از مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند به عنوان مدیر برتر کشور تجلیل شده است

به گزارش بی نهایت اس ام اس، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، از مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند به عنوان مدیر برتر کشور تجلیل شده است.

از مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند به عنوان مدیر برتر کشور تجلیل شده است

همایش ملی آموزشی تجربی خانه های بومگردی ایران با حضور معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مسئولان کشور روزهای 11 و 12 شهریور در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شده است.

درباره چرایی این انتخاب پرسش هایی وجود داشت که به سراغ مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند رفتیم و فهیمه عباسی برخی اقداماتش که سبب این موفقیت شده را تشریح کرد.

بحث بر سر کیفیت اقامتگاه ها و بومگردی ها درحالی است که در نقاط مختلف کشور طی سالهای اخیر برخی اقامتگاه ها راه اندازی شد اما آنطور که باید کیفیت لازم را ندارند یا شاخصهای مورد نیاز را کسب نکرده اند؛ موضوعی که از نگاه کارشناسان می تواند در دلزدگی گردشگران نیز تاثیر مستقیمی داشته باشد.

این در حالی است که چندی قبل میراث فرهنگی استان کرمان گفت، برنامه استانداردسازی بومگردی ها را آماده اجرا کرده است؛ طرحی که می تواند و باید بتواند به کیفیت بخشی فعالیتهای این عرصه که زمانی تب آن بالا رفته و هرکس هر جایی را با عنوان بومگردی آماده پذیرش میکرد، کمک زیادی کند.

گرچه این پرسش همواره وجود دارد که چرا موقع صدور مجوز بسته به شاخص ها و استانداردهای تعیین مجوز اقامتگاه های بومگردی ارائه نشده اما برخی معتقدند توسعه بخش گردشگری با توجه به شرایط موجود در کشور آنقدر اولویت و ظرفیت دارد که راه اندازی اقامتگاه هایی با شرایط مناسب و ارزان نیز می تواند کمک کننده باشد؛ گرچه انطباق با استانداردها را کسی در هیچ شرایطی رد نمی کند.

بومگردی (اکوتوریسم) سبکی از گردشگری به شمار می رود که در آن گردشگران به منطقه ها بکر و کمتر دیده شده سفر می کنند و این گردشگری همراه با رفتارهای مسئولانه در قبال محیط زیست و فرهنگ جوامع محلی منطقه است که در سالهای اخیر مورد استقبال دنیا قرار گرفته است.

براساس آمارها در کشور ایران از حدود پنج سال قبل بحث ایجاد اقامتگاه های بومگردی به صورت پررنگ تر در دستور کار قرار گرفت و استان کرمان نیز با ایجاد 340 واحد بومگردی از این حیث جزو رتبه های برتر کشور قرار گرفته است.

هر چند بومگردی را باید تجربه مفید، مجذوب کننده و جدیدی در گردشگری دانست اما رعایت ملزومات، تجهیزات و آداب خاص این واحدهای پذیرایی نیز مهمتر از تعداد و کثرت آنها ارزیابی می شود که نیاز به بازنگری در عملکرد این اقامتگاه ها و رفع نقص و مسائل موجود در آنها احساس می شود.

عباسی، مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند که عنوان برتر کشوری را کسب کرده، میگوید که از سال 97 این اقامتگاه را به اتفاق همسرش با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال راه اندازی کرده است.

وی افزود: به کار بردن تزئینات بومی و محلی، راه اندازی بازارچه صنایع دستی و حفظ محیط زیست از جمله اقداماتی بود که موجب انتخاب بنده به عنوان مدیر خلاق و برتر بومگردی شد.

عباسی تاکید کرد: با جامعه محلی روستای میمند به منظور حفظ میراث ناملموس فعالیتهایی انجام داده ام و همچنین در زمین سنگلاخی روستای میمند توانستم به کار کشت سبزیجات و کشاورزی نیز در کنار موضوعات اقامتی و سایر بخشها بپردازم.

مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند بیان نمود: با وجود همه محدودیتها سعی کردیم برترین کیفیت را به گردشگران در همه خدمات مورد نیاز عرضه کنیم.

وی با بیان اینکه همه خدمات مورد نیاز گردشگران مانند زنجیر به هم پیوسته هستند و باید تلاش شود که کیفیت افزایی منطبق با شرایط بومی هر منطقه بسته در هر بخش رخ دهد، ادامه داد: همچنین در زمینه گردشگری خوراک هم فعالیت دارم و غذاهای محلی منطقه میمند مثل نان کرنون، قرمه، اسپار و غیره را برای گردشگران و مسافران معرفی، پخت و عرضه می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان نیز گفت: واحد بن میمند از بومگردی های برتر کشور است و در بخش حامیان حوزه بومگردی تجلیل شد.

رضا بردبار افزود: برترین های این سمینار براساس یکسری استانداردها انتخاب شده اند که این انتخاب از سوی جامعه بومگردی های هر استان اجرا شده است.

وی با اشاره به اینکه کرمان دارای 340 بومگردی است که در حال حاضر مقام نخست کشور را به خود اختصاص داده، اعلام کرد: کیفی سازی این اقامتگاه ها از اولویت های اداره کل میراث فرهنگی این استان است که خوشبختانه در چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفت.

منبع: همگردی
انتشار: 18 شهریور 1402 بروزرسانی: 18 شهریور 1402 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1674

به "از مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند به عنوان مدیر برتر کشور تجلیل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مدیر اقامتگاه بومگردی بن میمند به عنوان مدیر برتر کشور تجلیل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید