ترکمن صحرا ، گشتی در طبیعت بکر سرزمین عشایر

به گزارش بی نهایت اس ام اس، در دل تاریخ ایران، در سده های هجده و نوزده، در امتداد مرزهای شرقی با آسیای مرکزی، قلمرو عشایر ترکمن، سرزمینی به نام ترکمن صحرا، می درخشید. این منطقه پهناور، خانه قبایل خودکفایی بود که سبک زندگی شان با طبیعت گره خورده بود. نویسندگان آن دوران، با نگاهی دقیق به سرزمین، در سفرنامه هایشان، رازهای نهفته این صحرای سرسبز را ثبت نموده اند. اکنون منطقه ای که ترکمن صحرا مینامیم، جایی است که دشت های سرسبز به تپه های ماهور می رسند، دنیایی بکر و دست نخورده انتظار طبیعت گردان را می کشد. در این مقاله از مجله گردشگری خبرنگاران با ما همراه باشید تا با این منطقه تماشایی آشنا شوید.

ترکمن صحرا ، گشتی در طبیعت بکر سرزمین عشایر

ترکمن صحرا کجاست؟ | گشتی در سرزمین آفتاب

ترکمن صحرا یا دشت ترکمن، منطقه ای جغرافیایی در شمال شرقی ایران است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی، از مغرب به دریای خزر و از شمال به جمهوری ترکمنستان محدود می گردد. این منطقه با طولی حدود 400 کیلومتر از غرب به شرق امتداد یافته و از مشرق به خراسان و منطقه نیمه خشک بجنورد و دره گز و از جنوب به کوهپایه های جنگلی البرز شمالی محدود می گردد. این منطقه در شمال استان گلستان و بخش هایی از استان خراسان شمالی واقع شده است.

ترکمن صحرا، مقصدی رویایی برای طبیعت گردان و عاشقان فرهنگ و تاریخ است. این منطقه که از لحاظ آب و هوا، پوشش گیاهی، خاک و حیات وحش با دیگر نقاط شمال کشور متمایز است، تجربه ای منحصر به فرد از ایران را به شما ارائه می دهد.

تنوع آب و هوایی

ترکمن صحرا با گذر از اقلیم نیمه بیابانی در شرق تا جنگلی در غرب، طیف متنوعی از آب و هوا را به نمایش می گذارد. از گرمای دل چسب نواحی شرقی تا خنکی مطبوع منطقه ها غربی، هر گوشه ای از این سرزمین، تجربه ای متفاوت را برای شما رقم می زند.

پوشش گیاهی غنی

دشت های سرسبز ترکمن صحرا، مملو از گل های رنگارنگ و گیاهان دارویی، چشم هر بیننده ای را خیره می نماید. تنوع گیاهی این منطقه، از جمله مراتع سرسبز، جنگل های انبوه و پوشش گیاهی خاص نواحی نیمه بیابانی، گویای گنجینه ای از طبیعت در این سرزمین است.

حیات وحش متنوع

در پهنه ترکمن صحرا، از گرگ و روباه گرفته تا پرندگان مهاجر و شاهین های شکاری، حیات وحشی غنی و متنوع در جریان است. تماشای این موجودات در زیستگاه طبیعی شان، تجربه ای فراموش نشدنی برای دوستداران حیات وحش خواهد بود.

ترکمن صحرا | سفری در میان دشت های سرسبز و شهرهای تاریخی

ترکمن صحرا، گوهری درخشان در شمال شرق ایران، پذیرای طبیعت گردان و عاشقان فرهنگ و تاریخ است. این منطقه که دربرگیرنده بخش هایی از استان های گلستان و خراسان شمالی است، از هر سو زیبایی های منحصر به فرد خود را به رخ می کشد. در شمال، همسایه ترکمنستان، در شرق، دروازه خراسان شمالی، در غرب، دریای خزر و در جنوب، دامنه های البرز این منطقه را دربر گرفته است.

شهرهای تاریخی مانند بندرترکمن با بازار سنتی و عمارت های قدیمی، گنبدکاووس با برج قابوس و بازار بزرگ، مراوه تپه با تپه های باستانی، آق قلا با امامزاده جعفر و موزه باستان شناسی و سیمین شهر با ساحل و اسکله، هر کدام داستان های بسیار خود را برای شما بازگو می نمایند.

ترکمن صحرا روی نقشه گوگل

تاریخ ترکمن صحرا | گذری در تاریخ عشایر و سلطنت ها

سده های هجدهم و نوزدهم میلادی، دورانی پر آشوب در تاریخ ایران بود. با سقوط سلسله صفویه، قدرت دوباره به دست ایل ها و عشایر افتاد و ترکمن های ساکن در مرزهای شرقی، به نیرویی قدرتمند تبدیل شدند. ناگزیر، وقایع نگاران این دوره، توجه خود را به این مردمان و شیوه زندگی عشایری شان متمایل کردند و در نوشته های خود، گنجینه ای از اطلاعات را درباره فرهنگ و تاریخ این اقوام به یادگار گذاشتند.

اما این اسناد تاریخی، فراتر از توضیح وقایع ایلیاتی هستند. نویسندگان این متون، به توصیف سرزمین، طبیعت و محیط زیست آن نیز می پردازند. در کتاب عالم آرای نادری اثر منشی نادرشاه افشار، شاهد برنامه ریزی او برای دگرگونی دشت های آسیای مرکزی با بازسازی بند سلطانی هستیم. مروی مورخ آن دوره، طرح نافرجام نادرشاه برای ساخت این سد، مهار طبیعت و جلوگیری از بلعیده شدن شهر به وسیله بیابان های ترکمن را تحسین می نماید.

در دیگر متون، به حضور ایل های ترکمن در داخل مرزهای ایران، در امتداد رود گرگان اشاره می گردد. شاید به همین علت است که به این منطقه ترکمن صحرا گفته می گردد.

این اسناد تاریخی، دریچه ای به سوی دورانی گذشته می گشایند، دورانی که در آن، ترکمن صحرا تحت تاثیر تحرک ساکنان عشایری و جاه طلبی های پادشاهی ها شکل می گرفت. این سرزمین، شاهد رویدادهای متعددی بوده و رازهای ناگفته ای را در سینه خود جای داده است.

دیدنی های ترکمن صحرا | سفری به سرزمین شگفتی ها

در این بخش از مقاله، سفری به اعماق تاریخ، طبیعت و فرهنگ این سرزمین خواهیم داشت و با جزئیات بیشتری به تماشای دیدنی های آن خواهیم نشست.

دیدنی های طبیعی در ترکمن صحرا

ترکمن صحرا، سرزمینی پهناور و دیدنی در شمال ایران، با جاذبه های طبیعی بی نظیر، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید. دشت های سرسبز، تپه های ماهوری، جنگل های انبوه، آبشارهای خروشان، و سواحل زیبای دریای خزر، تنها بخشی از زیبایی های طبیعی این منطقه هستند. اگر در پی سفری خاطره انگیز در دل طبیعت هستید، ترکمن صحرا برترین انتخاب برای شماست. با دیدنی های طبیعی ترکمن صحرا بیشتر آشنا شوید.

آبشار کبودوال | آبشار خزه ای

بلندترین آبشار خزه ای ایران، با ارتفاع 47 متر و عرض 20 متر، در دل جنگل های انبوه هیرکان واقع شده است. این آبشار که از دل صخره ای به پایین می ریزد، چشم انداز ای کمیاب و هوا دل انگیز را به وجود آورده است. مسیر رسیدن به آبشار از میان جنگل می گذرد و در طول راه، شاهد درختان تنومند، گل های رنگارنگ و آواز پرندگان خواهید بود.

چشمه خضر دندان | چشمه شفابخش

در دامنه کوه های شمالی ترکمن صحرا، چشمه ای شفابخش به نام خضر دندان نهفته است. این چشمه که از دل صخره بیرون می جوشد، آبی گوارا و خنک دارد و به اعتقاد مردم، خواص درمانی بسیاری برای بیماری های مختلف دارد. در کنار این چشمه، طبیعتی بکر و سرسبز انتظار شما را می کشد.

تالاب اینچه برون | بزرگترین تالاب آب شور ایران

در جنوب غربی ترکمن صحرا، تالابی به نام اینچه برون واقع شده است. این تالاب که بزرگترین تالاب آب شور ایران است، زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی از جمله فلامینگو، قو، پلیکان و اردک است. در این منطقه می توانید از قایق سواری در تالاب، تماشای پرندگان و لذت بردن از سکوت و آرامش طبیعت لذت ببرید.

هزار دره | گشت و گذار در تپه های ماهور

در 50 کیلومتری شهر کلاله، منطقه ای منحصربه فرد به نام هزار دره قرار گرفته است. این منطقه که از تپه های ماهور و دره های متعدد تشکیل شده است، چشم انداز ای چشم نواز و تماشایی را به وجود آورده است. قدم زدن در میان این تپه ها و دره ها، حس بودن در هزاران دنیای متفاوت را به شما می دهد. در این منطقه می توانید از صعود به تپه ها، عکاسی از منظره ها و لذت بردن از نسیم خنک کوهستان لذت ببرید.

دیدنی های تاریخیترکمن صحرا

علاوه بر طبیعت بکر و منظره ها چشم نواز، ترکمن صحرا گنجینه ای از تاریخ و تمدن را در خود جای داده است. این منطقه که در استان گلستان واقع شده، از دیرباز محل استقرار اقوام مختلف ایرانی و ترکمن بوده و آثار باستانی و بناهای تاریخی متعددی را در خود جای داده است.

مقبره خالد نبی | با چشم اندازی چشم نواز

بر فراز قله گوگجه داغ، در ارتفاع 700 متری از سطح زمین، آرامگاهی مشهور به نام مقبره خالد نبی واقع شده است. این آرامگاه که به اعتقاد مردم، محل دفن یکی از پیامبران الهی است، از نظر معماری و قدمت تاریخی از اهمیت بالایی برخوردار است. برای رسیدن به این آرامگاه باید از میان کوه و کمر عبور کرد و در طول مسیر، شاهد منظره ها چشم نواز منطقه خواهید بود.

گورستان مرموز | یادبود مردگان

در نزدیکی مقبره خالد نبی، گورستانی با سنگ هایی عجیب و غار وجود دارد که به گورستان مرموز معروف است. این سنگ ها که به شکل آدم و حیوان تراشیده شده اند، قدمتی نامعلوم دارند. بعضی معتقدند این سنگ ها یادبودی از مردگان هستند و بعضی دیگر بر این باورند که این پیکره های سنگی دشمنان خالد نبی بوده اند که گرفتار خشم خداوند شده و به شکل سنگ درآمده اند.

تپه های انوشیروان | از دوران نوسنگی

مجموعه ای از تپه های باستانی با قدمت چندین هزار ساله، که در نزدیکی شهر گنبدکاووس واقع شده است. این تپه ها که از دوران نوسنگی در نزدیکی شهر گنبدکاووس، تپه های انوشیروان، مجموعه ای از تپه های باستانی با قدمت چندین هزار ساله، رازهای دوران نوسنگی، مس و سنگ را در خود جای داده اند. این تپه ها که وسعتی حدود 100 هکتار را شامل می شوند، در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و کاوش های باستان شناسی در آنها، اطلاعات ارزشمندی از زندگی انسان در هزاران سال پیش را به دست داده است.

گام هایی در سرزمین طلای سبز | راهنمای سفر به ترکمن صحرا

راه های مختلفی برای رسیدن به ترکمن صحرا وجود دارد که می توانید با توجه به موقعیت مکانی خود، مناسب ترین مسیر را انتخاب کنید.

مسیر زمینی از تهران: اگر از تهران سفر خود را شروع می کنید، می توانید به وسیله جاده فیروزکوه به ساری بروید و سپس از شهرهای نکا، بهشهر، گلوگاه و نوکنده عبور نموده و به بندرگز برسید. بندر ترکمن در 20 کیلومتری غرب بندر گز واقع شده است.

مسیر هوایی از تهران: فرودگاه گرگان و نکا، نزدیک ترین فرودگاه ها به ترکمن صحرا هستند که می توانید با پرواز به این شهرها، سفری هوایی را تجربه کنید.

مسیر ریلی از تهران: خط آهن تهران به گرگان، امکان سفر ریلی به این منطقه را نیز فراهم نموده است.

مسیر زمینی از شمال و شمال غرب: مسافران شمال و شمال غرب می توانند با استفاده از جاده اصلی گیلان و مازندران، خود را به استان گلستان برسانند و از آنجا به سمت ترکمن صحرا رهسپار شوند.

مسیر زمینی از شرق: برای کسانی که از شهرهای شرقی ایران قصد سفر به ترکمن صحرا را دارند، مسیرهای مختلفی وجود دارد. می توانید به وسیله مشهد به قوچان و سپس کلاله بروید. یا از نیشابور به سبزوار و شاهرود رفته و از آنجا به آزادشهر و گرگان برسید.

برترین زمان سفر به ترکمن صحرا

بهار، بین ماه های فروردین تا اردیبهشت، برترین زمان برای سفر به ترکمن صحرا است. در این فصل، شاهد شکوفه ها و سرسبزی دشت ها خواهید بود و از هوای دل انگیز بهاری لذت خواهید برد. در نظر داشته باشید که ترکمن صحرا منطقه ای کوهستانی است و در پاییز و زمستان، هوا سرد می گردد.

با توجه به فصل سفر و نوع اقامت، وسایل مورد احتیاج خود را به همراه داشته باشید. لباس گرم، کفش مناسب پیاده روی، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و… از جمله این لوازم هستند.

گزیده ای از اقامتگاه های ترکمن صحرا | از هتل های مدرن تا چادرهای سنتی

در این بخش، مروری بر گزینه های مختلف اقامت در ترکمن صحرا خواهیم داشت:

هتل ستاره بندر ترکمن

این هتل سه ستاره در سال 1399 افتتاح شده و با معماری شیک و 30 واحد اقامتی، از جمله جدیدترین هتل های استان گلستان به شمار می رود. دسترسی آسان به دریای خزر، از مزایای هتل ستاره بندر ترکمن است.

مجتمع اقامتی وارنا گنبد کاووس

این مجتمع در سال 1401 به بهره برداری رسیده و با 23 اتاق در 3 طبقه، از جمله هتل های نوساز گنبد کاووس محسوب می گردد. رستوران بزرگ، پارکینگ و اینترنت رایگان از جمله امکانات این مجتمع هستند.

در سرتاسر ترکمن صحرا، خانه های روستایی و بومی متعددی وجود دارند که می توانید با قیمتی مناسب در آنها اقامت کنید. این خانه ها که غالباً از مصالح طبیعی مانند چوب، نی و کاهگل ساخته شده اند، فضایی گرم و صمیمی را برای شما فراهم می نمایند.

برای علاقه مندان به کمپینگ، فضایی مناسب با سرویس بهداشتی و پارکینگ در اطراف آرامگاه و گورستان خالد نبی تعبیه شده است. اقامت در این منطقه در فصل مناسب، تجربه ای خاطره انگیز خواهد بود.

ترکمن صحرا | مقصدی برای عاشقان تاریخ و طبیعت

ترکمن صحرا که دربرگیرنده بخش هایی از استان های گلستان و خراسان شمالی است، از هر سو زیبایی های منحصر به فردی دارد. در این مقاله به معرفی جاذبه های طبیعی و تاریخی ترکمن صحرا، مسیرهای رسیدن به این منطقه، برترین زمان سفر، لوازم ضروری و گزینه های اقامتی پرداختیم.

طبیعت بکر و دست نخورده، تنوع آب و هوایی، پوشش گیاهی غنی و حیات وحش متنوع، باعث می شوند که این سفر تجربه ای متفاوت و خاطره انگیز خواهد بود. سفری به سرزمین طلای سبز و عشایر ایران، سفری به دل تاریخ و طبیعت. شما تجربه رفتن به ترکمن صحرا را دارید؟ مسرور می شویم با ما و خوانندگانمان به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره ترکمن صحرا

ترکمن صحرا کجاست؟

ترکمن صحرا در شمال شرق ایران، بین استان های گلستان و خراسان شمالی واقع شده است.

برترین زمان سفر به ترکمن صحرا چه زمانی است؟

برترین زمان سفر به ترکمن صحرا، بهار و اوایل تابستان است.

در ترکمن صحرا چه جاذبه هایی وجود دارد؟

از جمله جاذبه های ترکمن صحرا می توان به آبشار کبودوال، چشمه خضر دندان، تالاب اینچه برون، هزار دره، مقبره خالد نبی، گورستان مرموز و تپه های انوشیروان اشاره نمود.

چه نوع اقامتگاه هایی در ترکمن صحرا وجود دارد؟

هتل ها، مجتمع های اقامتی و خانه های روستایی از جمله گزینه های اقامتی در ترکمن صحرا هستند.

لوازم ضروری برای سفر به ترکمن صحرا کدام ها هستند؟

لباس گرم، کفش مناسب، عینک آفتابی و کرم ضد آفتاب از جمله لوازم ضروری برای سفر به ترکمن صحرا هستند.

منبع: فلای تودی
انتشار: 9 تیر 1403 بروزرسانی: 9 تیر 1403 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1699

به "ترکمن صحرا ، گشتی در طبیعت بکر سرزمین عشایر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکمن صحرا ، گشتی در طبیعت بکر سرزمین عشایر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید