پانزدهمین حراج تهران چقدر فروخت؟، اثر تناولی گران ترین

به گزارش بی نهایت اس ام اس، پانزدهمین دوره حراج تهران عصر روز آدینه ـ 24 دی ماه 1400 ـ شروع به کار کرد و در مجموع به فروش 158 میلیارد و 890 میلیون تومان دست یافت.

پانزدهمین حراج تهران چقدر فروخت؟، اثر تناولی گران ترین

به گزارش خبرنگار بخشی تجسمی خبرنگاران، این مراسم که با رعایت پروتکل های بهداشتی در ساعت 18:16 شروع شد، با اجرای حسین پاکدل و با حضور علیرضا سمیع آذر (مدیر حراج تهران) و جمع محدودی از نمایندگان رسانه ها و فعالان حوزه هنرهای تجسمی و خریداران آثار همراه بود.

80 اثر از 60 هنرمند در این دوره از حراج تهران شرکت داشتند که از این تعداد 35 اثر با قیمت پایه بالای یک میلیارد تومان برآورد شده بودند.

عنوان گران ترین اثر حراج به چه کسی رسید؟

در پانزدهمین مراسم حراج تهران عنوان گران ترین اثر، به پرویز تناولی اختصاص پیدا کرد که مجسمه اش به رقم 14 میلیارد و 600 میلیون تومان به فروش رسید.

پرویز تناولی اگرچه عنوان گران ترین اثر حراج را به خود اختصاص داد، اما به غیر از این هنرمند به ترتیب طراحی روی شیشه منیر فرمانفرماییان با 13 میلیارد و اثری بدون عنوان از سهراب سپهری به قیمت 11 میلیارد و 800 تومان و بعلاوه اثری از حسین زنده رودی به قیمت 11 میلیارد پس از تناولی به عنوان گران ترین آثار فروخته شده این دوره از حراج شناخته می شوند.

این ارقام در حالی به ثبت رسیده است که در حراج سیزدهم فروش اثری از آیدین آغداشلو به قیمت 12 میلیارد تومان بسیاری را شگفت زده نموده بود.

آثار کدام هنرمندان بالای یک میلیارد به فروش رفتند؟

در پانزدهمین دوره حراج تهران، تعداد قابل توجهی از آثار اگرچه لقب گران ترین اثر به آن ها تعلق نگرفت؛ اما بالای یک میلیارد به فروش رسیدند.

از جمله هنرمندانی که آثارشان در این دوره بالای یک میلیارد تومان به فروش رسید، می توان به نصرالله افجه ای، محمدعلی ترقی جاه، رضا درخشانی، عبدالرضا دریابیگی، قاسم حاجی زاده، ژازه تباتبایی، صادق تبریزی، محمد احصایی، سهراب سپهری، مسعود عربشاهی، محسن وزیری مقدم، ایرج اسکندری، سیراک ملکونیان، حسین کاظمی، کوروش شیشه گران، منصور قندریز، فریده لاشایی، پرویز کلانتری، جعفر روح بخش، توکل اسماعیلی، منوچهر یکتایی، ناصر عصار، بهمن محصص، بهمن دادخواه و ابوالقاسم سعیدی اشاره نمود.

نقطه قابل ذکر این دوره از حراج چه بود؟

این دوره از حراج به دو دلیل در مقایسه با دوره چهاردهم و حتی دوره های قبلی اهمیت دارد. اول به دلیل اینکه تمامی آثار ارائه شده خریداری شدند و دوم افزایش رقم کلی فروش در مقایسه با دوره قبل است.

چهاردهمین دوره حراج تهران با مجموع فروش 42 میلیارد و 718 میلیون تومان به خاتمه رسیده بود که رقم فروش در مقایسه با حراج سیزدهم به کمتر از نصف رسیده بود.

علیرضا سمیع آذر ـ مدیر حراج تهران ـ به همین دلیل به خبرنگار خبرنگاران گفت: این دوره حراج نشان می دهد که هنوز هم مجموعه داران آثار هنری و به طور کلی مراکز هنری علاقه ویژه ای به اساتید مدرنیست ایران دارند و وقتی که آثار شاخص آنان در حراج ارائه گردد، رقابت بالایی برای به دست آوردن آنان شکل خواهد گرفت.

و اما حاشیه ها

پانزدهمین دوره حراج تهران را اولا به دلیل رکورد رقم کلی فروش و دوما به دلیل گران ترین اثر فروخته شده که متعلق به یک هنرمند در قید حیات است، نمی توان بی حاشیه دانست.

علاوه بر دو مورد ذکر شده یکی از مواردی که توجهات را در حین اجرای مراسم به خود جلب می کرد، خالی شدن سالن مملو از جمعیت پس از به فروش رسیدن اثر پرویز تناولی بود. گویی خریداران حاضر در حراج چشم انتظار داشتند که رقم گران ترین اثر تخمین زده شده حراج را رویت نمایند.

آنچه در ادامه می خوانید توضیح خبرنگاران از بعضی آثار میلیاردی حراج تهران است:

در پانزدهمین مراسم حراج تهران عنوان گران ترین اثر، به پرویز تناولی اختصاص پیدا کرد که با رقم 14 میلیارد و 600 میلیون تومان به فروش رسید. این اثر با عنوان شاعر نشسته با کمینه و بیشینه 12ـ 14 میلیارد تومان پیشتر هم بیشترین قیمت تخمین زده شده در این حراج را به خود اختصاص داده بود. مجسمه ساخته تناولی در سال 1388 به صورت تک نسخه در ابعاد 58×53×142 سانتی متر با متریال برنز خلق شده است.

بعلاوه اثر حجمی برنز و چوب پرویز تناولی که متعلق به مجموعه دکتر ایرج اعتصام است، 2 میلیارد و 400 میلیون تومان فروخته شد.

پس از فروش 14 میلیارد و 600 میلیون تومانی مجسمه تناولی، اثری از منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان با عنوان شیراز (طراحی با شیشه) 13 میلیارد تومان فروخته شد و نگاه ها را به خود جلب کرد. رقم پیش بینی شده اولیه برای شیراز 8 تا 9 میلیارد بود. اثر در سال 1388 با تکنیک آیینه کاری و گچ روی چوب در ابعاد 150×72 سانتیمتر خلق شده است.

از این هنرمند اثر دیگری با عنوان تنوع شش ضلعی هم 2 میلیارد و 600 میلیون تومان فروخته شد.

در پانزدهمین حراج تهران اثر حسین زنده رودی متعلق به سال 1352 از گران ترین ها بود و به قیمت 11 میلیارد تومان فروخته شد. در این اثر هنرمند با تهی کردن کلام و نوشتار از معنا، مبانی زیبایی شناختی و ساختار فرهنگ تصویری ایرانی ـ اسلامی را دگرگون ساخته است تا اثرش در مرز میان نقاشی و نوشتار بایستند.

در حراجی پانزدهم باز هم سهراب سپهری از گران ها بود و آثاری از او به قیمت های 11 میلیارد و 800 میلیون تومان (تابلوی نقاشی بدون عنوان از مجموعه تنه های درخت) و 6 میلیارد تومان چکش خوردند.

از دیگر آثار گران حراجی پانزدهم تابلوی نقاشی رنگ روغن روی بوم اثر کوروش شیشه گران بود که به قیمت 5 میلیارد تومان فروش رفت. این تابلوی بدون عنوان با تکنیک رنگ روغن روی بوم خلق شده است.

تابلوی رنگ روغن منصور قندریز که در سال 43 روی گونی با عنوان ترکیب بندی خلق نموده است، در این حراجی 4 میلیارد و 800 میلیون تومان فروخته شد.

تابلوی نقاشی بدون عنوان فریده لاشایی که سال 1386 خلق شده هم 4 میلیارد و 200 میلیون تومان چکش خورد.

بعلاوه تابلوی نگارگری سه لته ای شکار آبی آسمان اثر رضا درخشانی که در سال 1393 هم در سومین حراج تهران ارایه شده بود، 3 میلیارد و 800 میلیون تومان فروش رفت.

مجموعه شکار در واقع گستره جست وجوی عصری و محتوایی رضا درخشانی در نگارگری ایرانی است که همیشه یکی از منابع الهام آثار وی بوده است.

در حراج پانزدهم تهران اثر بدون عنوان منوچهر یکتایی که با ابعداد 100 در 110 و تکنیک رنگ روغن روی بوم خلق و سال 2017 در حراج ساتبیز لندن و در سال 1397 در نهمین حراج تهران ارائه شده است، 3 میلیارد و 800 میلیون تومان به فروش رسید.

بعلاوه تابلوی نقاشی خط یزدان اثر سیدمحمد احصایی که با تکنیک رنگ روغن و ورق طلا روی بوم در سال 1398 خلق شده است، 3 میلیارد و 400 میلیون تومان چکش خورد. این اثر در مارچ 2021 در حراج بونامز لندن (آنلاین) ارایه شده بود.

در این حراجی اثری با عنوان باستانی از پرویز کلانتری 3 میلیارد و 400 میلیون تومان فروخته شد. در این اثر کلانتری یکی از مهم ترین بناهای تاریخی ایران یعنی ارگ بم را نقاشی نموده است. تصویری خاطره انگیز از بزرگترین بنای خشتی دنیا که خود یادآور عظمت ارگ های باستانی و نمادی از استواری و هویت فرهنگی ایرانی بود.

اثر دولته ای شب و روز از سیراک ملکونیان که در سال 2014 در حراج کریستیز دوبی ارائه شده بود، در حراجی سال جاری تهران 3 میلیارد و 100 میلیون تومان چکش خورد.

در مراسم آدینه شب، اثر مسعود عربشاهی در ابعاد 155×155 سانتیمتر، 2 میلیارد و 200 میلیون تومان فروش رفت و اثر بدون عنوان محسن وزیری مقدم با تکنیک رنگ روغن و شن روی بوم، 2 میلیارد و 700 میلیون تومان چکش خورد.

امشب اثر بدون عنوان صادق تبریزی که از تکنیک اکریلیک روی بوم در خلق آن بهره گرفته شده، به قیمت 2 میلیارد تومان به فروش رسید. بعلاوه اثر دیگری از این هنرمند با عنوان سقاخانه که در دهه 1360 خلق شد، یک میلیارد و 800 میلیون تومان چکش خورد.

تابلوی رنگ روغن روی بوم و بدون عنوان ابوالقاسم سعیدی هم با قیمت پایه 2 میلیارد تومان به فروش رسید.

بعلاوه اثر غیرحجمی ژازه تباتبایی که در پنجمین حراج تهران نیز حضور داشت، یک میلیارد و 400 میلیون تومان فروش رفت. از ژازه تباتبایی اثری دیگر با عنوان درویش (مجسمه فلزی) 2 میلیارد و 600 میلیون تومان چکش خورد. اثر حجمی فلزی این هنرمند هم 550 میلیون تومان به فروش رسید.

اثر بدون عنوان حسین کاظمی که در اکتبر 2010 در حراج کریستیز دوبی و در سال 1397 در نهمین حراج تهران ارائه شده بود، یک میلیارد و 350 میلیون تومان فروخته شد.

در جریان پانزدهمین حراج تهران، تابلوی پهلوانان اثر قاسم حاجی زاده که در حراج کریستیتز دوبی و هشتمین حراج تهران حضور داشته، یک میلیارد تومان فروش رفت.

از دیگر آثاری که بالای یک میلیارد فروش رفت، تابلوی نقاشی خط نصرالله افجه ای بود که یک میلیارد و 200 میلیون تومان فروخته شد. در این اثر افجه ای کمپوزیسیون های نقاشیخط خود را که ترکیبی از خطوط کوفی و نوعی محقق متمایل به نسخ هستند، با الهام از زیبایی شناسی یک فرم مواج و رها، در سطور موازی و تکرارشونده با ظرافت و کیفیتی نظام یافته به تصویر کشیده است.

نقاشی رنگ روغن بدون عنوان از محمدعلی ترقی جاه از دیگر آثار با فروش بالای یک میلیارد بود که با قیمت یک میلیارد و 200 میلیون تومان فروخته شد. هنرمند این اثر را در سال 1380 خلق نموده است.

تابلوی چهار لته ای عقل سرخ اثر ایرج اسکندری که در سال 1400 خلق شده و ترکیب موارد روی تخته است، یک میلیارد و 200 میلیون تومان چکش خورد.

در این حراجی اثر عبدالرضا دریابیگی با قیمت یک میلیارد و 100 میلیون تومان به فروش رسید.

به گزارش خبرنگاران، پانزدهمین دوره حراج تهران امروز ـ آدینه ـ 24 دی ماه 1400 در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار گردید و نهایتا با مجموع به فروش 158 میلیارد و 890 میلیون تومان به کار خود خاتمه داد.

این گزارش از ابتدای برگزاری حراج به روزرسانی شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1380

به "پانزدهمین حراج تهران چقدر فروخت؟، اثر تناولی گران ترین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پانزدهمین حراج تهران چقدر فروخت؟، اثر تناولی گران ترین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید