با ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوید

به گزارش بی نهایت اس ام اس، مکانهای ترسناک در سراسر دنیا مشتاقان خاص خود را دارند و حتی با وجود مرموز بودنشان هم همیشه مورد بازدید قرار می گیرند. در ایران هم از این نقاط ترسناک وجود دارند که در گذر زمان همچنان لباس رمزآلود خود را از تن در نیاورده اند. با ما در مقاله ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران همراه باشید تا شما را با تعدادی از مکان های دیدنی ترسناک ایران آشنا کنیم. قطعا، آشنایی با ترسناک ترین جاذبه های دیدنی ایران برایتان جالب خواهد بود.

با ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوید

لیست مطالب

ارگ بمغار پرآوقنات قصبهکال جنیجنگل جیغمحوطه شهر یریدودکش جندره کول خرسونمنطقه جنگلی هفت دغنانگورستان سفید چاه

ارگ بم

ارگ بم باشکوه ترین و قدیمی ترین سازه خشتی دنیا بوده و هر ساله گردشگران زیادی برای تماشای بقایای آن می فرایند، ولی کمتر کسی از راز هولناکی که این ارگ با خود حمل می نماید، خبر دارد. چندی پیش، قبل از زلزله ویرانگر بم باستان شناسان و کارشناسان جسد مومیایی چند کودک و اسکلت نوزادانی را در دیواره های بلند این مورد از ترسناک ترین جاذبه های دیدنی ایران یافتند. باستان شناسان اسکلت 68 کودک و نوزاد را که بصورت عمودی و ایستاده لابه لای دیوارهای خشتی و گلی دفن شده بودند، تشخیص دادند. در خصوص اینکه چرا جسد این بچه ها بین دیوارها آن هم ایستاده دفن شده است، باستان شناسان اختلاف نظر دارند. قصه هایی در میان مردم رایج بوده که می گوید علت دفن این بچه ها، حمله آقا محمدخان قاجار به بم و محاصره یک ساله ارگ به وسیله اوست.

بیشتر بخوانیدارگ بم کرمان | بزرگترین بنای خشتی یکپارچه دنیا

بین مسن ها هم داستانهای ترسناکی هم از وجود موجودات عجیب و غریب و راه و رسم کشتن بچه ها به وسیله آنها رایج است. براساس شواهد و اسنادی که در این زمینه وجود دارند، دفن بچه ها به سه شکل انجام شد؛ بچه هایی که خیلی کوچک بودند و به عبارتی نوزادان، در چینه دیوار دفن شده و بدنشان طوری در خشت قرار گرفته که دیگر جدا نمی شد. نوع دیگر طوری دفن شده اند که گویا مقداری از خشت های دیوار را برداشته اند تا فضایی ایجاد شود و بعد بچه را لابه لای خشت ها گذاشته اند. نوع سوم دفن این بچه ها بگونه ای است که انگار در گودی های پس از تخریب این مورد از مکان های دیدنی ترسناک ایران دفن شدند. این نوع تدفین احتمالا مربوط به دوران بعد از ترک این مورد از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران هست.

بر روی کفن این بچه ها نقش و نگارهایی وجود دارند که خلاف قوانین اسلام بوده و شرعا هیچ مسلمانی نباید بر روی کفنش نقشی وجود داشته باشد. در زمانهای دور، در ارگ بم مردمانی با آیین های مختلف در کنار هم زندگی می کردند. با توجه به اینکه غیر مسلمان ها اجازه دفن مردگان خود را در کنار مسلمانان ندارند، از همین رو ممکن است علت دفن این بچه ها در دیوارهای این مورد از مکان های دیدنی ترسناک ایران همین موضوع باشد. یکی از محققان موضوع را اینگونه بیان می نماید که قدمت بچه ها مربوط به بازه زمانی پس از بازسازی حصار در اثر حمله افغان ها تا زمان ارگ در دوره قاجار بود.

غار پرآو

در کرمانشاه غاری تاریک به نام غار پرآو وجود دارد که طبق گفته محلی ها، انسانها را می بلعد. غار پرآو بزرگترین غار عمودی دنیا بوده و به اسم اورست غارهای دنیا هم شناخته می شود. این غار تاریک، سرد، عمیق و صعب العبور است و بخاطر گرفتن جان پنج تن از غارنوردان، لقب غار قاتل را از آن خود کرد. گفته می شود پیکر دو تن از این غارنوردان هنوز در این غار 700 متری به جای مانده و همین باعث ایجاد رعب و وحشت برای بازدید از این غار شده است. بازدید از غار پرآو برای مردم عادی و حتی کوهنوردان مبتدی بسیار خطرناک بوده و به هیچ وجه سفر به این مکان توصیه نمی شود.

قنات قصبه

قناتی در شهر گناباد وجود دارد به نام قنات قصبه که افسانه های زیادی از در و دیوار آن سرازیر می شوند. بر طبق یک افسانه، این مورد از ترسناک ترین جاذبه های دیدنی ایران به فرمان بهمن، یکی از سلاطین قدیم ایران زمین برای کفاره گناهی بزرگ احداث شد. براساس داستان مشهور دوازده رخ در شاهنامه فردوسی، قدمت بنای این قنات به قبل از پادشاهی کیخسرو می رسد. جدا از این روایت ها و داستان های اسطوره ای، آنالیز های باستان شناسان نشان می دهند که این قنات متعلق به دوران هخامنشیان است. تا به امروز هیچکس تصوری از انتهای این قنات ندارد، چون تابحال کسی تا آخر قنات نرفته است، ولی کارشناسان طول آن را 35 کیلومتر تخمین زده اند.

بیشتر بخوانیددیدنی های قنات قصبه، عمیق ترین قنات ایران

کال جنی

اگر بدنبال افزایش اندازه آدرنالین هستید، باید گفت شب هنگام به دره ای مخوف در طبس سفر کنید. در این دره شب هنگام صداهای رعب آوری در فضا می پیچند. این دره که کال جنی نامیده می شود، یکی از منحصر بفردترین دره های ایران بوده و دخمه هایی در دل دیواره ها و اشکال عجیب و نامتجانسی را در خود گنجانده است. اهالی این منطقه این دره را خانه جن و ارواح می دانند و داستان هایی از ربوده شدن دختران جوان به وسیله اجنه در این دره را برای شما تعریف خواهند کرد. قدیمی ترها بر این اعتقاد بودند که هیچکس نباید حتی به این دره نزدیک شود، چه برسد به اینکه درون آن قدم بگذارد. اگر زنی در قدیم فرزندی ناقص به دنیا می آورد، او را به اجنه این مورد از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران مرتبط می ساختند.

جنگل جیغ

جنگل ها همیشه یکی از مرموزترین نقاط دنیا بوده اند. در مشهد جنگلی قرار گرفته است که از غروب آفتاب تا طلوع خورشید صدای جیغ ها و نعره های درختان آن رعب و وحشت را در دل اهالی روستای سربرج برانگیخته است. به گفته برخی، در این مکان صدای جیغ شبیه صدای زنی بوده که زنده زنده در حال سوختن در آتش است و یاری می خواهد. علاوه بر صدای فریادهایی که از این جنگل شنیده می شوند، شکل و هیبت درختان این جنگل هم به نوبه خود وحشت آور است. با آنالیز و تحقیقات اجرا شده، معلوم شد این صداها و فریادها مربوط به جیرجیرک ها یا ملخ هایی بوده که در دل درختان خانه نموده اند.

ولی هنوز برخی از اهالی معتقدند که این صداهایی که از جنگل شنیده می شوند، هیچ شباهتی به صدای جیرجیرک یا ملخ ندارند و این جنگل نفرین شده و محل سکونت اجنه است. برخی معتقدند که شیاطین و روح های نفرین شده و سرگردان شب هنگام در این روستا پرسه می زنند و این اصوات دلخراش را بوجود می آورند. نکته قابل توجه دیگر درباره این جنگل، این است که رودخانه ای که در این جنگل جریان دارد، قبلا در فصولی از سال خشک بود، اما همزمان با آغاز صداها از سال 1390، این رودخانه در این مورد از مکان های دیدنی ترسناک ایران جاری است.

محوطه شهر یری

منطقه باستانی شهر یری در شمال غربی روستای پیرازمیان قرار گرفته است و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل می شود. قدمت قلعه و معبد به 1450 پیش از میلاد و قوشا تپه به 7 هزاره پیش از میلاد می رسد. محوطه شهر یری اولین بار در سال 1978 ق .م به وسیله هیئت چارلز برنی شناسایی و آنالیز شد. او معتقد بود که عمر برخی آثار تا هزاره سوم قبل از میلاد، عصر آهن، سفال خاکستری و نخودی و نارنجی هم می رسد. عده ای از باستان شناسان قدمت این محوطه را تا 9 هزار سال هم تخمین می زنند و معتقدند که سنگ تراشه های اشکال انسان مربوط به 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح در این منطقه موجود هستند.

در نزدیکی های همین محوطه، سنگ قبرهایی با نقش هایی یکنواخت از چهره انسان هایی که دهان ندارند، دیده می شوند که ابعاد آنها از40 سانتیمتر تا 2 متر متغیر است و تعداد تقریبی آنها به بیش از 100 مورد می رسد. در این مورد از ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران می توانید یک قلعه وسیع با دیوار دفاعی سنگی از نوع خشکه چین را در کنار محلی برای برگزاری آیین های مذهبی و گورهای باستانی متعدد ببینید. تا بحال حدود 450 گور در این محل شناسایی شده که ابعاد کوچکترین آنها 2 در 3 متر و بزرگترین آنها 2 در 8 متر است.

اغلب گردشگران و علاقمندان به حوزه باستان شناسی وقتی به محوطه باستانی شهریری وارد می شوند با حجمی از آثار و ابنیه های تاریخی روبرو هستند که در نوع خود بسیار جالب توجه به نظر می رسند. محوطه باستانی و تاریخی شهریری که در سال 81 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید، از جمله آثار و ابنیه های تاریخی فاخر اردبیل است که اگر ابعاد تاریخی و باستانی آن مورد توجه قرار گیرد، کاوش های متعدد ادامه یابند و مطالعات تاریخی انجام شوند، بخش بزرگی از تاریخ این منطقه آشکار می شود و یک حرکت ماندگار بوجود می آید.

دودکش جن

دودکش جن یکی از مکان های دیدنی ترسناک ایران است. این پدیده، سنگ بزرگی درون یک دشت با چند ستون بزرگ روی آن است که هرکدام سری قارچی شکل و همانند آدمیان کلاه به سر دارند. دودکش جن در اصطلاح زمین شناسی هودو هم نامیده می شود و در حقیقت، به نوعی از فرسایش گفته می شود که در اثر آن مناره های طویلی از رسوبات و سنگها از لایه های ابتدایی باقی می مانند. دژی هم در زیر این پدیده از دوران ساسانیان به یادگار مانده که تخت دیو یا قلعه بهستان نامیده می شود. مردم محلی صندلی این سنگ بزرگ را جایی که جن ها در آن زندگی می نمایند می دانند و بر این باورند که موجودات زنده نمی توانند شب را در کنار آن سپری نمایند.

بیشتر بخوانیدقلعه بهستان یا دودکش جن | نمایش قدرت در ماه نشان زنجان

دره کول خرسون

دره ارواح یا کول خرسان، دره ای اعجاب انگیز و اسرارآمیز بوده که پیمایش جهت سخت و هراس آور آن هیجان و شگفتی را برای شما به ارمغان می آورد. چشمه ها از دیوارهای این دره شگفت انگیز می جوشند و درختان بادام کوهی، نخل ها و درختان وحشی انگور تصاویری خیال انگیزی را پدید آورده اند. در راه عبور از این دره حیرت انگیز، گاهی دیواره های 200 متری بزرگ به هم نزدیک شده، راه باریکتر گشته و آسمان گم می شود و آن وقت است که در این فضای وهم انگیز و نفس گیر، دلهره به سراغتان می آید. شاید به همین علت است که نام دیگر این مورد از ترسناک ترین جاذبه های دیدنی ایران را دره ارواح گذاشته اند.

منطقه جنگلی هفت دغنان

منطقه جنگلی و اسرارآمیز هفت دغنان گیلان سالهاست که مقصد ماجراجویان و گردشگران فراوانی است. محلی ها صداهای زیادی را از این جنگل شنیده اند و می گویند بهتر است تا شب نشده این منطقه را ترک کنید. ولی اگر برای تجربه وحشت و دلهره به این ناحیه سفر نموده اید، به قسمت شرقی روستا بروید؛ جایی که هوا ناگهان سنگین تر می شود و وجود کلبه ای متروکه و پرماجرا به وحشت این فضای سنگین می افزاید. بر طبق باور محلی ها، اگر تنها بتوانید یک شب را در این کلبه دوام بیاورید، ارواح شما را ثروتمند خواهند کرد.

با وجود این خرافات، سالهاست که هیچ یک از بومیان و محلی ها حاضر نشده اند حتی برای ثروتمند شدن به این خانه نزدیک شوند. علت ترس از این کلبه جنگلی، سرنوشت شوم و هولناک کسانی است که برای ثابت کردن شجاعت خود یک شب را در این کلبه مرموز و نفرین شده گذرانده اند. روایت می شود که عده ای هم قربانی شده و جان خود را در این کلبه از دست داده اند. از همان موقع تا الان، هیچکس اجازه ورود به این کلبه جنگلی را ندارد و تنها از دور می توانید این کلبه را نظاره کنید.

گورستان سفید چاه

گورستان سفید چاه از نظر ظاهری تفاوت هایی با دیگر گورستان های کشور دارد. خاک این گورستان سفید است، سنگ قبرهای آن همه به صورت عمودی هستند و بعد از نام و نام پدر، شغل افرادی که فوت شدند به صورت نمادین بر روی این سنگ ها تراشیده شد. به گفته کارشناسان و باستان شناسان، این گورستان قدیمی ترین گورستان مسلمانان در ایران است و قدمت آن به دوره تیموریان بر می شود. افسانه های بومی و محلی زیادی از این گورستان روایت می شوند.

بومیان خاک سفید این گورستان را جادویی می دانند و باور دارند که بخاطر این خاک سفید، جنازه مرده ها از بین نمی رود. برخی محلی ها هم می گویند که اجنه در این قبرستان رفت و آمد دارند. شبها اطراف قبرستان مه گرفته و بسیار ترسناک می شود و می گویند که ممکن است بخاطر مه راهتان را شبها در این گورستان گم کنید. جعبه ای چوبی و بسیار قدیمی در این گورستان وجود دارد که به وسیله مردم نگهداری و حفاظت می شود. مردم محلی اعتقاد دارند که این جعبه طلسم شده و به وسیله اجنه هم محافظت می شود و اگر این جعبه از گورستان خارج شود، شومی را با خود به همراه می آورد.

بیشتر بخوانیددیدنی های سفید چاه، قبرستانی اسرار آمیز در شمال ایران!منبع: همگردی
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1119

به "با ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با ترسناک ترین جاذبه های گردشگری ایران آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید