برنامه ریزی برای ایجاد 5 میلیون خط VDSL با سرعت 25 مگابیت

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگار مهر، مجید صدری امروز دوشنبه در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران با اشاره به اقدامات و برنامه های شرکت مخابرات ایران در حوزه تلفن ثابت و اینترنت گفت: مطابق با اهداف شبکه ملی اطلاعات، ایجاد 5 میلیون پورت اینترنت با سرعت بالای 25 مگابیت بر ثانیه با تکنولوژی های VDSL و FTTH باید در دستور کار قرار گیرد که با برآورد انجام شده احتیاج به سرمایه گذاری 4,300 میلیارد تومان دارد.

برنامه ریزی برای ایجاد 5 میلیون خط VDSL با سرعت 25 مگابیت

وی گفت: در این زمینه در صورت موافقت هیئت مدیره و سهامداران، این پروژه را برای کلان شهرها اجرایی می کنیم.

یک میلیون پورت VDSL تا خاتمه سال واگذار می گردد

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با اشاره به اینکه تا خاتمه خردادماه 550 هزار پورت VDSL در تهران و قم نصب می گردد، ادامه داد: زیرساخت های لازم برای این موضوع فراهم شد و طبق قولی که به وزیر ارتباطات داده ایم، ظرف دو ماه این پروژه را به مرحله اجرا رسانده ایم و در برنامه داریم که تا خاتمه سال یک میلیون پورت VDSL آماده واگذاری گردد.

وی گفت: هم اکنون به وسیله پرتال شرکت مخابرات ایران 290 هزار درخواست برای دریافت VDSL در تهران ثبت شده و 8 هزار خط VDSL نیز در قم تحویل داده شده است. پیش بینی ما این است که تا خاتمه خرداد در قم به 70 هزار مشترک می رسیم.

صدری تامین برق برای کافوهای نوری و نیز صدور مجوز برای عملیات حفاری فیبر را از جمله مسائل بر سر راه توسعه تکنولوژی VDSL در تهران بیان کرد و گفت: در این رابطه طی مذاکراتی که وزیر ارتباطات با وزیر نیرو و نیز شهردار تهران داشته است، امیدواریم به زودی این مسائل رفع گردد.

وی گفت: در تکنولوژی ADSL متوسط سرعت اینترنت حدود 8 مگابیت بر ثانیه است که در تکنولوژی VDSL امیدواریم متوسط سرعت به 40 مگابیت بر ثانیه برسد.

هزینه سیم کشی برای سرویس FTTH رایگان شد

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به مشترکان تجاری پیشنهاد کرد که از سرویس شبکه دسترسی فیبرنوری (FTTH) استفاده نمایند که سرعت بالایی را در اختیارشان می گذارد و گفت: تا پیش از این هزینه سیم کشی فیبرنوری در یک ساختمان از حداقل 300 هزار تومان شروع می شد اما هم اکنون این کابل کشی به صورت رایگان برای متقاضیان انجام می گردد و مشترک تنها باید هزینه مودم پرداخت کند.

وی با تاکید بر برنامه های توسعه ای مخابرات در حوزه اینترنت ثابت که منتج به افزایش کیفیت این سرویس برای مردم گردد، اظهار داشت: شبکه اینترنت مخابرات قبل از بحران کرونا 300 مگ ظرفیت پهنای باند داشت که در این چند ماه اخیر به 3 برابر رقم قبل (910 مگ) افزایش یافت.

ترافیک داخلی شبکه اینترنت به 30 درصد رسید

صدری تاکید نمود: ترافیک داخلی شبکه اینترنت مخابراتی در سال گذشته حدود 10 درصد بود که سال جاری به 30 درصد نسبت به ترافیک خارجی رسیده است.

وی با اشاره به رشد 155 درصدی ترافیک بین الملل و رشد 210 درصدی ترافیک داخلی طی ماه های اخیر اضافه نمود: به صورت روزانه، 110 درصد افزایش مصرف اینترنت در سال 98 توسط مشتریان مخابرات صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران با بیان اینکه 29 میلیون مشترک تلفن ثابت در کشور وجود دارد، اضافه نمود: 51 هزار و 400 روستا به ارتباط تلفن ثابت و 15 هزار روستا به وسیله مخابرات به اینترنت متصل هستند و 165 هزار کیلومتر فیبرنوری در کشور برقرار است.

80 درصد تجهیزات شبکه مخابرات، داخلی است

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران حمایت از فراوری داخل را از جمله اقدامات و برنامه های پیش روی این شرکت بیان کرد و گفت: در حوزه شبکه انتقال، پروژه مخابرات نوری (DWDM) را که تا پیش از این در اختیار شرکت هواوی بود به بخش داخلی سپردیم و این پروژه در 13 استان با تکنولوژی داخلی، موجب افزایش ظرفیت شبکه شد. در همین حال در پروژه POTN نیز یک شرکت داخلی پیروز به انجام تمام شاخص های کیفی مدنظر شد و این پروژه را هم اکنون در استان کرمان اجرایی نموده است.

وی با تاکید بر اینکه برای حمایت از توان داخلی، آمادگی داریم، اضافه نمود: بیش از 13 هزار کیلومتر فیبرنوری در سال 98 به وسیله فراوریات یکی از شرکت های فراوری کابل در کشور انجام شد. در همین حال در مورد فراوری مودم نیز با یک شرکت داخلی همکاری داریم و در زمینه باتری نیز در سال 98 حدود 60 میلیارد تومان باتری برای مراکز مخابراتی از یک شرکت داخلی خریداری شده است.

صدری با بیان اینکه بیش از 80 درصد تجهیزات استفاده شده در شبکه مخابراتی در سراسر کشور با استفاده از فراوری داخل خریداری و استفاده شده است، اظهار امیدواری کرد که در سال جهش فراوری، بتوان با شتاب بیشتری پروژه های فراوری داخل را پیش برد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 423

به "برنامه ریزی برای ایجاد 5 میلیون خط VDSL با سرعت 25 مگابیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای ایجاد 5 میلیون خط VDSL با سرعت 25 مگابیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید