برترین روش جذب سرمایه گذار برای ایده، استارتاپ، پروژه کسب وکار

به گزارش بی نهایت اس ام اس، سرمایه مهم ترین نیروی محرک هر کسب وکار است. اگر کسب وکاری را تأسیس نموده اید، احتمالاً ایده هایی را در سر می پرورانید که می توانند به درآمدزایی کسب وکار شما یاری نمایند. شاید پیروز شده باشید با ممارست و سرمایه شخصی ایده های خود را تا حدودی عملی کنید، اما کمتر کارآفرینی می تواند با سرمایه شخصی خود یک کسب وکار را رشد و توسعه دهد. معمولاً هر کسب وکاری در مسیر رشد خود به نقطه ای خواهد رسید که جذب سرمایه گذار تنها راه رشد و توسعه آن خواهد بود.

برترین روش جذب سرمایه گذار برای ایده، استارتاپ، پروژه کسب وکار

البته راه ها و روش های متعددی برای جذب سرمایه و جذب سرمایه گذار وجود دارد. سرمایه گذاران هم روش های مختلفی را برای سرمایه گذاری در پیش می گیرند. با یک قاعده سرانگشتی می توان گفت هر چقدر ریسک یک سرمایه گذاری بیشتر باشد، در صورت پیروزیت کسب وکار سود بیشتری برای سرمایه گذار به ارمغان خواهد آورد. در این زمینه می توان نمودار زیر را ترسیم کرد که مقدار ریسک سرمایه گذاری و البته مقدار سودآوری گونه های مختلف سرمایه گذاری را نشان می دهد.

اهمیت جذب سرمایه گذار برای استارتاپ، ایده، پروژه کسب و کار

در فضای استارتاپی و به طور کلی در زمینه کسب وکارهایی که براساس یک ایده شکل می گیرند، ریسک زیادی متوجه سرمایه ها و سرمایه گذاران است. اما تصور سود کلانی که در صورت به ثمر رسیدن ایده ها و کسب وکارها، موجب شده تا سرمایه گذاران در سراسر جهان و از جمله ایران، تمایل زیادی به سرمایه گذاری روی ایده های مجذوب نماینده و بنیان گذاران مشتاق داشته باشند.

استارتاپ ها همواره در پی جذب سرمایه هستند. فرآیندهای تجاری مختلف از آزمون فرضیه های بازاریابی گرفته تا استخدام نیروی متخصص و توسعه کسب وکار به تأمین مالی نیاز دارند. با وجود این، می توان اهمیت جذب سرمایه برای استارتاپ ها و ایده های تجاری را به سه دسته طبقه بندی کرد.

 1. توسعه تیم

بهره مندی از سرمایه کافی به استارتاپ ها یاری می نماید تا بتوانند تیم خود را توسعه دهند، نیروی متخصص استخدام نمایند و عملیات تجاری را با کارآمدی بیشتری اجرا نمایند. در یک استارتاپ کوچک ممکن است تنها پنج نفر مشغول به کار باشند. در این صورت هر کدام از آن ها مسئولیت های متعددی را بر عهده می گیرد. اما در یک استارتاپ بزرگ تر ممکن است 50 نفر مشغول به کار باشند و در این صورت هر کدام از آن ها می توانند مسئولیت تعیینی را بر عهده بگیرند.

اگر یک کارآفرین بخواهد ارکستر تک نفره خود را به مجموعه ای از نیروهای متخصص تبدیل کند، برای انجام این کار به جذب سرمایه کافی نیاز دارد تا بتواند به استراتژی و توسعه کسب وکار خود تمرکز کند. کسب وکارها معمولاً هنگامی که فرضیه بازاریابی خود را اعتبارسنجی می نمایند، تصمیم به توسعه تیم خود می گیرند تا بتوانند مراحل مختلف رشد کسب وکار را به خوبی طی نمایند. یک تیم کوچک ممکن است در آغاز به طور موثر عمل کند، اما در صورت عدم توسعه تیم، ممکن است کسب وکار به کندی پیشرفت کند و حتی با شکست روبرو گردد. یک کارآفرین پیروز می داند چه زمانی تیم خود را توسعه دهد.

 1. دسترسی به ابزارهای بازاریابی

بازاریابی همچنان و احتمالا تا همواره، بازویی قدرتمند برای توسعه و رشد یک کسب وکار محسوب می گردد. اما بازاریابی هزینه های مالی مختلفی را متوجه هر استارتاپ می نماید. بهره مندی از منابع مالی مناسب می تواند به استارتاپ یاری کند تا بتواند از روش های مختلف بازاریابی برای بهینه سازی استراتژی های فروش استفاده کند. استفاده بهینه از ابزارهای موثر بازاریابی به سرمایه قابل توجهی نیاز دارد که ممکن است به صورت مخارج هفتگی مصرف گردد.

یک استارتاپ در مرحله رشد به سرمایه مالی نیاز دارد تا به اهداف از پیش معین شده دست پیدا کند. به طور مثال این اهداف در استارتاپ های بنگاه به مشتری (B2C) معمولاً حول محور جذب و حفظ مشتری معین می گردد که به بودجه قابل توجهی در زمینه بازاریابی نیاز دارد. از سوی دیگر تمرکز استارتاپ هایی با مدل تجاری بنگاه به بنگاه (B2B) بیشتر در زمینه فروش و روابط عمومی خواهد بود. با وجود این، این نوع استارتاپ ها هم در مرحله رشد به جذب سرمایه گذار نیاز دارند. اگرچه ممکن است بودجه مورد نیاز برای این فعالیت ها کمتر از بازاریابی مشتری محور باشد، اما انجام هر عملیات تجاری در سطح گسترده به پشتیبانی مالی متکی است.

 • آزمون و تحقیق پیوسته برای حفظ مزیت رقابتی

توسعه محصولات در یک بازار ناشناخته نیازمند تحقیق و توسعه و آزمایش پیوسته است و پیروزیت در این زمینه به تأمین مالی وابسته است. از سوی دیگر، اگر قصد دارید در یک بازار رقابتی فعالیت کنید، برای جذب مخاطبان نو و سبقت گرفتن از رقبا به تأمین مالی نیاز خواهید داشت. در صورت عدم جذب سرمایه گذار قابل اعتماد، ممکن است خاتمه بازار را به رقبایی که سرمایه بیشتری جذب نموده اند، واگذار کنید. شرکت های رقیب برای انجام فعالیت های تبلیغاتی، استخدام نیروی متخصص و توسعه ایده های خود مدام سرمایه جذب می نمایند.

بنابراین جذب سرمایه گذار و متعاقب آن جذب سرمایه، از جمله ابزارهایی محسوب می گردد که می تواند سکوی رشد استارتاپ باشد. در غیر این صورت، کسب وکارها و بنیان گذاران شان باید منتظر پیشی گرفتن رقبا از آنها باشند. شاید به روش هایی چون بوت استرپینگ یعنی بدون جذب سرمایه و صرفا با سرمایه شخصی، بتوان بخشی از مسیر رشد را طی کرد اما قاعدتا برای عقب نیفتادن از قافله رشد و تصاحب سهم از بازارها، باید در پی جذب سرمایه گذار و سرمایه بود.

چالش های جذب سرمایه گذار برای ایده استارتاپ

مسیری که یک کارآفرین برای راه اندازی یک کسب وکار در پیش می گیرد، ممکن است هیجان انگیز و لذت بخش باشد، اما قطعاً بدون چالش نخواهد بود. به ویژه جذب سرمایه گذار یکی از چالش برانگیزترین مراحل آغاز یک کسب وکار است. کارآفرینان به یاری جذب سرمایه مطمئن و کافی می توانند با خیال راحت بر حل مسائل پیش روی خود و توسعه کسب وکارشان تمرکز نمایند. این چالش ها بسته به نوع صنعت، شرایط بازار و مرحله رشد استارتاپ متفاوت خواهند بود. مهم ترین چالش های جذب سرمایه گذار برای استارتاپ ها عبارت هستند از:

 • نداشتن سابقه کار: وجود سابقه کار مفید یکی از اولین تعیینه هایی است که یک سرمایه گذار بر اساس آن در خصوص ریسک سرمایه گذاری در یک کسب وکار تصمیم گیری می نماید. اغلب سرمایه گذاران پیش از اقدام به مذاکره با یک کارآفرین، سوابق مالی، پیروزیت های تجاری قبلی و مدل تجاری کسب وکار او را آنالیز می نمایند. با وجود این، استارتاپ براساس تعاریف رایج کنونی، یک شرکت تازه تأسیس و طبیعتاً فاقد تجربه عملی است. این مسئله باعث می گردد که اقناع یک سرمایه گذار به قابلیت و ظرفیت هایی که یک استارتاپ برای رشد در بازار مورد نظرش دارد، امری سخت باشد.
 • عدم قطعیت بازار: یکی دیگر از چالش های پیش روی استارتاپ ها عدم قطعیت بازار است. سرمایه گذاران در خصوص استارتاپ هایی که در صنایع پرخطر و متلاطم فعالیت می نمایند، با تردید بیشتری تصمیم گیری می نمایند. علت تردید آن ها عدم اطمینان از پایداری کسب وکار در بازار و بنابراین عدم سودآوری آن در بلندمدت است.
 • دسترسی محدود به منابع: اغلب کارآفرینان از یک شبکه ارتباطی مناسب کسب وکار خود بی بهره هستند. در نتیجه به سختی می توانند با سرمایه گذاران مناسب و مطمئن آشنا شوند. از طرف دیگر، سرمایه گذاران ترجیح می دهند در میان شبکه های ارتباطی کنونی خود که شناخت و اطمینان بیشتری از آن ها دارند، فعالیت نمایند. این مسئله جذب سرمایه گذار برای عملی کردن ایده یک استارتاپ را سختتر می نماید. مگر اینکه استارتاپ ها و بنیانگذاران شان، خود را در معرض ارتباط ها و شبکه هایی از ارتباطات مختلف قرار دارند تا به تعبیری، به خوبی دیده شوند.
 • چالش در ارزش گذاری: محاسبه و برآورد ارزش یک استارتاپ به خصوص در مراحل ابتدایی که اطلاعات مالی خاصی موجود نیست، می تواند امر پیچیده ای باشد. گاهی کارآفرینان نمی توانند به درستی ارزش استارتاپ خود را تخمین بزنند. این مسئله در استراتژی بلندمدت و مذاکره با سرمایه گذار مسائلی را ایجاد خواهد نمود.

در حقیقت، یکی از چالش هایی که به ویژه طی سال های اخیر در اکوسیستم نوآوری ایران هم با آن روبرو بوده ایم، مسئله ارزش گذاری است. از این جهت از واژه مسئله استفاده می کنیم که نشان دهیم، ارزش گذاری در صورت که به درستی انجام نگردد یعنی کم یا غیرواقعی و بالا نشان داده گردد، می تواند به مسئله ای بحرانی برای استارتاپ ها تبدیل گردد.

 • عدم تمایز در بازار: اگر کارآفرینان از مزیت رقابتی استارتاپ خود در بازار اطمینان نداشته باشند، به سختی می توانند توجه یک سرمایه گذار قابل اطمینان را به خود جلب نمایند.
 • مدیریت جریان مالی: مدیریت جریان مالی یکی از مهم ترین چالش هایی است که کارآفرینان با آن دست و پنجه نرم می نمایند. سرمایه گذاران در پی شواهد و مدارکی هستند که بتوانند به توانایی مدیریت مالی یک استارتاپ برای استفاده بهینه از سرمایه و سودآوری کافی اعتماد نمایند.
 • جلب اعتماد سرمایه گذار: سرمایه گذاران به خوبی می دانند که اغلب استارتاپ های تأسیس شده با شکست روبرو می شوند. به همین علت در معامله با استارتاپ های نوپا احتیاط زیادی به خرج می دهند. اعتمادسازی در میان شبکه ای از سرمایه گذاران احتمالی چالش بزرگی برای کارآفرینان است.
 • مسائل حقوقی و قانونی: قراردادهای جذب سرمایه در بستر قوانین حقوقی کشور تنظیم می شوند. عدم اطلاع کافی در خصوص این مسائل ممکن است به رقیق سازی بیش ازحد سهم کارآفرین از کسب وکار و حتی مسائل مالی منجر گردد.

انواع روش های جذب سرمایه گذار برای استارتاپ، ایده و پروژه

هر ایده تجاری برای عملی شدن به ترکیبی از نوآوری، کوشش و تأمین مالی مناسب نیاز دارد. در جهانی پرجنب و جوش کسب وکار، برای اجرای هر عملیات تجاری راه های مختلفی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب ویژه خود را دارند. تأمین مالی نیز از این قاعده مستثنی نیست. روش های مختلفی برای تأمین مالی و جذب سرمایه گذار وجود دارد. مهم ترین این روش ها عبارت هستند از:

مطالب پیشنهادی:نکاتی برای جذب سرمایه

 • سرمایه شخصی یا روش بوت استرپینگ: کارآفرینانی که علاقه ای به همکاری با سرمایه گذاران ندارند، مجبورند به سرمایه شخصی، وام های شخصی و عایدی خود کسب وکار تکیه نمایند.

مزایا:

  • آزادی عمل و استقلال بنیان گذار کسب وکار
 • چابکی و انعطاف در برابر شرایط بازار و نیازهای مشتریان
 • تمرکز بر عایدیزایی

معایب:

 • منابع محدود
 • رشد آهسته
 • ریسک مالی
 • تأمین مالی سری A، B، C و…: سری ها یا راندهای تأمین مالی مراحل مختلفی هستند که بر اساس مرحله کنونی رشد یک استارتاپ معین می شوند. هر کدام از این راندها تعیینه ها، انتظارات و کاربردهای ویژه خود را دارند. به عنوان مثال تأمین مالی سری A، ویژه کسب وکارهای تازه تأسیس است. سرمایه گذاران خطرپذیر، سرمایه گذاران فرشته و صندوق های تأمین مالی مرحله بذر در این دسته جای می گیرند. هدف از این راند تأمین مالی برای توسعه ابتدایی محصول، بازار و رشد اولیه است. سایر راندهای تأمین مالی تا سری E ادامه پیدا می نمایند و هر کدام کاربردها و ویژگی های مختص خود را دارند.
 • جمع سپاری، تأمین مالی جمعی یا کرادفاندینگ: جمع سپاری روشی برای تأمین مالی به وسیله مجموعه بزرگی از سرمایه گذاران کوچک است. امروزه پلتفرم های آنلاین گوناگونی وجود دارند که به صورت تخصصی به جمع سپاری و تأمین مالی جمعی می پردازند. مدل های تجاری مبتنی بر پاداش و مبتنی بر سهام از مهم ترین انواع کرادفاندینگ هستند.

مزایا:

 • دسترسی به سرمایه به وسیله تعداد زیادی از سرمایه گذاران خرد
 • نمایش گسترده در بازار و کسب معروفیت
 • کسب اعتبار در بازار
 • ارتباط با مصرف نماینده در مراحل ابتدایی توسعه محصول یا خدمات

معایب:

 • نیاز به زمان و پشتکار زیاد
 • خطر شکست
 • رقابت سنگین
 • مسئولیت در قبال تعداد زیاد سرمایه گذاران
 • وام کارآفرینی: یکی از گزینه هایی که کارآفرینان برای جذب سرمایه در اختیار دارند، اخذ وام است. آن ها می توانند به یاری انواع وام های دولتی (ویژه کسب وکارهای کوچک و میانه)، وام های کوتاه مدت شرکت های سرمایه گذاری و اخذ وام از اعضای خانواده و دوستان سرمایه مورد نیاز برای پوشش مخارج اولیه، استخدام نیروی کار، خرید تجهیزات و… را به دست بیاورند.
 • سرمایه گذاری خطرپذیر (VC): صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، شرکت های سرمایه گذاری هستند که به وسیله شرکت های بزرگ و پیروز بخش خصوصی تأسیس می شوند. این شرکت ها در استارتاپ های تازه تأسیس و خوش آتیه ای سرمایه گذاری می نمایند که معمولاً با استراتژی بلندمدت سازمان مادر سازگار باشند. کارآفرینانی که برای تأمین مالی از این شیوه استفاده می نمایند، در ازای جذب سرمایه گذار خطر پذیر درصد تعیینی از سهام شرکت را به آن ها واگذار می نمایند. شرکت های VC علاوه بر سرمایه مالی، تخصص و تجربه تجاری خود را نیز در اختیار شرکت های زیرمجموعه خود قرار می دهند. آن ها در کوشش هستند تا یک شرکت نوپا و خوش آتیه را به یک یونیکورن (شرکتی به ارزش یک میلیارد دلار) پیروز تبدیل نمایند و در نهایت با واگذاری سهام خود، سود فراوانی را کسب نمایند.

مزایا:

 • دسترسی به سرمایه کلان
 • مشاوره استراتژیک و تخصصی
 • افزایش اعتبار در بازار

معایب:

 • رقیق شدن سهام
 • افزایش فشار برای رشد و خروج از قرارداد
 • سرمایه گذاران فرشته: سرمایه گذاران حقیقی هستند که در ازای کسب سهام، سرمایه مالی مورد نیاز استارتاپ ها را تامین می نمایند. بر خلاف سرمایه گذاران VC که از سرمایه مجموعه ای از سرمایه گذاران استفاده می نمایند، سرمایه گذاران فرشته افراد ثروتمندی، کارآفرین پیروز یا متخصصین صنایع هستند که سرمایه شخصی خود را در یک یا چند کسب وکار نوپا و خوش آتیه سرمایه گذاری می نمایند.

مزایا:

 • دسترسی به سرمایه
 • بهره مندی از تخصص و ارتباطات
 • شرایط منعطف

معایب:

 • رقیق شدن سهم موسس از شرکت
 • احتمال وجود اختلاف نظر
 • دسترسی محدود

زمان مناسب برای جذب سرمایه استارتاپ کدام است؟

فزونین زمان برای تماس با یک سرمایه گذار احتمالی برای استارتاپ یا یک پروژه، وقتی است که یک طرح تجاری دقیق و مستحکم در دست داشته باشید. سرمایه گذار از شما انتظار دارد صنعت مورد نظر و بازار هدف را با جزئیات زیاد بشناسید. پیش از اقدام به جذب سرمایه گذار باید با به روشنی نیازهای مالی و نحوه مصرف بودجه خود را بشناسید. در غیر این صورت، به سختی می توانید جوابگوی انتظارات سرمایه گذاران خود باشید.

با این وجود، ممکن است برخورداری از یک طرح تجاری مستحکم برای جلب توجه همه سرمایه گذاران کافی نباشد. شما باید بتوانید محصول نهایی کسب وکار خود را به سرمایه گذاران احتمالی نشان دهید. برخورداری از حداقل محصول پذیرفتنی (MVP) حتی اگر بسیار محدودتر از محصولی که در فکر دارید باشد، بهتر می تواند کاربرد و مجذوب نمایندهیت استارتاپ شما برای مشتریان را نمایش دهد. بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند محصول یا خدمت استارتاپ را از نزدیک ببینند و لمس نمایند. با ارائه یک نسخه اولیه (هرچند محدود) می توانید به سرمایه گذاران احتمالی اثبات کنید که در صورت جذب سرمایه مناسب قادر به عملی کردن ایده های خود خواهید بود.

چگونه در 5 مرحله برای استارتاپ سرمایه گذار جذب کنیم؟

مسیر پیروزیت استارتاپ طولانی و پرفراز و نشیب است. اما در صورت برخورداری از فکریت مناسب و انعطاف پذیری، در شرایط گوناگون می توانید رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنید. مسیر شما با پیداکردن کسانی آغاز می گردد که به پیروزیت شما باور داشته باشند و در آینده کسب وکار شما سرمایه گذاری نمایند. در ادامه این مطلب، با 5 گام جذب سرمایه گذار برای استارتاپ خود آشنا خواهید شد.

گام اول: بودجه کسب وکار خود را تعریف کنید.

پیش از اقدام برای یافتن سرمایه گذار، ابتدا باید طرح کسب وکار و جزئیات بودجه مورد نیاز آن را معین کنید:

 • مدل تجاری خود را معین کنید: طرح و برنامه کسب وکار خود را طوری تعریف کنید که به چنین پرسش هایی پاسخ دهد: چطور قرار است عایدی کسب کنید؟ مشتریان شما چه کسانی هستند و چطور می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید؟ کسب وکار شما قرار است چه مسئله ای را رفع کند؟
 • بودجه مورد نیاز خود را تعریف کنید: برای آغاز کسب وکار خود چقدر پول نیاز دارید؟ هزینه های فضای کاری، بازاریابی و دستمزد کارکنان خود را محاسبه کنید و در نهایت به مبلغ معقولی برای بودجه خود دست پیدا کنید.
 • شرایط مالی خود را پیش بینی کنید: شرایط مالی و سودآوری کسب وکار خود را در بازه 3 الی 5 سال آینده پیش بینی کنید. سرمایه گذاران مشتاق تماشا یک طرح تجاری حساب شده و معقول هستند. توسعه یک مدل مالی می تواند منابع عایدی، هزینه ها، جریان های مالی، حسابداری و مهم ترین شاخص های کسب وکار شما را به نمایش بگذارد.
 • گزینه های تأمین مالی را آنالیز کنید: رایج ترین گزینه های تأمین مالی استارتاپ، واگذاری سهام و جذب سرمایه به وسیله وام است. هر کدام از این گزینه ها انواع مختلفی دارند که با سنجیدن مزایا و معایب آن ها می توانید روش مناسب کسب وکار خود را انتخاب کنید.
 • شرایط و ضوابط خود را معین کنید: در صورت انتخاب تأمین مالی به وسیله سهام، درصد سهامی که حاضرید واگذار کنید را تعیین کنید. کسب وکار خود را با دقت کافی ارزش گذاری کنید. در صورت انتخاب وام، جزئیات سود و موعد بازگشت سرمایه را معین کنید.

گام دوم: شبکه ای از سرمایه گذاران ایجاد کنید

کلید جذب سرمایه برای یک استارتاپ، ایجاد شبکه ای از سرمایه گذاران احتمالی است. ابتدا با انواع سرمایه گذاران ارتباط برقرار کنید و در طی زمان، رابطه مثبتی را با آنان شکل دهید. اما شاید این سوال برای شما ایجاد گردد که از چه مسیرهایی باید چنین شبکه ای را ایجاد کنید؛ این 4 نکته که در ادامه می آید، می تواند به شما در شبکه سازی یاری کند:

 1. شرکت در رویدادهای صنعتی و تجاری، کنفرانس ها و جلسات فرصت ارزشمندی برای شبکه سازی است. در چنین محل هایی می توانید از یک تبادل نظری ساده آغاز کنید و به مرور ایده کسب وکار خود را به انواع سرمایه گذاران معرفی کنید.
 2. شبکه ارتباطات خود را دست کم نگیرید. اعضای خانواده، دوستان، همکاران سابق و مشاوران می توانند به عنوان سرمایه گذاران حقیقی با شما همکاری نمایند. به یاری شبکه های اجتماعی مانند لینکدین می توانید به شبکه عظیمی از افراد کارشناس و سرمایه گذار دسترسی داشته باشید و استارتاپ خود را به آن ها معرفی کنید.
 3. در فضای اینترنت درباره سرمایه گذاران فرشته، شرکت های VC و سرمایه گذاران خصوصی که در زمینه کاری شما فعالیت می نمایند جستجو کنید. اگر وب سایت های آن ها را آنالیز کنید می توانید راه های ارتباطی مناسبی پیدا کنید و خود را برای دیدار با آن ها آماده کنید.
 4. شرکت های شتاب دهنده و همایش های استارتاپی به خوبی استارتاپ شما را میان سرمایه گذاران و کارشناسان در معرض نمایش قرار می دهد. با شرکت در چنین رویدادهایی می توانید با انواع سرمایه گذاران و کارآفرینان دیدار کنید و از تجربیات و حتی سرمایه آن ها بهره ببرید. پیش از شرکت در این رویدادها، به خوبی خود را برای ارائه ایده تجاری خود آماده کنید. به خاطر داشته باشید که استارتاپ های بسیاری در این همایش ها حضور خواهند داشت و برای جذب سرمایه گذار با شما رقابت خواهند کرد.

گام سوم: یک پیچ دک بی نقص طراحی کنید.

پیچ دک (Pitch Deck) مفاد سخنرانی یا فایلی است که در آن مؤسس کسب وکار، ایده و طرح تجاری خود را به سرمایه گذار احتمالی معرفی می نماید. در هنگام طراحی پیچ دک خود این 5 نکته را به یاد داشته باشید:

 1. به صورت شفاف، فایده عملی کسب وکار خود را شرح دهید. در هنگام دیدار با یک سرمایه گذار، باید به خوبی بیان کنید که ایده شما قرار است چه مسئله ای را رفع کند و چه مزیتی نسبت به رقبا دارد.
 2. محصول یا خدمت خود را در مقابل سرمایه گذاران احتمالی به نمایش بگذارید. درمورد ویژگی های کلیدی، مزایا و معایب و فزونی آن نسبت به رقبای موجود تبادل نظر کنید. اگر تا کنون به تعدادی کاربر یا مشتری دست پیدا نموده اید، آمار آن ها و جریان های عایدی را به سرمایه گذاران ارائه کنید تا بهتر بتوانند فرآیند کسب وکار شما را درک نمایند.
 3. تیم خود را معرفی کنید. سرمایه گذاران علاوه بر ایده تجاری شما، اهمیت زیادی را برای تیم استارتاپی قائل هستند. اطلاعات و تجربیات کاری و تخصصی خود و اعضای تیم را در اختیار سرمایه گذاران احتمالی بگذارید تا بهتر بتوانند به قابلیت های شما در تبدیل سرمایه به ارزش اعتماد نمایند.
 4. طرح کسب وکار خود را به اشتراک بگذارید. شرح دهید منبع عایدی استارتاپ شما چه چیزی خواهد بود. استراتژی جذب مخاطب، مدل عایدی، شاخص های کلیدی و پیش بینی اهداف مالی و مسیر رسیدن به آن ها می تواند سرمایه گذار را به همکاری ترغیب کند.
 5. مبلغ سرمایه گذاری مورد نیاز و نحوه مصرف آن را به خوبی محاسبه کنید. به سرمایه گذار شرح دهید کسب وکار شما برای رسیدن به هر کدام از اهداف بلندمدت و هزینه هایی مانند استخدام، فضای کاری و… به چه مقداری از سرمایه نیاز خواهد داشت. ضوابط و شرایطی را که برای جذب سرمایه و خروج از قرارداد معین نموده اید ارائه کنید. نباید فراموش کنید بهتر است سرمایه گذار را از ریسک ها و خطرات احتمالی که ممکن است به وجود بیاید مطلع کنید. در این صورت می توانید سطح انتظارات سرمایه گذار را مدیریت کنید.

گام چهارم: در همایش ها و رویدادهای استارتاپی شرکت کنید

شرکت در همایش ها و رویدادهای استارتاپی یکی از فزونین مسیرها و راه هایی است که کارآفرینان برای شبکه سازی و آشنایی با سرمایه گذاران احتمالی در اختیار دارند. اگر ایده و استارتاپ خود را در زمان و مکان مناسب به تعداد زیادی از کارشناسان و سرمایه گذاران احتمالی معرفی کنید، شانس خود برای پیدا کردن یک سرمایه گذار مناسب را افزایش خواهید داد. در ادامه به 3 نکته زیر توجه داشته باشید:

 1. بزرگترین رویداد استارتاپی ایران را از دست ندهید؛ گروه شنبه به پشتوانه سال ها فرهنگ سازی و تجربه خود در برگزاری همایش هایی مانند یلدا سامیت، بزرگترین دمو دی استارتاپ ها در ایران (Iran Demo Day) را برگزار می نماید.

قابل توجه است که در این رویداد بزرگ، بیش از 2000 تیم و استارتاپ سرمایه پذیر شرکت خواهند کرد تا بتوانند ایده های نوآورانه خود را در مقابل ده ها سرمایه گذار از جمله شرکت های فعال سرمایه گذاری خطرپذیر (VC)، صندوق های پژوهش و نوآوری، شتابدهنده ها و انواع سرمایه گذاران خصوصی و حقیقی و شرکت های بزرگ صنعتی به نمایش بگذارند. رویداد ایران دمودی یک رقابت استارتاپی است.

مطالب پیشنهادی:نکاتی برای جذب سرمایه

بیش از 100 منتور و داور بیش از 2000 تیم و استارتاپ شرکت نماینده را غربالگری و 110 استارتاپ برتر را به صورت اختصاصی به سرمایه گذاران معرفی خواهند کرد. این رویداد در 29 تا 31 تیرماه 1403 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی بازار بزرگ ایران (ایران مال) برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام در این رویداد به وب سایت ایران دمودی مراجعه کنید.

 1. در همایش های مرتبط حضور داشته باشید و از قبل، خود را برای رقابت با سایر استارتاپ های شرکت نماینده آماده کنید. حتی اگر هنوز تصمیمی برای ارائه پیچ دک خود به سرمایه گذاران احتمالی نگرفته اید، این رویدادها فرصت خوبی برای شرکت در تبادل نظرها، جلسات تجاری و رد و بدل کردن کارت ویزیت میان سرمایه گذاران و خبرگان و صاحبان ایده محسوب می شوند.

با وجود این، نباید فراموش کنید که سرمایه گذاران تنها شبکه مورد نیاز شما نیستند؛ در رویدادهای استارتاپی می توانید با متخصصان دیگری آشنا شوید که ممکن است در آینده گره ای از کار استارتاپ شما باز نمایند. حتی ممکن است سرمایه انسانی مورد نیاز خود را در این رویدادها پیدا نموده و با همکاری با آنها، سینرژی و شبکه ارتباطی مناسبی بسازید که با گذشت زمان نیازهای بسیاری از کسب وکار شما را حل وفصل می نمایند.

 1. پیچ دک خود را برای یک ارائه کوتاه و موثر آماده کنید. بهتر است بتوانید در یک دقیقه استراتژی تجاری، محصول یا خدمات، بازار هدف و مزیت رقابتی استارتاپ خود را بیان کنید. ارائه شفاف ایده ها برای جذب سرمایه گذار امری حیاتی است، اما شور و شوق یک کارآفرین در ارائه ایده ها نیز در جلب توجه سرمایه گذاران تأثیرگذار است. حتی اگر در همان رویداد پیروز به جذب سرمایه گذار نشوید، تصویر روشن و مجذوب نمایندهی از قابلیت های خود در جامعه استارتاپی و سرمایه گذاری بر جای خواهید گذاشت. بنابراین کامیونیتی ها و جوامع و جمع های کسب وکاری را جدی بگیرید.

گام پنجم: از فضای مجازی و پلتفرم های آنلاین غافل نشوید

بسیاری از سرمایه گذاران در وب سایت های تأمین و سایر بسترهای آنلاین فعالیت می نمایند تا با استارتاپ های خوش آتیه و کسب وکارهای کوچک آشنا شوند. مهم ترین بسترهای آنلاینی که برای جذب سرمایه گذار وجود دارند، عبارت هستند از:

 • سایت های کرادفاندینگ
 • مسابقات ارائه استارتاپ
 • پلتفرم های آنلاین ارتباط سرمایه گذار و سرمایه پذیر
 • شتاب دهنده ها و مراکز رشد و توسعه

رمز پیروزیت شما در این است که از ترکیبی از این پلتفرم ها بهره ببرید تا بهتر و بیشتر استارتاپ خود را در معرض نمایش بگذارید، مشتری جذب کنید و با سرمایه گذارانی ارتباط برقرار کنید که به بینش تجاری شما اعتماد دارند. با پشتکار و کوشش بی وقفه، سرمایه گذاران مناسبی را در کنار کسب وکار خود خواهید یافت.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1692

به "برترین روش جذب سرمایه گذار برای ایده، استارتاپ، پروژه کسب وکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین روش جذب سرمایه گذار برای ایده، استارتاپ، پروژه کسب وکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید