تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین

به گزارش بی نهایت اس ام اس، گرچه سیاستمداران آمریکایی پشت سر هم درباره قطع ارتباطات اقتصادی با چین رجزخوانی می کنند، اما وابستگی آمریکا به بازار چین و محصولات چینی تشدید شده است.

تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا در سخنان اخیر خود در کتابخانه نیکسون در کالیفرنیا، به منظور تهمت زدن به چین، پکن را به زورگیری از شرکتهای آمریکایی متهم کرد و گفت شرکتهای آمریکایی که با چین تجارت می کنند، برای مسرور کردن حزب حاکم چین تلاش می کنند و این باعث غارت آمریکا توسط چین شده است.

با نگاه به یکی از مثالهایی که پامپئو در زدن این تهمت به چین استفاده کرد، در می یابیم که اندیشه او چقدر پوچ است.

وی به نقل از سخنان پیشین رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که گروه هتلهای ماریوت، شرکت هواپیمایی امریکن ایرلاینز، شرکت هواپیمایی دلتا ایرلاینز و شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز همه نام تایوان را از پایگاههای اینترنتی خود حذف کرده اند تا باعث خشم پکن نشوند.

تایوان بخشی جدایی ناپذیر از چین است و اینکه شرکتهای هواپیمایی آمریکا نام های تایوان و چین را در کنار هم قرار داده بودند، آشکارا ناقض اصل چین واحد است.

همانطور که سخنگوی شرکت هواپیمایی امریکن ایرلاینز گفته است، هواپیمایی نوعی کسب و کار جهانیست و باید با قوانین کشورهای جهت پرواز، مطابقت کند.

چرا شرکتهای آمریکایی مایل به تجارت با چین هستند؟ دلیلش این است که از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایالات متحده در بیش از 40 سال پیش، منافع متقابل و مناسبات برد-برد همیشه مشخصه اصلی تجارت دوجانبه بوده است.

در سالهای اخیر، درآمد فروش سالانه شرکتهای آمریکایی در چین همیشه در سطح 700 میلیارد دلار و سود سالانه آنها از 50 میلیارد دلار آمریکا بیشتر بوده است. در همین زمان، محصولات با کیفیت و ارزان چین نیز وارد خانه های میلیونها خانواده آمریکا و باعث افزایش رفاه آنها شده است.

نتایج تحقیق منتشر شده توسط یک اندیشکده آمریکا در ماه ژوئن نشان داد که در سال 2017، نسبت شرکتهای چینی در بین تأمین کنندگان شرکت اپل 51.5 درصد و تا سال 2019، این رقم به 54.8 درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده های وزارت بازرگانی آمریکا، حجم تجارت دو کشور در ماه آوریل امسال به 39.7 میلیارد دلار افزایش یافته است که در مقایسه با ماه مارس نزدیک به 43 درصد افزایش یافته است. چین بار دیگر به بزرگترین شریک تجاری آمریکا تبدیل شده و این نیز یک نقطه برجسته در فعالیتهای تجاری بین المللی آمریکا در سالهای اخیر به شمار می آید.

همانطور که تحلیلگران خاطرنشان کرده اند، گرچه سیاستمداران آمریکایی پشت سر هم درباره قطع ارتباطات اقتصادی با چین رجزخوانی می کنند، اما وابستگی آمریکا به بازار چین و محصولات چینی تشدید شده است.

از مجبور کردن شرکتهای آمریکایی به خروج از چین گرفته تا شایعه پردازی درباره زورگیری چین از شرکتهای آمریکایی، پومپئو و امثال او برای پایین آوردن پرده آهنین اقتصادی و سوق دادن خودسرانه قطع ارتباطات اقتصادی با چین از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند. آنها که چنین رفتارهای مغایر قوانین اقتصادی و خواسته های بنگاهها و فرایند توسعه عصر را در پیش می گیرند، طبیعتاً از واقعیتها سیلی سنگینی خواهند خورد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 530

به "تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید وابستگی آمریکا به بازار و کالاهای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید