خط فقر در تهران 10 میلیون تومان شد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، یک مدرس دانشگاه گفت: در سال 99 بسیاری از پژوهش ها نشان داده که خط فقر در تهران به 10 میلیون تومان رسیده است.

خط فقر در تهران 10 میلیون تومان شد

به گزارش تسنیم، شیوع ویروس کرونا به طرز عجیبی بر روی کسب وکار ها در سراسر ایران تأثیر گذاشت. با توجه به اینکه شرایط مالی در ایران از شرایط مطلوبی برخوردار نبود، به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مالی اثرات این ویروس تعداد زیادی از کارگران را بیکار کرد.

علاوه بر اینکه تعدادی از مشاغل به خاطر کرونا تعطیل شدند، تعداد زیادی از کارگران هم به این واسطه بیکار شدند، اما بودند کارگرانی که خود گرفتار این بیماری شدند و کارفرمایانی که سواستفاده گر به بهانه دریافت کرونا آن ها را اخراج کردند.

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور با اشاره به اینکه 70 درصد کارگران در بخش خدمات فعالیت دارند، گفت: کارفرمایان نباید کارگران مبتلا به کرونا را اخراج نمایند.

وی با اشاره به بیکاری تعدادی از کارگرانی که فاقد بیمه بودند و در دوران کرونا بیکار شدند، گفت: متأسفانه تعدادی از کارگران در زمان کرونا بیکار شدند این دسته از کارگران که تعدادشان کم نبود بیمه نداشتند. در شرایط شهر های زیارتی مانند مشهد تعداد این کارگران چشمگیر بود.

وی ادامه داد: چراکه بیشتر مشاغل خدماتی، به خصوص خدمات زائر (ظرفشوی های هتل ها، کارگران خشکشویی ها، کارگران زائرسرا ها و...) از جمله کارگرانی بودند که به دلیل تعطیلی مشاغل شغل خود را از دست دادند و شغلشان تحت تاثیر نهاده شد.

وی ادامه داد: بعضی از کارگران ماه ها است که هیچ گونه درآمدی نداشته و هر آنچه پس انداز نموده بودند را صرف هزینه های جاری خانواده خود نموده و درحال حاضر با مسائل معیشتی شدیدی روبه رو هستند و از طرفی فاقد بیمه هستند که بتوانند از بیمه بیکاری استفاده نمایند.

دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور با بیان اینکه شرایط برای کارگران به گونه ای شده است که اگر کارگری مبتلا به کرونا گردد بیکار می گردد، گفت: انتظارمان این است که اگر کارگری مبتلا به کرونا شد، کارفرما عذرش را نخواهد، بلکه یاری کند تا مشکل حل گردد و پس از درمان به سرکار خود برگردد و کارفرمایان اگر طبق قانون کارگران خود را بیمه نمایند برای چنین روز های کارگر خوب است، علاوه بر اینکه هزینه درمان کارگران کاهش می یابد، می توانند از حمایت اجتماعی برخوردار باشند.

وی گفت: کارگران حاضرند کرونا بگیرند، اما بیکار نشوند تا مقابل زن و فرزندان خود شرمسار نباشند، با توجه به اینکه تعدادی از کارفرمایان مراعات مریضی و بیماری کارگران را نمی نمایند. احتمال بیکاری زیاد است. کارفرمایان باید به گونه ای رفتار نمایند که کارگران نگران معیشت خود نباشند. اگر کرونا بگیرند هم می توانند بعد از بهبود به سرکار خود بیایند.

ابوی با بیان اینکه کارگران درحال حاضر برای تامین مایحتاج زندگی خود با مسائلی روبرو است و تامین هزینه های اقلام بهداشتی برای پیشگیری از کرونا فشار مضاعفی بر جامعه کارگری تحمیل نموده است، گفت: کارخانه ها، واحد های کارگاهی و ... در راستای رعایت پروتکل های بهداشتی ماسک و دیگر اقلام مورد احتیاج را در اختیار کارگران قرار می دهند، اما طبق آمار و اطلاعات موجود بیش از 600 تا 70 درصد جامعه کارگری کشور در بخش صنوف و خدمات مشغول فعالیت هستند و کارگاه، لوازم بهداشتی در اختیارشان نمی گذارد و خود کارگران باید اقدام مورد احتیاج برای پیشگیری از ویروس کرونا را تهیه نمایند.

خط فقر در تهران به 10 میلیون رسیده است

زهرا کریمی، عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر اهمیت توجه به بیکاری زنان و فقر در جامعه گفت: در کشور های درحال توسعه، فقر گسترده تر از کشور های پیشرفته است و در رابطه با توزیع جغرافیایی فقر هم شاهد هستیم گستردگی فقر در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است.

وی با تأکید بر آسیب پذیری بیشتر زنان نسبت به مردان در بازار کار، ادامه داد: در بازار کار نیز زنان بیش از مردان آسیب پذیر هستند، زیرا بخش اعظم مشاغل غیررسمی (که قوانین مربوط به قانون کار را رعایت نمی نمایند و امنیت شغلی کمی دارند)، دراختیار زنان است، بنابراین بیکاری در کمین همیشگی زنان قرار گرفته است. همچنین در جهان، زنان با کاری برابر درآمدی کمتر از مردان دارند. این شرایط نابرابر در ایران هم وجود دارد.

کریمی در شرح فرایند رو به رشد فقر در ایران گفت: طبق تحقیقی که مرکز پژوهش های مجلس انجام داده و نتایج آنرا منتشر نموده است خط فقر در سال های 97 و 98 به شکل چشمگیری افزایش داشته است. درسال 98 خط فقر در تهران 4 میلیون و 500 هزار تومان اعلام شده و در سایر نقاط کشور هم خط فقر 2 میلیون تومان بیان شده است. این در حالی است که حداقل حقوق کارگری حتی در سال 99 هم زیر 2 میلیون تومان است. بسیاری از افراد شاغل در شهرستان ها عملا با دریافت حداقل حقوق کارگری در زیر خط فقر زندگی می نمایند.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: در سال 99 بسیاری از پژوهش ها نشان داده که خط فقر در تهران به 10 میلیون تومان رسیده است. هزینه اجاره مسکن و خوراک و... شرایط را به سمتی برد که شاهد مهاجرت افراد به حومه شهر هستیم، که همین امر هم علاوه برهزینه اجاره، هزینه دوری راه و حمل و نقل و... را نیز بر خانواده ها تحمیل نموده و تقریبا شاهد هستیم طبقه متوسط در حال نزدیک شدن به طبقه فرودست است. طبق آمار های منتشر شده بیش از 50 درصد از خانواده هایی که زیر خط فقر قرار دارند حداقل یک نفرمشغول به کار دارند، اما مشکل، درآمد پایین این فرد شاغل است که درآمدش کفاف هزینه ها را نمی دهد و خانواده در زیر خط فقر نهاده شده است.

کریمی گفت: وقتی اقتصاد خوب عمل نکند بنگاه های عظیم مالی ایجاد نمی شوند، در حالی که بنگاه های عظیم مالی به دلیل توان مالی در رعایت حقوق کارکنان و بیمه ودستمزد و ... بهتر عمل می نمایند، اما بنگاه های کوچک، شرایط قانون کار و بیمه را رعایت نمی نمایند و شرایط کار برای کارکنان این بنگاه ها سخت تر است. در سه سال گذشته بنگاه های کوچک یا حتی خود اشتغالی بیشتر ایجاد شده و خبری از شکل گیری بنگاه های عظیم مالی نبوده است.

فقر و بیکاری تاثیر متقابل بر هم دارند

روزبه کردونی، پژوهشگر و دستیار ارتباطات اجتماعی و حقوق شهفرایندی وزیر کار نیز در این نشست گفت: تاریخ نشان داده که فقر و بیکاری تاثیری متقابل بر هم دارند، در پاندمی تیفوس 1948 یا در شیوع آنفلونزای اسپانیایی 1918 این ارتباط متقابل مورد آنالیز نهاده شده و در تحقیقاتی که در ایران هم اجرا شده این تاثیر متقابل تایید شده است.

این پژوهشگر ادامه داد: طبق نتایج تحقیقات، بیماری فراگیر باعث افزایش فقر می گردد و از سویی میزان فقر هم بر شیوع و ماندگاری بیماری تاثیر گذار است. از سویی تا قبل از شیوع کرونا گفتمان سیاسی فقر یک موضوع فرعی بود. یکی از سوالاتی که بعد از شیوع کرونا مطرح شد این بود که چرا سیاست های مقابله با فقر پیروز نبوده و فقر یک موضوع فرعی بوده است؟

کردونی با تاکید بر شرایط سخت ایران در روبروه با کرونا نسبت به سایر کشور های جهان، گفت: در شرایطی که ایران تحت شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم های مالی قرار داشت، انواع حوادث را نیز از سیل و زلزله گرفته تا اعتراضات خیابانی تجربه نموده است که همین عوامل سبب شده تاب آوری اجتماعی ایران به شدت کاهش یابد و دقیقا در این شرایط سخت مالی و اجتماعی و کاهش تاب آوری شاهد شیوع کرونا هم هستیم؛ بنابراین همه این موارد بر واکنش متقابل ما به کرونا تاثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به امیدواری ها برای کاهش فقر قبل از شیوع کرونا ادامه داد: بانک جهانی در مطالعات سالانه خود در رابطه با شرایط فقر در جهان نتایج تحقیقاتی را منتشر کرد که پیش بینی نموده بود جهان در سال 2020 نسبت به سال 2019 کاهش 8 درصدی فقر را تجربه خواهد نمود که با شیوع کرونا این پیش بینی محقق نشد. علاوه بر این بر اثر کرونا، فقر رشد یافته است، که این امر فقط مختص ایران نیست و جهان با اثرات این بیماری دست به گریبان است.

این استاد دانشگاه با بیان این جمله که کرونا یک شوک برون زای ناشناخته برای همه کشور های جهان بود که واکنش ها به آن متفاوت است اضافه کرد: تاثیر کووید 19 را در چند حوزه از جمله تاثیر کرونا بر درآمد های ناشی از کار، همچنین تاثیر کرونا بر درآمد های غیر شغلی و تاثیر کرونا بر مصرف، می توان آنالیز کرد.

وی در رابطه با راه چاره های کاهش آسیب کرونا نیز گفت: می توان به نقش سیستم های اجتماعی در قبال شوک های برون زا در افزایش تاب آوری اشاره نمود. همچنین افزایش انعطاف پذیری در حوزه بیمه های اجتماعی، مساعدت های اجتماعی و دخالت در بازار کار نیز می توانند راه چارهی برای کاهش آسیب های کرونا باشد.

هرچه مرگ و میر بیشتر، افت کسب وکار های جدید هم بیشتر

علا ءالدین ازوجی، مشاور وزیر و سرپرست توسعه اشتغال و سیاستگذاری به آثار ساختار سیاسی بر شیوه مدیریت کرونا و تاثیر کرونا بر مناسبات ملی و جهانی پرداخت. او گفت: با توجه به اثرگذاری ویروس کرونا بر همه مناسبات ملی و جهانی به ویژه در بحث مدیریت کسب و کار، پیش از هر چیز باید آینده نگری ما اصلاح گردد.

ازوجی ادامه داد: بیش از 30 کشور از جمله ایران با اثرات مستقیم و گسترده کرونا روبرو شده اند و تجربه نشان داده حتی کشور هایی که هزینه های بهداشتی بالایی نسبت به سایر کشور ها داشته اند نیز آمار بالایی از ابتلا و مرگ ناشی از کرونا را تجربه نموده اند. این امر نشان می دهد که رعایت نکات بهداشتی بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی تاثیر چشمگیری نخواهد داشت.

او به میزان بیکاری ناشی از کرونا اشاره نمود و گفت: همچنین در کشور هایی که آمار مرگ ومیر بسیاری داشته اند میزان کسب و کار های جدید افت داشته است.

این استاد دانشگاه در ادامه سخنان خود تاکید نمود: همچنین اقتصاد جهانی رشد منفی 8 تا 9 درصد را تجربه نموده است که اثر مستقیم بیماری کرونا بوده و نشان از رکود عمیقی دارد.

ارزوجی به کشور های پیروز در مدیریت کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: کشور هایی که تاب آوری اجتماعی بالایی داشته اند توانسته اند نسبت به کشور های در حال توسعه در مدیریت کرونا بهتر عمل نمایند. البته نقطه ثقل تاثیر کرونا بر مشاغلی است که مبتنی بر سفر یا گردشگری بودند بنابراین ضرورت دارد دولت ها برای شاغلین بخش گردشگری تمهیدات ویژه در نظر بگیرند.

وی گفت: در این بین توجه دولت ها برای حمایت از بنگاه های مالی معطوف به بنگاه های رسمی است که کد تامین اجتماعی دارند، زیرا این بنگاه ها قابل شناسایی و نظارت بوده و حمایت راحت تر است، اما در مشاغل غیررسمی که امکان تعطیلی، بیکاری و تعدیل نیرو بیشتر است، خبری از حمایت هم نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 729

به "خط فقر در تهران 10 میلیون تومان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط فقر در تهران 10 میلیون تومان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید