رویکرد ناشران دفاع مقدس از بخش دولتی به خصوصی تغییر کند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگاران برنامه گفت وگوی فرهنگی رادیو گفت وگو با سرهنگ دکتر صادق نیا مسئول انتشارات سوره سبز و رئیس اداره حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران به موضوع ادبیات دفاع مقدس، خاطره گویی و جمع آوری آثار اختصاص داشت.

رویکرد ناشران دفاع مقدس از بخش دولتی به خصوصی تغییر کند

سرهنگ صادق نیا درباره شرایط کنونی خاطره نویسی و خاطره گویی در حوزه دفاع مقدس گفت: قالب داستان و رمان یکی از بهترین قالب ها در انتقال مطالب است. در واقع داستان اهرمی است در اختیار نویسندگان که می توانند مفاهیم مورد نظر خورد را به مخاطب و به بهترین نحو منتقل نمایند.

وی اضافه نمود: در حوزه دفاع مقدس که انتشارات سوره سبز در آن فعالیت ویژه دارد، در زمینه داستان و رمان در حوزه دفاع مقدس اقدامات بسیار زیادی اجرا شده است. کتاب هفت که براساس زندگی شهید سرلشکر مصطفی پژوهنده نگارش شده است ظرف مدت کمتر از 4 سال به چاپ دهم رسیده است. یا کتاب من زنده ام که براساس زندگی مرد نامیرای جنگ سرتیپ احمد دادبین منتشر شده و به چاپ پانزدهم رسیده است و کتاب کیمیای مجنون براساس زندگی شهید اقارب پرست، کتاب داستان اسماعیل براساس زندگی قهرمان دفاع از خرمشهر ارتش، کتاب اسماعیل زارعیان، کتاب روایت یک مرد بر اساس زندگی شهید نصرت زاد به زینت طبع آراسته شده و بسیاری از کتاب های دیگر از منشورات انتشارات سوره سبز است. با تمام این تفاصیل نمی توان گفت که شرایط خوب است و اینها تنها قطره ایی از دریاست.

سرهنگ صادق نیا در ادامه گفت: نیروهای مسلح و بویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس نزدیک به 2هزار و 600نفر نیروی وظیفه و سرباز را آموزش دادند و در قالب یگان های سربازی در جنگ شرکت دادند و با این تعداد کتاب این مفاهیم در تاریخ ماندگار نخواهد ماند. بنده معتقدم آنگونه که باید و شاید حق مطلب بویژه حق ارتش در تبلیغات جنگ ادا نشده است و باید بتوانیم زحمات این دسته از رزمندگان ارتش را هم ادا کنیم.

وی گفت: در حوزه ادبیات دفاع مقدس و استخراج این گنج و خاطره ها معمولا رزمندگانی که در ارتش حضور داشتند، بویژه فرماندهان کمتر همکاری می نمایند، ارتش جمهوری اسلامی ایران پایبندی هایی به لحاظ مسائل حفاظتی دارد و دریافت خاطرات از فرماندهان ارتش مقداری مشکل است و می توان گفت که یکی از دلایل موفقیت ارتش در طول دوران دفاع مقدس پایبندی نسبت به اصول حفاظتی بوده است.

صادق نیا همچنین درباره تاثیرگذاری فیلم در عرصه دفاع مقدس گفت: کتاب های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس باید منبع اقتباس قرار بگیرند و از آن آثار تلویزیونی و سینمایی ساخته گردد. اگر رویکرد ناشران و فعالین عرصه دفاع مقدس در حوزه آثار مکتوب از بخش دولتی به بخش خصوصی و برون سپاری تغییر پیدا کند این موضوع تا حد زیادی می تواند حل گردد.

وی در مورد آسیب شناسی حوزه ادبیات دفاع مقدس گفت: مسائل مالی مردم در این برهه از زمان، یکی از موارد است که از همه بیشتر در بحث کتاب و کتابخوانی تاثیرگذار بوده است. هر چند فرهنگ از اقتصاد مهمتر است ولی به هر حال اقتصاد یک موضوع پایه ای است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 539

به "رویکرد ناشران دفاع مقدس از بخش دولتی به خصوصی تغییر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد ناشران دفاع مقدس از بخش دولتی به خصوصی تغییر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید