نمی کند. شما می توانید مواد اولیه غذاهای خود مانند تخم مرغ، سبزیجات، ماکارونی و... را با قیمتی مناسب از سوپرمارکت ها و میوه فروشی ها خریداری کرده و با صرف زمانی کوتاه، یک غذای خانگی سالم و با هزینه بسیار کمتر برای خود درست کنید.

جاذبه های توریستی

از تالاب یخی یوکولسارلون دیدن کنید

یوکولسارلون واقع در جنوب شرق ایسلند است. این تالاب یخی کمتر از چند دهه عمر دارد، ولی در همین مدت کوتاه به یکی از جاذبه های اصلی این منطقه تبدیل شده است. متأسفانه با فرایند رو به رشد گرم شدن زمین، این تالاب هم بی نصیب نمانده و میزان زیادی از یخ های آن آب شده اند، تا حدی که در حال حاضر این مکان تبدیل به عمیق ترین تالاب موجود در ایسلند شده است. البته خوشبختانه هنوز چیزی از زیبایی های این مکان کم نشده است؛ این زیبایی از چشم اهالی هالیوود هم دور نمانده است و برخی از لوکیشن فیلم برداری فیلم های معروف مانند سری بتمن و جیمز باند در این مکان بوده است.

در چشمه های آب گرم میواتن و بلولاگن استراحت کنید

چشمه های آب گرم مکان های مناسبی برای استراحت کردن و جانی دوباره بخشیدن به روح و جسم هستند. میواتن و بلولاگن دو چشمه آب گرم طبیعی در ایسلند هستند که هر ساله بازدیدکنندگان فراوانی دارند. ممکن است ورودی این دو مکان کمی گران باشد یا تعداد زیادی از توریستان همزمان با هم در این چشمه ها باشند و باعث ازدحام بیش از میزان آن ها شده باشند، اما تجربه و لذتی که با ورود به این آب های گرم پیدا می کنید، وصف نشدنی است و تمام این مسائل را از ذهنتان پاک می کند.

از آبشارهای متعدد ایسلند بازدید کنید

ایسلند را می توان سرزمین آبشارها نامید. اگر با ماشین در جاده سفر کنید تقریبا هر چند کیلومتر یک بار، یک آبشار زیبا خواهید دید. یکی از معروف ترین آن ها آبشار دتیفوس است که در منطقه ای به همین نام واقع شده است. از این آبشار به عنوان قدرتمندترین و خشمگین ترین آبشار اروپا یاد می شود. علاوه بر این آبشار خروشان، صدها آبشار دیگر در این کشور هستند که هر کدامشان جاذبه دیدنی مخصوص به خود را دارند.

در پارک ملی تینگوالیر گشت و گذار کنید

تینگوالیر پارک ملی ایسلند و همچنین میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است. زیبایی این پارک ملی که همراه با رود جاری در آن و صخره های سرسبز همراه شده مثال زدنی است.

به دیدنی شنای نهنگ ها بنشینید

در حالی که بازدید از شنای نهنگ ها همراه با تورهای مخصوص این کار به هیچ عنوان سرگرمی ارزانی نیست، ولی اطمینان داشته باشید که هر کرونای پرداخت شده برای این کار ارزشش را دارد و از دیدن ثانیه به ثانیه پایکوبی زیبای این حیوانات بزرگ الجثه لذت می برید. در سراسر ایسلند، حدود به 20 گونه مختلف نهنگ وجود دارد که معمولا در اواخر پاییز تعداد بیشتری از آن ها روی سطح آب قابل مشاهده هستند. تورهای مخصوص این کار معمولا زمانی 3 ساعته دارند و قیمت گران ترین آن ها مبلغی حدود به 15000 کرونا دارد.

به نظاره شفق های قطبی بنشینید

شفق قطبی یکی از پدیده های جوی کره زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در عرض های نزدیک به دو قطب زمین به وجود می آیند. این پدیده در آسمان ایسلند بیش از هر کشور دیگه ای قابل مشاهده و لمس است. دیدن پایکوبی زیبای نورهای رنگارنگ در آسمان شب مسلما خالی از لطف نیست.

از یخچال طبیعی واتنایکول دیدن کنید

به جرأت می توان گفت یخچال طبیعی واتنایکول یکی از زیباترین جاذبه های توریستی ایسلند و کل حوزه اسکاندیناوی است. این غول سفید که بزرگ ترین یخچال طبیعی کل اروپا هم به شمار می رود، تقریبا 8 درصد از کل کشور ایسلند را تشکیل داده است. مجذوب کننده تر از خود این یخچال، غارهای یخی هستند که در آن، جا خوش کرده اند. این غارهای یخی حیرت انگیز، باقیمانده از فوران آتشفشانی در سال 1996 میلادی هستند که باعث ذوب شدن قسمتی از این یخچال شد و بعد از آن به مرور زمان با سرد شدن و یخ بستن میلیون ها لیتر آب، قندیل های کریستال مانندی در دل این غارها شکل گرفت تا یکی از چشم انداز ها بی نظیر در هستی را پیش چشم بازدیدکنندگان خود بیاورند.

از گایزرها (آبفشان های طبیعی) بازدید کنید

گایزرها (آبفشان ها) پدیده هایی طبیعی بوده که ناشی از گرم شدن آب های عمقی زمین از طریق نیروی گرمایی آن هستند. این آب های گرم به سطح زمین راه یافته و به صورت چشمه ها یا حوضچه هایی دیده می شوند. البته در مورد آبفشان ها باید گفت آب زیرزمینی باید به میزان قابل توجهی داغ شده باشد تا بتواند راه خود را به سطح زمین هموار کند. آبفشان ها و چشمه های آب گرم ایسلند از منابع مهم درآمد این کشور به شمار می آیند.

از ریکیاویک دیدن کنید

ریکیاویک مرکز ایسلند است که بر روی فاکسافلوی (خلیجی در اقیانوس اطلس) در بخش جنوب غربی این کشور واقع شده است. معنای لغوی ریکیاویک خلیج مه آلود است. ریکیاویک بزرگ ترین شهر و یکی از بنادر اصلی ماهیگیری و مهم ترین مرکز بازرگانی، صنعتی و فرهنگی ایسلند به شمار می رود. کارخانجات این شهر، محصولات غذایی، پوشاک، محصولات فلزی، کشتی، مواد چاپ و نقاشی را شامل می شوند. این شهر دارای یک فرودگاه بین المللی هم هست. ریکیاویک شهری مدرن است که اغلب ساختمان های آن با آب چشمه های آتشفشانی گرم می شود. این شهر محل دانشگاه ایسلند، مدرسه موسیقی ریکیاویک، مجلس، کلیسای جامع لوتران (Lutheran)، کتابخانه و تئاتر ملی است. نقاط دیدنی آن موزه تاریخ طبیعی، موزه ملی حاوی مجموعه ای از آثار باستانی ایسلند است.

منبع: کجارو / nomadicmatt.com
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1344

به "راهنمای سفر به ایسلند" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای سفر به ایسلند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به ایسلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید