آیا یادگیری در خواب ممکن است؟

به گزارش بی نهایت اس ام اس، آیا مغز انسان پس از به خواب رفتن هم قادر به یادگیری است؟عملی شدن آن چندان دور از دسترس نیست و می تواند امکان پذیر باشد. هرچند که تحقق کامل این امر با اما و اگر هایی همراه است.

آیا یادگیری در خواب ممکن است؟

یادگیری در خواب برای آن دسته از کسانی که اغلب اوقات خود را، در بیداری به بطالت می گذرانند، چیزی شبیه به رویا است. اما تحقیقات اخیر ثابت نموده است، یادگیری در زمان خواب می تواند بیش از رویا حکم یک واقعیت را داشته باشد. برای آگاهی بیشتر از این موضوع می توانید در ادامه مطلب با خبرنگاران همراه باشید.

نتایج پژوهش های اخیر نشان از آن دارد که خاطرات شنیداری ما می تواند حتی پس از خواب نیز شکل بگیرد. البته تکمیل این فرآیند تنها در طول مراحل ویژه ا از خواب امکان پذیر خواهد بود.

اولین و مهم ترین مرحله ویژه (مرحله Rem) است که طی آن حرکت چشم ها و اندازه تنفس فرد سریع تر از سایر مراحل خواب است و بدن نیز هرازگاه حرکت می نماید.

از سوی دیگر، بیشتر رویا ها در طول همین مرحله از خواب اتفاق می افتند. در نتیجه، بیشتر یادگیری های شنیداری ما نیز در طول همین مرحله از خواب یعنی مرحله Rem امکان پذیر خواهد بود.

این نکته نیز قابل ذکر است که، تمام فرآیند یادگیری شنیداری ما، در طول مرحله Rem خواب حاصل نمی شود. بعضی از آن ها هنگام شروع مرحله N2 خواب به وقوع می پیوندد. این مرحله، مرحله ای است که طی آن، اندازه حرکت ماهیچه ها و بعلاوه اندازه هوشیاری و آگاهی فرد از اتفاق های دنیای بیرون کاهش می یابد.

با این حال در مرحله ای که خواب افراد سنگین تر می شود، یادگیری نیز بسیار کم رنگ تر از سایر مراحل خواب می شود.

فرآیند یادگیری در زمان خواب خوب است یا بد؟

بنابر نظر یکی از محققان فعال در این زمینه، انسان ها در طول زمان هوشیاری خود، خاطرات فراوانی را در مغز شکل می دهند. اما ادامه این فرآیند و کوشش برای نگهداری خاطرات به شکل مداوم، می تواند برای مغز امری خطرناک تلقی شود. به همین علت مغز انسان به شکل اتوماتیک راه هایی را برای فراموشی این خاطرات در پیش می گیرد.

از سوی دیگر اجبار یادگیری مطالب، برای فردی که خفته است توصیه نمی شود. چرا این فرآیند می تواند در عمل موجب به هم ریختن کارکرد های از پیش معین شده خواب شود. اگرچه یادگیری در زمانی که خواب هستیم، می تواند آموخته های محدودی را به دانسته های انسان بیفزاید، اما هزینه ای که برای او به همراه خواهد داشت قطعا بیش از سود آن خواهد بود.

محققان این تیم تحقیقاتی، چندان به کارآمد بودن روش های فعلی برای آموزش در خواب، نظیر روش هایی که برای آموختن زبان های نو مورد استفاده قرار می گیرند معتقد نیستند. اما در عین حال تایید می نمایند که روش های دیگر یادگیری در زمان خواب نظیر روش هایی که برای ترک سیگار به وسیله افراد سیگاری مورد استفاده قرار می گیرد (و در مرحله Rem از خواب آن ها رخ می دهد) می تواند امکان پذیر و موثر باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب غذا هایی عجیب که شما را شوکه می نمایند! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1455

به "آیا یادگیری در خواب ممکن است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا یادگیری در خواب ممکن است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید