طی مسافت 367 متری توسط ماهنورد چینی در سمت پنهان ماه

به گزارش بی نهایت اس ام اس، ماهنوردیوتو -2(Yutu-2) چینی ها که هم اکنون در ماه است تا به امروز پیروز به طی 367 متر در سمت پنهان ماه شده است.

طی مسافت 367 متری توسط ماهنورد چینی در سمت پنهان ماه

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از شین هوآ، در حال حاضر کاوشگر قمری چانگ ای-4(Change 4) و ماهنوردیوتو -2(Yutu-2) در حال اکتشاف در سمت پنهان ماه هستند.

سمت پنهان ماه نیم کره ای از کرهٔ ماه است که به طور دائمی از کرهٔ زمین روی گردان است. سمت رو به زمین از کرهٔ ماه را سمت پیدای ماه می نامند. سمت پنهان ماه دارای دهانه های برخوردی فراوانی است ولی دریاوارهای کمی دارد. در این سمت از ماه کمتر حوضه ای یافت می گردد که عمق آن به اندازه ای باشد که اجازه فوران های آتش فشانی و تشکیل دریاوارها را بدهد. به این خاطر، با وجود اینکه دهانه های برخوردی زیادی در هر دو سمت ماه دیده می گردد اما تفاوت عمق ها باعث شده که دریاوارهای بزرگ بیشتر در سمت پیدای ماه تشکیل شوند.

اکنون بنابر گزارش ها ماهنورد یوتو-2 پیروز به طی مسافتی در حدود 367 متر در سمت پنهان ماه برای انجام اکتشافات علمی شده است. به گفته مرکز برنامه های فضایی و اکتشاف ماه چین، هر دو کاوشگر عملیات خود برای چهاردهمین روز قمری را روز شنبه به سرانجام رساندند و برای شب قمری به حالت خواب(dormant mode) رفتند.

در طول چهاردهمین روز قمری، یوتو -2 در مسیری که از پیش مشخص شده بود، حرکت می کرد. ابزارهای علمی نصب شده بر روی سطح نشین و ماهنورد نیز طبق برنامه ریزی عمل می کردند. ردیاب پرتوی نوترون و طیف سنج رادیویی با فرکانس پایین سطح نشین نیز به طور عادی عمل می کردند و داده های علمی دست اولی را در اختیار دانشمندان قرار می دادند. در ماهنورد نیز طیف شناس فروسرخ نزدیک، دوربین پانوراما، ردیاب اتمی خنثی و رادار قمری طبق برنامه ریزی برای انجام اکتشافات علمی عمل می کردند.

8 دسامبر 2018 کاوشگر چانگ ای-4 سوار بر موشک لانگ مارچ 3بی(Long March 3B) از مرکز پرتاب ماهواره شیچانگ(Xichang) پرتاب شد و در 3 ژانویه 2019 در حوضه قطب جنوب-آیتکن و منطقهVon Karman crater فرود آمد. چانگ ای-4 دنباله سه ماموریت پیروز برنامه چانگ ای است. دو ماموریت اول شامل کاوشگرهایی بودند که در مدار ماه قرار گرفتند، در حالی که ماموریت چانگ ای-3 شامل فرود یک فرودگر و کاوشگر در نیمه نزدیک ماه بود.

انتظار می رود آژانس فضایی چین ماموریت بعدی خود موسوم به چانگ- ای 5(Change-5) را در سال 2020 پرتاب کند. سال 2019 میلادی شاهد پیشرفت هایی مستمر در فناوری فضایی چین بودیم که از میان آنها می توان به تاریخ سازی کاوشگر چانگ ای-4(Change-4) اشاره نمود زیرا این کاوشگر پیروز شد برای اولین بار روی نیمه دور ماه فرود آید.

چین میخواهد در سال 2020 میلادی کاوشگر چانگ ای-5 را به فضا بفرستد تا نمونه هایی از ماه را به زمین بازگرداند. موشک حامل این کاوشگر هم لانگ مارچ 5(Long March 5) خواهد بود که بزرگترین وسیله پرتاب چینی ها به حساب می آید.

برنامه های فعلی چینی ها در ماه شامل گردش، فرود و بازگشت است. قرار است چانگ ای-5 دو کیلوگرم نمونه قمری را به زمین برساند. علاوه بر این ماموریت پس از سالها آماده سازی و آزمایش، چین میخواهد اکتشاف فضایی روی مریخ را از طریق یک کاوشگر سیاره ای انجام دهد و این کار در سال 2020 میلادی ممکن خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 40

به "طی مسافت 367 متری توسط ماهنورد چینی در سمت پنهان ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طی مسافت 367 متری توسط ماهنورد چینی در سمت پنهان ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید