4 شاهکار گمشده که به تازگی کشف شده اند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، گذر زمان، بلایای طبیعی، دزدی، جنگ و انواع اتفاقات دیگر همواره باعث شده اند که برخی از شاهکار های هنری ساخته شده به دست بشر مفقود شوند. با این حال در بین بی شمار شاهکار های گمشده در طول تاریخ، برخی وقت ها برخی از آن ها به وسیله باستان شناسان، عتیقه شناسان و یا حتی افراد عادی در جا های مختلف و غیر منتظره ای پیدا شده اند؛ در عتیقه فروشی، در زیرزمینِ خانه، یا در اتاق خواب!

4 شاهکار گمشده که به تازگی کشف شده اند

به گزارش فرادید، در اینجا فهرستی از عجیب ترین و ارزشمندترین کشفیات آثار هنری را که در سال گذشتۀ میلادی اتفاق افتادند ملاحظه می کنید.

1. تابلوی 500 ساله در اتاق خواب

این تابلوی نقاشی از حضرت مریم (س) و حضرت عیسی (ع) را به احتمال زیاد یکی از شاگردان و پیروان فیلیپینو لیپی (نقاش ایتالیایی قرن پانزدهم) کشیده است. اما کسی از این اثر خبر نداشت تا اینکه سیوفان تیرل، مدیر یک حراجی در لندن، آن را در اتاق خواب یک خانۀ قدیمی در لندن دید و خشکش زد! این نقاشی بالای تخت آویزان شده بود. تیرل با سابقۀ 25 ساله اش در این کار، خیلی زود فهمید که چه گنجی پیدا نموده است. صاحب این خانه یک پیرزن 90 ساله بود که وقتی جوان بود از ایتالیا به لندن آمده بود. او این نقاشی را از پدرش به ارث برده بود. این نقاشی در ماه می 2022 در یک حراجی به قیمت 320 هزار دلار به فروش رسید.

2. نقاشی 4 میلیون دلاری در انبار مدرسه

این نقاشی که با مضمون اشیاء بی جان کشیده شده و یک میز غذا با یک کیک نیم خورده را نشان می دهد، به مدت 150 سال در انبار یک مدرسه در استرالیا خاک می خورد تا اینکه مدرسه تصمیم گرفت تعداد زیادی از اشیاء قدیمی خودش را به بنگاه ملی امانات استرالیا بسپارد. در این زمان بود که کارشناسان متوجه یک امضای کوچک در گوشۀ نقاشی شدند که آن را مربوط به یک نقاش قرن هفدهمی هلندی به نام گریت ویلمز (Gerrit Willemsz) تشخیص دادند. کارشناسان قیمت این اثر را تا حدود 4 میلیون دلار برآورد نموده اند.

3. گلدان چینی سلسلۀ چینگ در آشپزخانه

این گلدان بسیار زیبای چینی که در قرن هیجدهم برای دربار سلطنتی چین ساخته شده است، یک اثر هنری بی مانند و خیره کننده است که یک کارشناس آثار عتیقه آن را در آشپزخانۀ یکی از دوستانش پیدا کرد. پدر این شخص گلدان را در دهۀ 1980 به قیمت چند صد پوند خریده بود و آن را برای پسرش به ارث گذاشته بود. این گلدان ابتدا با قیمت 186 هزار دلار به حراج گذاشته شد، اما در نهایت با رقم حیرت انگیز 1 میلیون و 800 هزار دلار به فروش رسید.

4. مجسمۀ مدرن روی پیش بخاری

هنری مور یکی از مشهورترین مجسمه سازان مدرن انگلیسی در قرن بیستم است. یکی از آثار قبلا شناخته نشدۀ او که یک مجسمۀ کوچک منحصر به فرد است، برای چند دهه روی طاقچۀ بالای شومینۀ یک خانۀ روستایی در 90 کیلومتری لندن قرار داشت. وقتی صاحب این خانه در سال 2019 از جهان رفت، ورثۀ او از یک ارزیاب درخواست کردند که اشیاء پدرشان را قیمت گذاری کند. ارزیاب در گزارش خود این مجسمه را شبیه آثار مور ذکر نموده بود. به همین دلیل بود که ورثه با بنیاد مور تماس گرفتند و بنیاد نیز انتساب اثر به این مجسمه ساز را تایید کرد. بعد از تایید اصالت، کارشناسان تخمین زدند که این اثر می تواند تا رقمی بالغ بر 70 هزار دلار به فروش برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1401 بروزرسانی: 16 بهمن 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1591

به "4 شاهکار گمشده که به تازگی کشف شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 شاهکار گمشده که به تازگی کشف شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید