بازی بانکی برای افزایش جذب سپرده مشتریان محدود می شود

به گزارش بی نهایت اس ام اس، تهران (پانا) - کارشناس امور بانکی می گوید وقتی بانک ها مجاز نباشند تا ماهانه بیش از دو درصد سقف دارایی های خود را افزایش دهند، سقف سپرده مشتریان نیز کنترل می شود و به این ترتیب بازی بانکی برای افزایش جذب سپرده مشتریان محدود شده و در نتیجه افزایش حجم سپرده ها و نقدینگی تا حدودی کنترل می شود.

بازی بانکی برای افزایش جذب سپرده مشتریان محدود می شود

حجت الله فرزانی، کارشناس امور بانکی اظهار کرد: کنترل تورم تابعی از کنترل نقدینگی در کشور است. بانک مرکزی در سال جاری اقداماتی را در راستای کنترل تورم انجام داده است که پایه، مبنا و راه حل مناسبی برای کنترل نقدینگی است، از جمله این اقدامات کنترل افزایش سقف دارایی بانک ها است تا مجاز به افزایش بیش از 2 درصد ماهانه نباشند.

با تغییرات ایجاد شده در اوراق بدهی که توسط دولت منتشر می شود و وثیقه دریافت این اوراق توسط بانک مرکزی در خطوط اعتباری بین بانکی، بانک مرکزی می تواند نرخ سود بین بانکی را کنترل کند و بر نرخ سود سپرده های بانکی در بانک ها نیز کنترل های لازم را داشته باشد

وی اضافه نمود: وقتی بانک ها مجاز نباشند تا ماهانه بیش از دو درصد سقف دارایی های خود را افزایش دهند، سقف سپرده مشتریان نیز کنترل می شود و به این ترتیب حجم بازی بانکی برای افزایش جذب سپرده مشتریان محدود شده و در نتیجه افزایش حجم سپرده ها و نقدینگی تا حدودی کنترل می شود.

فرزانی مطرح نمود: یکی دیگر از عوامل موثر در حجم نقدینگی، کسری بودجه دولت است که از مجرای بودجه ریزی کنترل می شود اما متاسفانه با توجه به بودجه پیشنهادی و اصلاحیه ای که در مجلس روی آن انجام شد نظر کارشناسان اقتصادی تورم زایی بیشتر و ابهام در تامین منابع آن است که زمینه ساز استقراض از بانک مرکزی در سال 1400 خواهد شد.

کنترل تورم در سال 1400 کار دشواری است

وی ادامه داد: پیش بینی می شود که با توجه به بودجه مصوب شده کنترل تورم در سال 1400 کار سختی باشد.

وی با اشاره به عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی اظهار کرد: هدف از این تصمیم، تعریف تورم 22 درصدی و کانال کریدور نرخ سود بین بانکی در عملیات بازار باز است که اقدام موثری است و اداره آن نیز در بانک مرکزی ایجاد شده است.

کارشناس امور بانکی گفت: با تغییرات ایجاد شده در اوراق بدهی که توسط دولت منتشر می شود و وثیقه دریافت این اوراق توسط بانک مرکزی در خطوط اعتباری بین بانکی، بانک مرکزی می تواند نرخ سود بین بانکی را کنترل کند و بر نرخ سود سپرده های بانکی در بانک ها نیز کنترل های لازم را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 964

به "بازی بانکی برای افزایش جذب سپرده مشتریان محدود می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی بانکی برای افزایش جذب سپرده مشتریان محدود می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید