10 کشور دنیا که بیشترین دانشگاه را دارند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، دانشگاه ها ستون اصلی نهاد آموزش عالی کشور هستند. در زمان های گذشته، تنها دو دانشگاه در یک کشور وجود داشت و دانشگاه ها مکانی برای دستیابی به زندگی بهتر تلقی می شد اما اکنون، هر شهر بزرگ دنیا دارای 10ها دانشگاه است که آنها را مکانی برای جذب دانشجویان از سراسر دنیا ساخته اند.

10 کشور دنیا که بیشترین دانشگاه را دارند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا با مدرک دیپلم هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، گفته می گردد که قدیمی ترین نهادی که به دانشگاه های امروزی شباهت بیشتری داشت، حدود شش و نیم سده پس از برپایی آموزشگاه افلاطون که در باغ آکادامه و دره آکادموس آتن گشایش یافت، فعالیت می کرد.

دانشگاه ها ویژگی های متمایز دیگری نسبت به کالج ها و موسسات کوچکتر دارند و آن این است که دانشگاه ها بیشتر تحقیق محور هستند و با اکتشاف ها و روش ها به نهاد آموزشی کمکی بسیار می نمایند.

بیش از 26 هزار دانشگاه در سراسر دنیا وجود دارد. در این مقاله به آنالیز 10 کشور دنیا که بیشترین تعداد دانشگاه را دارند، پرداخته ایم.

10. اندونزی

کشور اندونزی یکی از پیشرفته ترین جوامع مسلمان دنیا در زمینه تحصیلات دانشگاهی شناخته شده است. دانشگاه هایی مانند دانشگاه اندونزی، دانشگاه باندونگ و دانشگاه گادجا مادا در رتبه بندی دنیای کیو.اس 500 دانشگاه برتر قرار دارند. هم چنین 3 دانشگاه اندونزی نیز در لیست 1000 دانشگاه برتر قرار دارند. اندونزی در مجموع دارای 487 دانشگاه است.

9. فرانسه

دانشگاه های کشور فرانسه در طول چندین قرن دارای استانداردهای دانشگاهی بوده اند. در حال حاضر، فرانسه دارای 39 دانشگاه در رتبه بندی دنیای 1000 دانشگاه برتر است و در لیست 400 دانشگاه برتر نیز رتبه 17 و دانشگاه اِکول پلی تکنیک(Ecole Polytechnique) و دانشگاه اکول نرمال سوپریور(École Normale Supérieure) به ترتیب رتبه 53 و 33 را در لیست 100 دانشگاه برتر به خود اختصاص داده است و جای تعجب نیست که فرانسه از لحاظ توان نظام دانشگاهی خود در رتبه ششم دنیا قرار گرفته است. این کشور 562 دانشگاه دارد.

8. مکزیک

مکزیک یکی از بهترین کشورها برای تحصیلات دانشگاهی است. از سراسر آمریکای جنوبی و حتی آمریکای شمالی برای تحصیل به شهرهایی مانند مکزیکو سیتی و گوادالاخارا می آیند. در میان 1000 دانشگاه برتر ، کشور مکزیک دارای هشت دانشگاه است و دانشگاه مستقل ملی مکزیک(UNAM) به عنوان یکی از دانشگاه های برتر دنیا در رتبه 128 رتبه بندی دنیای است. کشور مکزیک با 121 میلیون و 736 هزار و 809 نفر جمعیت، 931 دانشگاه دارد که 6 دانشگاه این کشور در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر قرار دارند.

7. ژاپن

ژاپن از قرن بیستم تا به امروز بر سیستم آموزشی پیشرفته تأکید نموده است و بعضی از دانشگاه های برتر دنیا در شهرهایی مانند توکیو، اوساکا، ناگویا، کیوتو قرار دارند. ژاپن در رتبه دهم از رتبه بندی دنیای دانشگاه های کیو.اس قرار گرفته است و و در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر، دارای پنج دانشگاه برتر است. کشور ژاپن با 126 میلیون و 760 هزار نفر جمعیت، 985 دانشگاه دارد.

6. روسیه

کشور روسیه دارای بیش از 1300 دانشگاه است که این دانشگاه ها از سراسر دنیا دانشجو می پذیرند. در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر ، دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسکو (Lomonosov Moscow University) و در رتبه بندی 250 دانشگاه برتر، دانشگاه دولتی نووسیبیرسک (Novosibirsk State University) قرار دارند. روسیه 1306 دانشگاه دارد و یک دانشگاه روسیه در رتبه بندی 500 دانشگاه برتر وجود دارند.

5. برزیل

برزیل بزرگترین کشور آمریکای جنوبی است. از نظر توان نظام دانشگاهی برزیل در رتبه 22 قرار گرفته است. برزیل با 1507 دانشگاه در لیست رتبه بندی 500 دانشگاه دنیا، 7 دانشگاه برزیل در لیست قرار دارند و در لیست 100 دانشگاه برتر ، تنها یک دانشگاه این کشور وجود دارد.

4. چین

از نظر توان نظام دانشگاهی، چین در رتبه هشتم قرار گرفته است. چندین دانشگاه برتر دنیا در چین هستند. اما جاذبه تحصیلی چین به اندازه کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، کانادا و استرالیا بالا نیست. در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر، چین پنج دانشگاه برتر دارد که دانشگاه چینهوا(Tsinghua University) رتبه 25 این لیست و دانشگاه فودان رتبه 40 این لیست را به خود اختصاص داده اند. چین دارای 2310 دانشگاه است.

3. ایران

در سراسر خاورمیانه و کشورهای آسیایی، ایران به عنوان مرکز تحصیلات عالی شناخته شده است. ایران فرهنگی منحصر به فرد و غنی دارد و دانشگاه تهران و دانشگاه علم و صنعت ایران در رتبه بندی دنیای دانشگاههای کیو.اس قرار دارند. در رتبه بندی 500 دانشگاه برتر ایران یک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر، ایران 8 دانشگاه(تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی اصفهان، علم و صنعت و فردوسی مشهد) حضور دارند. کشور ایران با بیش از 80 میلیون نفر جمعیت دارای 2569 واحد دانشگاهی(دولتی و غیردولتی) است.

2. آمریکا

ایالت متحده آمریکا از نظر استاندارد آموزشی در رتبه یک دنیا قرار گرفته است و تنها کشوری است که دارای بیشترین تعداد دانشگاه در رتبه بندی های 1000 و 500 و 100 و 50 و 10 و 5 دانشگاه برتر در دنیا است. 4 دانشگاه برتر دنیا یعنی دانشگاه ام آی تی (MIT) ، دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و دانشگاه فناوری کالیفرنیا در آمریکا قرار دارند. ایالات متحده با داشتن 50 ایالت دارای جامع ترین سیستم آموزشی است. آمریکا در مجموع 3281 دانشگاه دارد. در رتبه بندی 100 دانشگاه برتر، آمریکا رتبه 61، در رتبه بندی 200 دانشگاه برتر رتبه 92، در رتبه بندی 500 دانشگاه برتر آمریکا رتبه167 و در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر این کشور رتبه 274 را به خود اختصاص داده است.

1.هند

در لیست توانمندی نظام آموزش عالی، هند رتبه 24 را به خود اختصاص داده است و به دلیل اینکه هند 1.3 میلیارد نفر جمعیت دارد، این کشور دانشگاه های زیادی ساخته است. اگرچه تعداد زیادی از دانشگاه های هند در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر نیستند اما بخش فناوری اطلاعات آموزش و پرورش هند، یکی از بهترین ها در دنیا محسوب می گردد. در رتبه بندی 200 دانشگاه برتر، موسسه فناوری دهلی و بمبئی هند قرار دارند. هند در مجموع 4004 دانشگاه دارد و تنها 7 دانشگاه هند در رتبه بندی 1000 دانشگاه برتر هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 156

به "10 کشور دنیا که بیشترین دانشگاه را دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کشور دنیا که بیشترین دانشگاه را دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید