چالش هسته ای ایران را با قید فوریت مدنظر داریم

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگاران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا دولت این کشور تا سرانجام ضرب الاجل ده روزه ایران برای توقف اجرای پروتکل های الحاقی و بازرسی های آژانس اتمی، با ایران وارد تعامل می شود یا خیر، گفت: خب قصد دولت [بایدن] پیگیری آن چیزی است که مدت ها درباره آن صحبت می کنیم و این در وهله اول نیازمند هماهنگی نزدیک با متحدانمان، شرکایمان، و اعضای کنگره است تا مطمئن شویم که چه زمانی برای برداشتن گام بعدی آمادگی داریم. و اینکه مطمئن شویم که می خواهیم از موضع قدرت عمل کنیم و اینکه این کار را با متحدان و شرکای خود انجام دهیم. بنا بر این ما به هیچ ضرب الاجل خاصی توجه نمی کنیم. ما به زمان بندی توجه می کنیم که ما و شرکای ما و متحدانمان را در بهترین موقعیت برای رویارویی با این چالش قرار می دهد. و دوباره [می گویم]، این چالشی است که با قید فوریت آن را تحت نظر داریم.

چالش هسته ای ایران را با قید فوریت مدنظر داریم

وی در ادامه اضافه کرد: ناظران نباید فقدان تعامل مستقیم را با عدم فوریت از جانب ما اشتباه بگیرند. ما در سراسر جهان و در آمریکا با اعضای کنگره در حال مشورت و رایزنی هستیم زیرا ما چالشی را که برنامه هسته ای ایران ایجاد می کند، تحت نظر داریم.

ند پرایس همچنین مدعی شد: همانطور که می دانید، ایران در ماه ها و سال های اخیر گام هایی برای دور شدن از توافق هسته ای 2015 برداشته است. رئیس جمهور [بایدن] مواردی از پیشنهاد خود را مطرح کرده که تمایل داریم محقق شود، برای مثال اینکه ایران پایبندی کامل خود به توافق هسته ای را از سر بگیرد. ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد. ما درصدد هستیم تا بندهای این توافق را که به مثابه سکویی برای مذاکره برای توافقنامه های بعدی، پرداختن به سایر حوزه های مورد دغدغه- از جمله برنامه موشک بالستیک ایران- است، توسعه داده و تقویت کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در سرانجام گفت: روشن است که ما تا تحقق همه اینها راه درازی در پیش داریم اما به سرعت در حال حرکت هستیم و این کار را به لحاظ راهبردی انجام می دهیم تا مطمئن شویم که رویکرد ما پیروز و مؤثر است.

گفتنی است، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید شامگاه پنجشنبه نیز در یک نشست خبری بار دیگر با تکرار موضع دولت آمریکا درباره بازگشت این کشور به برجام گفت: چنانچه ایران به رعایت کامل تعهدات خود ذیل برجام برشود، ایالات متحده همین کار را انجام خواهد داد. وی در ادامه اضافه کرد: این مطمئناً نخستین گام مورد نیاز خواهد بود.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا بازگشت ایران به برجام برای آغاز گفت وگو درباره این توافق لازم است، گفت: مطمئناً گفت وگوهایی هستند که باید با شریکان و متحدان 1+5 شوند. کارهای زیادی هست که باید انجام شود، اما [گفت وگو با 1+5] گام بعدی در این فرایند خواهد بود.

گفتنی است، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بامداد روز پنج شنبه (به وقت تهران) در یک نشست خبری گفت که آمریکا در حال گفتگو و رایزنی با شرکا و متحدان خود و همچنین اعضای کنگره است تا تضمین کند که رویکرد واشنگتن در قبال ایران هماهنگ و همگام بوده و از بالاترین شانس پیروزیت برخوردار است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار زیاده خواهی های واشنگتن مبنی بر لزوم پایبندی مجدد ایران به برجام پیش از بازگشت آمریکا به آن گفت که پیشنهاد مطرح شده در این باره ماه هاست که روی میز است و مدعی شد که آمریکا به درخواست های خود برای بازگشت ایران به برجام ادامه می دهد چرا که به باور آمریکا این اقدام راه را برای دیپلماسی می گشاید!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 881

به "چالش هسته ای ایران را با قید فوریت مدنظر داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش هسته ای ایران را با قید فوریت مدنظر داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید