یوسف اسحاق پور، درگذشت

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران (پانا) - یوسف اسحاق پور، استادِ ایرانیِ دانشگاه پاریس و یکی از مهم ترین جستارنویسان و مفسران سینما و فلسفه در فرانسه درگذشت.

یوسف اسحاق پور، درگذشت

به گزارش مهر، یوسف اسحاق پور، دیروز (شنبه 24 مهر) در منزلش در پاریس و در سن 81 سالگی درگذشت. او متولد 1319 در ایران بود و در 18 سالگی برای تحصیل در رشته سینما به فرانسه رفت و فیلمبرداری را در مدرسه لویی لومیر و کارگردانی و مونتاژ را در مؤسسه مطالعات عالی سینمایی، فلسفه را در سوربن و جامعه شناسی ادبیات و هنر را در مدرسه عملی مطالعات عالی پاریس آموخت.

اسحاق پور، مدرس دروس تاریخ هنر و تاریخ سینما در دانشگاه پاریس پنج بود. از او بیش از چهل عنوان کتاب منتشر شده که بیشتر درحوزه های سینما، نقاشی، فلسفه و ادبیات اند. شاید مجموعه آثار او را بتوان حاصل یک عمر تامل در خصوص تصویر دانست. مفصل ترین اثر او، کتابی است دو هزار صفحه ای در سه مجلد درباره اورسن ولز، که حاصل سی سال پژوهش درباره این سینماگر بزرگ است. او در کنار مقالات و جستارهای تئوریک و زیباشناختی در حوزه فیلم، کتاب هایی هم درباره سینماگرانی همانند لوکینو ویسکونتی، یاسوجیرو ازو و ساتیا جیت رای منتشر نموده است.

از اسحاق پور همچنان تک نگاری هایی متعددی درباره نقاشان به نام اروپایی و نیز آثاری درباره متفکران و نویسندگانی همانند الیاس کانتی، تئودور آدورنو، پل نیزان و مارکس، برجای مانده است. از جستارهای یوسف اسحاق پور در عرصه هنر و فرهنگ ایران، می توان به عناوینی همانند مینیاتور ایرانی، بر مزار صادق راهنمایی، کیارستمی؛ پشت و روی واقعیت، سرگذشت فکری شاهرخ مسکوب و شهره فیض جو اشاره نمود.

از میان کتاب های ترجمه شده او در ایران می توان از کیارستمی؛ پشت و روی واقعیت، اُزو؛ فرم های ناپایداری، ساتیا جیت رای: شرق و غرب، بر مزار صادق راهنمایی، سینما، باستان شناسی سینما و خاطره قرن، مارکس هنگام فروریزی کمونیسم: زوال سیاست و روشنفکر و موراندی؛ نور و خاطره، نام برد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1249

به "یوسف اسحاق پور، درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یوسف اسحاق پور، درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید