راهنمای سریع و ساده نصب قاب عکس روی دیوار

به گزارش بی نهایت اس ام اس، یکی از ساده ترین راه ها برای تنو دکوراسیون منزل، آویزان کردن عکس ها یا آثار هنری روی دیوار است. این راه ساده هزینه چندان زیادی ندارد و اگر بخواهید می توانید بعدا به راحتی چیدمان آن را تغییر بدهید. به علاوه، می توانید با این کار یک اثر هنری چشم نواز را به تنهایی یا در کنار آثار هنری دیگر روی دیوار به نمایش دربیاورید. نصب قاب عکس روی دیوار می تواند گالری تصاویر خانوادگی شما را هم شکل بدهد. بااین حال، ممکن است آویزان کردن یک تابلوی نقاشی نو یا مجموعه ای از آثار هنری کار بسیار سختی باشد. اگر روش درست این کار را بدانید و برای این کار ایده داشته باشید، همه چیز را زیباتر کنار هم می چینید. به این ترتیب، ممکن است قاب های روی دیوار بسیار زیباتر از آنچه که تصور می نموده اید، به نمایش دربیایند.

راهنمای سریع و ساده نصب قاب عکس روی دیوار

لوازمی که به آن ها احتیاج دارید

درست مانند سایر پروژه های دکوراسیون منزل، باید قبل از هر کاری لوازم مورد احتیاج برای نصب قاب عکس روی دیوار را آماده کنید. برای درست نصب کردن قاب ها روی دیوار به چند وسیله احتیاج دارید که عبارت اند از:

  • متر؛
  • چکش؛
  • تراز نجاری؛
  • 2 قلاب قاب عکس برای هر قاب؛
  • 1 حلقه D شکل برای هر قاب.

روش نصب قاب عکس روی دیوار

حالت متعارف نصب قاب عکس روی دیوار این است که آن را جایی درست روبه روی چشم آویزیان کنید. بااین حال، در بعضی از اتاق ها آویزان کردن قاب ها بالاتر یا پایین تر از حد معمول برترین راه است. در هر محیطی، باید معماری و مبلمان را در نظر بگیرید. البته، بهتر است برای آغاز از جایی روبه روی چشم آغاز کنید و بعد متناسب با معماری و مبلمان اتاق آن را تغییر بدهید.

میزان گیری محل قرار گرفتن قاب ها

هنگام آویزان کردن عکس های خانوادگی یا آثار هنری در سطح چشم، میزان گیری دقیق برای معین فاصله یکسان میان آن ها اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که تصاویر را به شکلی نامتقارن روی دیوار نصب می کنید، به این میزان گیری احتیاجی نیست.

هنگام آویزان کردن یک قاب یا حتی وسیله ای روی دیوار به موازات چشم، مرکز آن باید با زمین 144 تا 150 سانتی متر فاصله داشته باشد. برای میزان گیری ساده تر و بهتر نصب کردن قاب عکس روی دیوار از این فرمول بهره ببرید:

ارتفاع قاب را بر دو تقسیم کنید. از عدد به دست آمده، فاصله بالای قاب تا وسیله ای که برای نصب آن به کار می برید را کم کنید. این عدد را بسته به اینکه می خواهید قاب در چه محدوده ای قرار بگیرد، به 57، 58، 59 یا 60 اضافه کنید. عدد نهایی ارتفاع محل قاب از زمین و جایی است که قلاب قاب ها باید روی دیوار قرار گیرند.

آویزان کردن قاب ها

برای نصب قاب عکس ها یا آثار هنری باید از روشی بهره ببرید که باعث می گردد قاب ها برای مدت زمان بیشتری روی دیوار باقی بمانند. معمولا برای نصب قاب عکس روی دیوار استفاده از دو قلاب قاب را پیشنهاد می نمایند. به این ترتیب، قاب ها تکان نمی خورند یا کج نمی شوند.

در حلقه D شکل را در پشت قاب درست در مقابل یکدیگر نصب کنید. جایی که می خواهید قاب آنجا آویزان گردد را معین کنید و با مداد جای آن را روی دیوار علامت بزنید. با استفاده از تراز نجاری، مطمئن شوید که دو حلقه در یک راستا قرار دارند. حالا یک قلاب قاب روی هر علامت بکوبید. قاب را بردارید و حلقه های D شکل را روی قلاب های قاب قرار بدهید تا قاب آویزان گردد.

نحوه چیدن قاب ها روی دیوار

چیدمان قاب ها روی دیوار به میزان عکس های داخل آن ها اهمیت دارد. چیدن قاب ها به شکل یک شبکه دقیق و منظم به آن ها ظاهری رسمی می دهد. در صورتی که مجموعه تصاویر آویزان شده در به شکل ضلع های یک مربع یا مستطیل چیده شده باشند هم نمایش آن ها ساده تر خواهد بود. فرقی نمی نماید که قصد آویزان کردن چند قاب عکس را داشته باشید یا بخواهید یک قاب را روی دیوار نصب کنید، به هرحال، باید اصول چیدمان آثار هنری یا تصاویر خانوادگی را بدانید. برای نصب آثار هنری یا تصاویر خانوادگی روی دیوار معمولا باید آن ها را طوری بچینید که به صورت افقی بین دو نقطه قرار بگیرند. به این ترتیب، در فضای اتاق تعادل ایجاد می گردد.

تصاویر را در کنار یکدیگر بچینید

قبل از هر کاری باید جای قاب هایی که می خواهید آویزان کنید را معین کنید. آن ها را روبه روی دیوار نگه دارید و حالت های مختلف چیدمان آن ها را در نظر بگیرید. به هر احتمال منطقی از دور نگاه کنید. از کسی بخواهید عقب بایستد. قاب ها را روبه روی دیوار نگه دارید و از او بخواهید تا موقعیت قاب ها روی دیوار و در کنار یکدیگر را ارزیابی کند. اگر می خواهید بیش از دو قاب روی دیوار نصب کنید، آن ها را روی زمین مرتب کنید و در کنار یکدیگر بچینید تا ترکیبی را که دوست دارید پیدا کنید.

یک موضوع مشترک بین آثار هنری پیدا کنید

در بیشتر مجموعه عکس هایی که در کنار یکدیگر آویزان می شوند، یک موضوع مشترک تمام عکس ها را درست مانند یک نخ به هم گره می زند. شاید تصاویر مورد نظر شما بخشی از یک مجموعه هنری باشند. در غیر این صورت، ممکن است قاب های آن ها یک شکل یا یک رنگ داشته باشند. گاهی اوقات هم نصب تصاویر به صورت گروهی به عنصری برای پیوند زدن قاب ها به یکدیگر احتیاج ندارد، بلکه تنها موضوعی که باعث شده قاب ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند، تنوع آن ها است. چنین چیدمان و مجموعه هایی برای اتاق هایی که فضایی رسمی ندارند، مناسب هستند.

اجازه بدهید اثاثیه منزل راهنمای شما باشند

تغییر چند سانتی متری در چیدمان قاب ها می تواند بر فضای کل اتاق تأثیر بگذارد. قاب ها را روی دیوارهای اطراف مبل یا صندلی کمی به سمت پایین حرکت دهید تا این بخش از اتاق منسجم و دنج تر به نظر برسد. بالای حاشیه های گچ بری دیوار قاب ها را نصب کنید تا این بخش نمای بهتری پیدا کند. چند قاب کوچک را درست بالای یک میز آویزان کنید. به این ترتیب، وقتی موقع کار کردن به بالا نگاه می کنید، چشم انداز ای چشم نواز خواهید دید.

چگونه قاب های عکس مختلف را در یک گروه بچینیم؟

قاب های عکسی که در آن ها آثار هنری مختلفی قرار گرفته را هم می توانید در کنار یکدیگر نصب کنید. این عناصر ناهماهنگ اگر در قاب هایی شبیه به یکدیگر قرار بگیرند، نمای اتاق را دگرگون خواهند کرد. طرح ها، نقاشی های رنگ روغن، طرح های معماری، تابلوهای منبت کاری و سایر قاب های تزئینی را می توان در یک گروه قاب عکس ناهماهنگ و نامتقارن نصب کرد. می توانید برای این کار از قاب ها و آثار متنوع بهره ببرید اما باید تا در نهایت چیدمان این آثار حالتی رسمی داشته باشد. با این کار، چیدمان قاب ها و اتاق چندان نامنظم به نظر نخواهد رسید.

قبل از ایجاد هر گونه سوراخی در دیوار، ترتیب چیدن تصاویر و آثار هنری را معین کنید. آن ها را روی زمین، دیوار یا مبل ها قرار دهید و آن قدر حرکت دهید که نتایج کار طبق سلیقه شما گردد. برای چیدن قاب ها به صورت ناهماهنگ احتیاجی نیست که فاصله ی میان آن ها دقیقا به یک میزان باشد. وقتی محل قرار گرفتن قاب ها را معین کردید، به همان ترتیبی که قبلا شرح دادیم، روی دیوار نصب کنید.

چگونه قاب ها را بدون ایجاد سوراخ در دیوار آویزان کنیم؟

آویزان کردن قاب های عکس یا آثار هنری روی دیوار می تواند فضای اتاق های شما را دگرگون کند و به آن ها حال و هوایی دیگر ببخشد. بااین حال، ممکن است در خانه ای اجاره ای زندگی کنید. در این صورت، مجبور هستید دیوارها را تمیز و بدون سوراخ نگه دارید اما هیچ کس زندگی در خانه ای با دیوارهای بی روح را دوست ندارد. البته، نگران نباشید. شما می توانید قاب ها را طوری روی دیوارها نصب کنید که سوراخی ایجاد نگردد. برای این کار 7 راه دارید.

1. رنگ مغناطیسی

برای نصب قاب عکس روی دیوار بدون ایجاد سوراخ می توانید از رنگ مغناطیسی بهره ببرید. رنگ مغناطیسی به رنگی گفته می گردد که بر پایه آب ساخته می گردد اما سطوح مختلف مانند چوب، دیوار، شیشه، فلز و سرامیک را به سطوحی با خاصیت آهنربایی تبدیل می نماید. این رنگ به سادگی خشک می گردد، در برابر ساییدگی مقاوم است و می تواند به شما برای آویزان کردن قاب ها بدون ایجاد سوراخ روی دیوار یاری کند.

رنگ مغناطیسی را می توانید با غلتک یا برس رنگ روی دیوار بکشید. بعد از اینکه این رنگ خشک شد، پشت قاب ها عکس آهنربای کوچک و سبک وزن بچسبانید و قاب ها را به دیوار متصل کنید. حتی می توانید از رنگ مغناطیسی به عنوان رنگی برای تزئین دیوار اطراف قاب ها و آثار هنری نیز بهره ببرید.

2. سه پایه نمایشی

تابلوها یا قاب های بزرگ تر را روی سه پایه نمایشی به نمایش بگذارید. مهم نیست طرح اثری که به نمایش درمی آورید چه باشد، آویزان کردن قاب روی این سه پایه به فضای اتاق شما حس منحصر به فردی می دهد. معمولا کسی انتظار ندارد زمانی که وارد خانه ای می گردد، آثار هنری را روی سه پایه ببیند. بنابراین، همین اتفاق موضوعی برای آغاز مکالمه خواهد شد و همه درباره اثری که به نمایش درآورده اید، صحبت خواهند کرد.

3. نخ و گیره تزئینی

روش دیگر برای نصب قاب عکس روی دیوار بدون ایجاد سوراخ استفاده از نخ و گیره تزئینی است. نخ ها را به لوازمی که روی دیوار قرار دارند نصب کنید. سپس، با استفاده از گیره های تزئینی تصاویر را آثار هنری را روی نخ ها آویزان کنید.

4. آویزان کردن تصاویر از سقف

اگر دیوارهای روکش دار یا سنگ یا کاشی کاری شده دارید، قلاب های قاب عکس را به جای دیوار به سقف متصل کنید. بعد از آن، با استفاده از یک طناب، بند چرمی یا زنجیر آثار هنری قاب شده را از سقف آویزان کنید. با این کار هم فضای اتاق شما تغییر می نماید و هم سبک خاص خود را برای نمایش آثار هنری نشان می دهید. به هرحال، کمتر کسی توقع دارد که هنگام وارد شدن به یک اتاق قاب هایی را آویزان از سقف ببیند. بند یا طناب متصل شده به این قاب ها را می توانید بسته به سلیقه خود در چیدمان بسیار بلند یا کوتاه تر در نظر بگیرید.

5. قفسه های نردبانی شکل

قاب های عکس خانوادگی یا آثار هنری در قفسه های نردبانی شکل هم عالی به نظر می رسند چون تکیه دادن این قاب ها به قفسه ها باعث می گردد که اتاق شما بزرگتر به نظر برسد. آثار هنری یا عکس های خانوادگی را در قاب های دل خواه خود بگذارید و آن ها را روی قفسه ها بچینید. اگر قفسه نردبانی شکل شما به دیوار تکیه داده است، می توانید قاب های بزرگتری را روی طبقه بالایی آن به نمایش دربیاورید.

6. پارتیشن های اتاق

راه جالب دیگری که می توانید برای نصب قاب های عکس بدون سوراخ کردن دیوارها امتحان کنید، استفاده از پارتیشن ها است. با استفاده از این پارتیشن ها می توانید آثار هنری یا قاب های کوچکتری را در کنار یکدیگر نصب کنید تا یک گالری خانوادگی یا هنری زیبا درست گردد. این روش آویزان کردن قاب عکس برای آپارتمان هایی که فضای آن ها با استفاده از پارتیشن به چند بخش تقسیم شده عالی است. به این ترتیب، هم چند اتاق دارید و هم برای اتاق ها یک نقطه کانونی جالب ایجاد نموده اید.

7. آویزان کردن تصاویر از میز

اگر فکر می کنید که آویزان کردن تصاویر به صورت افقی باعث مجذوب کنندهیت بیشتر آن ها می گردد، می توانید آن ها را از میز کار خود آویزان کنید. دو سر یک نخ یا نوار سیمی را به دو طرف میز بچسبانید و تصاویر را با گیره تزئینی روی نخ یا نوار سیمی آویزان کنید. با این کار هر کسی که روبه روی میز شما می ایستد می تواند به تصاویر نگاه کند و برای مدتی سرگرم گردد.

قانون دو سوم برای آویزان کردن عکس چیست؟

اگر می خواهید بیش از یک عکس را روی دیوار آویزان کنید، بهتر است این کار را با توجه به قانون دو سوم انجام بدهید. بر این اساس، مجموعه آثار هنری شما باید در فضایی به میزان دو سوم میزان شیئی قرار بگیرند که این مجموعه را نزدیک آن آویزان نموده اید. این شیء هم ممکن است کاناپه، مبل، میز یا هر وسیله دیگری باشد که در اتاق شما قرار گرفته است. برای میزان گرفتن این مقیاس می توانید ابعاد وسیله مورد نظر را میزان بگیرید، تقسیم بر سه کنید و بعد در دو ضرب کنید. به این ترتیب، دقیقا می دانید که گالری شما باید چقدر از فضای دیوار را اشغال کند.

کلام آخر

نصب قاب های عکس روی دیوار می تواند راهی برای نمایش آثار هنری یا تصاویر خاطره انگیز شما باشد. برای اینکه این آثار هنری و تصاویر بهتر دیده شوند و به اتاق شما نمایی مجذوب کننده ببخشند، باید روش درست قاب ها را بدانید. شما می توانید از راه هایی که شرح دادیم برای این کار بهره ببرید. اگر هم در خانه ای اجاره ای زندگی می کنید، می توانید از روش های مختلف مانند رنگ آمیزی دیوار با رنگ مغاطیسی بهره ببرید و به دیوارهای بی روح اتاق ها جان ببخشید.

منبع: marthastewart

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1403 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1693

به "راهنمای سریع و ساده نصب قاب عکس روی دیوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سریع و ساده نصب قاب عکس روی دیوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید