دکل بندان گلوگاه؛ روی خط مرگ، زیر خط فقر

به گزارش بی نهایت اس ام اس، دکل بندان گلوگاه با وجود وعده های پرتعداد و تکراری مسئولان ملی و استانی مبنی بر پیگیری برطرف مسائل شغلی و بیمه ای شان، هنوز با شرایط سال های پیش از بیان وعده ها روز و شب می گذرانند.

دکل بندان گلوگاه؛ روی خط مرگ، زیر خط فقر

خبرنگاران - اشکان دنیا آرای: فعالان این شغل، که شهر گلوگاه پایتخت آن محسوب می گردد، چند دهه است که با به خطر انداختن جان خود در ازای دریافت مبالغی نه چندان چشمگیر، بار اصلی ایجاد خطوط انتقال برق را در سراسر کشور به دوش می کشند و هر سال هم تعداد زیادی مصدوم و کشته می دهند.

اما دکل بندان نه تنها از حقوق مناسب محرومند، بلکه باید نگران آینده خانواده شان، در صورت بروز حادثه برای خودشان، هم باشند. دکل بندی یک شغل مهارتی و پرخطر است که طی آن فرد، دکل های بزرگ انتقال برق و مخابرات را نصب می نماید. دکل بندی تا اواخر سال 91 در قوانین و مقررات کشور در همه بخش ها شغل محسوب نمی شد. یعنی نه تنها به صورت معین در فهرست مشاغل تعریف شده سازمان تامین اجتماعی قرار نداشت، بلکه حتی شغل آزاد نیز شناخته نمی شد.

کم توجهی بخش دولتی و فرار بخش خصوصی و پیمانکاران از پذیرفتن مسئولیت بیمه موجب شده است دکل بندان، علاوه بر نداشتن تامین جانی در هنگام فعالیت، آینده روشنی برای دوران بازنشستگی یا دریافت مستمری در زمان از کارافتادگی نداشته باشند.

وعده های تکراری

مدیرعامل شرکت تعاونی دکل بندان گلوگاه با بیان این که 3067 دکل بند عضو شرکت تعاونی دکل بندان گلوگاه هستند، به خبرنگاران می گوید: همه خانواده های گلوگاه زندگی شان با دکل بندی گره خورده است. شهرستان گلوگاه 350 شهید تقدیم انقلاب نموده و شهر گلوگاه 229 دکل بند جان باخته دارد.

عباسقلی عظیمی با بیان اینکه از 229 دکل بند جان باخته فقط به خانواده 108 نفر مستمری پرداخت می گردد و تکلیف مستمری 121 خانواده دیگر هنوز معین نشده است، اظهار می نماید: تامین اجتماعی می گوید این افراد خلأ بیمه ای دارند در حالی که آن ها در فعالیت شغلی جان خود را از دست داده اند و این که پیمانکاران برای شان بیمه ثبت نمی کردند تخلف پیمانکاران است.

بودجه ای که محقق نشد

مدیرعامل شرکت تعاونی دکل بندان گلوگاه با بیان این که اسفند 1392 دولت نهم 39 میلیارد و 100 میلیون تومان اعتبار برای خانواده هایی که سرپرست شان در شغل دکل بندی جان خود را از دست داده بود و مستمری دریافت نمی کردند اعتبار در نظر گرفت، می گوید: 14 میلیارد تومان از این اعتبار فروردین 1393 محقق شد، اما این پول به جای این که به تعداد معینی از خانواده جان باختگان اختصاص یابد، بین 786 دکل بند تقسیم شد که از 3 میلیون و 740 هزار تومان تا 80 میلیون تومان دریافت کردند.

عظیمی گلوگاهی با بیان این که 20 مهر 1396 علی ربیعی وزیر وقت کار، دستورالعملی برای حل مشکل دکل بندان صادر کرد و از استاندار وقت خواست که اجرا گردد، می افزاید: بلافاصله جلسه ای در فرمانداری گلوگاه تشکیل شد. همه نهادها با اجرای این مصوبه موافق بودند، اما تامین اجتماعی حاضر به همراهی نشد.

نماینده جامعه دکل بندان گلوگاه ادامه می دهد: 168 دکل بند با سن بیش از 60 سال داریم که بین یک تا 9 سال سابقه بیمه دارند. اگر دولت به جامانده اعتبار 39 میلیارد و 100 میلیون تومانی زمان دولت نهم را تخصیص دهد، هم می توان برای بازنشستگی این افراد پا به سن گذاشته اقدام کرد و هم پول خانواده جان باختگان را پرداخت. 23 اسفند پارسال در تهران قول داده شد که این مبلغ 25 میلیارد تومانی تخصیص داده گردد، اما پس از سیل اسفند و فروردین، اعلام شد امکان پرداخت اعتبار وجود ندارد.

1350 مصدوم

مدیرعامل شرکت تعاونی دکل بندان گلوگاه با اشاره به مرگ 2 دکل بند گلوگاهی در امسال اظهار می نماید: طی 5 دهه اخیر هر سال جوانانی را در این شغل از دست دادیم یا افرادی دچار معلولیت شدند. خانواده های این افراد به دلیل نداشتن بیمه و مستمری شرایط سختی را می گذرانند. خانواده ای را داریم که 16 سال است به خاطر یک مشکل بیمه ای انتظار می کشد تا مستمری همسر جان باخته اش جاری گردد.

عظیمی گلوگاهی با اشاره به این که از سال 1342 تا امروز 1350 نفر از گلوگاهی ها در شغل دکل بندی مجروح شدند، می افزاید: امسال امیرحسین کلبادی نژاد را در میناب و مصطفی خادملو را در مس سرچشمه از دست دادیم. دست و پای یک دکل بند هم در ساری بر اثر برق گرفتگی قطع شد.

این فعال صنفی با بیان این که حتی وعده های مربوط به کمیسیون پزشکی دکل بندان مصدوم نیز محقق نمی گردد، اظهار می نماید: 23 تیر سال گذشته در جلسه ای به میزبانی تامین اجتماعی قرار شد 118 مصدوم دکل بندی برای آنالیز مصدومیت ناشی از حادثه در هنگام کار، به کمیسیون پزشکی بروند. 16 ماه گذشته و هنوز پزشک معرفی نشده تا کمیسیون این مجروحان تشکیل گردد.

سوءاستفاده پیمانکاران

وی با انتقاد از نبود عزمی جدی برای اجباری شدن بیمه دکل بندان توسط پیمانکاران ادامه می دهد: پیمانکاران مدتی از دکل بندان استفاده می نمایند و بعد آن ها را بدون این که بیمه ای برایشان ثبت شده باشد کنار می گذارند. نکته عجیب هم اینجاست که طبق اسناد و مدارکی که در اختیار داریم، همین پیمانکاران به جای نام دکل بندان، نام بستگان و آشنایان خود را ثبت می نمایند تا برای آن ها سابقه بیمه رد گردد.

هرچند به نظر می رسد دکل بندان طی سال های اخیر به دلیل نداشتن تشکلی قانونی و مستقل نتوانسته اند به حقوق عادی و حداقلی خود برسند، اما این که دولت های مختلف هم نتوانسته اند مشکل را حل نمایند نکته ای عجیب و قابل تأمل است. البته مسئولان می گویند حل مسائل دکل بندان مراحل سرانجامی را می گذراند.

برای مثال تیر امسال کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت از وزارتخانه خبر رسیده مشکل بیمه و مشاغل سخت و زیان آور دکل بندان در حال برطرف شدن است؛ اظهارنظر و وعده ای که با گذشت 5 ماه هنوز محقق نشده و همچنان عنوان می گردد به زودی یا در آینده نزدیک محقق می گردد.

مهم ترین مسائل دکل بندان

نماینده گلوگاه، نکا و بهشهر خبر از در حال پیگیری بودن مسائل دکل بندان می دهد. علی محمد شاعری در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که بیش از 3 هزار نفر که عمدتا سرپرست خانوار هستند به خاطر ضعف های موجود به سختی زندگی می نمایند، اظهار می نماید: سختی کار، اندک بودن میزان دستمزد و بیمه نشدن توسط پیمانکاران مهم ترین مسائل دکل بندان گلوگاه است و برای حل هر 3 موضوع پیگیری های زیادی انجام دادیم و همچنان نیز در حال پیگیری هستیم.

وی می افزاید: وزارت کار می گوید بیمه دکل بندان باید توسط پیمانکارانی که دکل بندان با آن ها قرارداد دارند انجام گردد و پیمانکاران هم به وظیفه شان عمل نمی نمایند. این مسئول ادامه می دهد: در حال پیگیری هستیم تا وزارت نیرو پیمانکارانی را که طرف قرارداد این نهاد هستند برای دکل بندی مکلف به پرداخت حق بیمه دکل بندان کند. امیدواریم این پیگیری ها در یک سال آینده و در نهایت تا سرانجام سال 99 به نتیجه برسد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 36

به "دکل بندان گلوگاه؛ روی خط مرگ، زیر خط فقر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکل بندان گلوگاه؛ روی خط مرگ، زیر خط فقر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید