احتمال زودتر آغاز شدن سال تحصیلی آینده

به گزارش بی نهایت اس ام اس، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی در پاسخ به این پرسش که در حوزه آموزش مجازی و حتی پیگیری های آموزش های تلویزیونی توسط معلمان شاهد هستیم دوگانگی زیادی وجود دارد و برخی معلمان بسیار پیگیر و در برخی موارد در کل ایام نوروز فعالیت آموزشی مدارس و پیگیری معلمان قطع شده بود، اظهار داشت: آموزش تلویزیونی با همراهی والدین بازخورد های بسیار خوبی به ما داده است و بیشتر انتظار ما در خصوص آموزش تلویزیونی و پیگیری یادگیری از این طریق با خانواده هاست. مدت زمانی که در اختیار آموزش ابتدایی در مدرسه تلویزیونی قرار گرفت با توجه به شرایطی بود که رسانه ملی داشت که ما در طول روز برای هر مقطع دو باکس در اختیار داشتیم که با توجه به این مساله که دانش آموزان بیش از این ساعت را پای آموزش تلویزیونی نمی مانند به نظرمان زمان کافی بود، اما درباره بحث آموزش مجازی مدارس به صورت مجزا باید این را بگویم که در هر صورت شرایطی که به وجود آمد آنقدر جدید بود که مشابه آن را تجربه نکرده بودیم و صفر تا صد شرایط بکر بود. این دوگانگی هم ممکن است ایجاد شده باشد، اما با توجه به گزارش هایی که از خانواده ها گرفتیم استقبال از آموزش تلویزیونی بسیار خوب بود و به جز مناطق دوردست و شهر های کوچک همه از این فرصت استفاده کرده بودند.

احتمال زودتر آغاز شدن سال تحصیلی آینده

وی در گفتگو با مهر ادامه داد: در حال حاضر نیز بستر آموزش در شبکه اجتماعی شاد فراهم شده و معلمان باید در زمان باقیمانده این اطمینان را به دست بیاورند که آموزش های کافی داده شده است. این را هم اضافه کنم که همراهی والدین واقعاً در فرایند آموزش مجازی بسیار اهمیت دارد. در واقع بخشی از بازخورد از فرایند یادگیری را می توان بازخوردی از رفتار والدین نیز دانست.

معاون آموزش ابتدایی در پاسخ به این پرسش که نگرانی اصلی خانواده ها این است که با توجه به نبود نظارت کافی و همچنین ارزشیابی کیفی-توصیفی در مقطع ابتدایی فرزندان شأن با یک ارزشیابی خوب و یا بسیار خوب به مقطع بعدی بفرایند، اما یادگیری به معنای واقعی رخ نداده باشد و چالش برانگیز شود بیان نمود: در حال حاضر در شورای عالی آموزش و پرورش نشست های مختلفی برگزار شده و در کمیسیون ها این را بررسی کرده ایم که چه اقداماتی انجام دهیم تا این اطمینان حاصل شود که در هر مقطع یادگیری حاصل شده است. خصوصاً برای پایه اول دبستان و مهارت های خواندن، نوشتن و حساب کردن که مهارت های پایه است بسیار مصر هستیم اطمینان حاصل کنیم بچه ها بدون مشکل به پایه بعد می فرایند. قطعاً با توجه به شرایط سعی می کنیم این مساله را جبران کنیم، سناریو های مختلفی طراحی شده است مثل اینکه سال تحصیلی آینده زودتر شروع شود و یا زمانی برای مرور سال تحصیلی قبلی ایجاد شود یا ارزیابی ها بر چه اصولی پایدار باشد. همه این ها نشان می دهد برای ما صرف قبول شدن بچه ها در یک پایه تحصیلی مهم نیست بلکه برای ما مهم این است که مهارت ها و یادگیری دروس به خوبی رخ داده باشد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه ارزشیابی کیفی توصیفی بر چه مبنایی صورت خواهد گرفت، گفت: ارزشیابی را بر اساس محتوا های آموزشی که در همین بستر هایی که ذکر کردم رخ داده خواهیم داشت و درباره جزئیات چگونگی این ارزیابی به زودی در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب خواهیم رساند. خود فعالیت دانش آموزان در بستر شبکه شاد می تواند یکی از فاکتور های ارزیابی کیفی توصیفی باشد.

وی در پاسخ به پرسش آخر که طرح شهاب که از سال گذشته توسط وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شده بود آیا در همین آموزش ها پیگیری شده است، گفت: ما آموزش معلمان را در بستر فضای مجازی داشتیم و برای آن ها که برای اولین بار مشمول این طرح می شدند کلاس هایی برگزار کردیم و برای همین در واقع آنچه قرار بود در خصوص این طرح اجرا شود پیگیری شده است، اما کم و کیف آن را مرکز ملی استعداد های درخشان می تواند بیشتر توضیح دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 351

به "احتمال زودتر آغاز شدن سال تحصیلی آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال زودتر آغاز شدن سال تحصیلی آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید