جشنواره استارتاپ های برتر در کرمانشاه به کار خود انتها داد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، خبرنگاران/کرمانشاه جشنواره استارتاپ های برتر مرکز منش استان کرمانشاه امروز (5 آبان) با معرفی سه تیم برتر به کار خود سرانجام داد.

جشنواره استارتاپ های برتر در کرمانشاه به کار خود انتها داد

سیامک آزادی رییس پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه در آیین خاتمهی این جشنواره با بیان اینکه تنها راه برون رفت کشور از مسائل امروز حرکت در راستا اقتصاد دانش بنیان است، گفت: واقعیت این است که کشور باید به سمت اقتصادی که بنیان علمی دارد حرکت کند، اقتصادی که در آن با کمترین هزینه ها بیشترین بازدهی و سوددهی به دست می آید.

وی اضافه کرد: در اقتصاد دانش بنیان استارتاپ ها موضوع خواهند داشت، واحدهایی که هرکدام به عنوان کارآفرین فعالیت نموده و چندین نفر را صاحب شغل می نمایند.

آزادی گفت: در همین مرکز منش (مرکز نوآوری و شکوفایی خلاقیت) تا به امروز 150 نفر از افراد علاقمند و صاحب ایده حضور پیدا نموده اند که خروجی آنها تا به امروز ارائه 10 طرح استارتاپی بوده که 25 نفر در این طرح ها مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: اگر دولت می خواست برای این 25 نفر شغل ایجاد کند، آنطور که خود مسئولان اعلام نموده اند باید به ازای هر نفر 800 میلیون تومان هزینه کند، به عبارتی برای اشتغال این 25 نفر مجموعا باید حدود 20 میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گیرد، این درحالی است که هم اکنون با هزینه های ناچیز این 25 نفر در استارتاپ های خود فعال شده و به نوعی خوداشتغالی داشته اند.

آزادی گفت: درخصوص بحث پایداری این مشاغل هم باید گفت همانطور که حدود نیمی از سرمایه گذاری های دولت در حوزه اشتغال بلااستفاده می ماند، در حوزه استارتاپ ها هم چنین است و امکان دارد بخشی از این مشاغل ناپایدار باشند، اما هزینه ای که برای راه اندازی آنها اجرا شده بسیار ناچیز است.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه اضافه کرد: علاوه بر این، حتی با وجود شکست یک استارتاپ، همین ایجاد فرهنگ کارآفرینی بزرگترین دستاورد است، چرا که جوانان فعال در حوزه استارتاپ حتی بعد از شکست کوشش نموده و دوباره در استارتاپ های دیگر فعال می شوند،چرا که روحیه آنها دیگر با کار دولتی نمی خواند و آنها در کوشش هستند در کاری که به آن علاقه دارند فعالیت نمایند.

آزادی در ادامه از سرمایه گذاران طرح های استارتاپی مرکز منش تقدیر کرد و اضافه کرد: اینکه امروز در این جشنواره سرمایه گذاران هم حضور دارند جای بسی خوشحالی است و این نوید را می دهد که بتوانیم طرح های استارتاپی پیروز را تجاری سازی کنیم.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه از صندوق پژوهش و فناوری زاگرس به عنوان یکی از حامیان ایده های برتر مرکز منش یاد کرد و اضافه کرد: رویکرد و اولویت اول پارک علم و فناوری کرمانشاه تقویت این صندوق است، چرا که مسئولان این صندوق کسب و کارهای استارتاپی را شناخته و در راستای حمایت از آنها حرکت می نمایند.

وی اضافه کرد: علاوه بر این شرکت توسکا تجارت آریان هم یکی از حامیان استارتاپ های برتر منش است و در کنار آن شتاب دهنده تیک هم به عنوان یک حامی دیگر در کنار استارتاپ ها حضور دارد و علاوه بر اینکه مکان و فضای کارِ لازم را در اختیار استارتاپ ها قرار داده، حمایت های اقتصادی و بازارسازی را هم برای آنها انجام می دهد.

آزادی گفت: مجموعه استارتاپ استودیو هم دیگر حامی استارتاپ های برتر مرکز منش است که به عنوان سرمایه گذار در این جشنواره حضور دارد.

رییس پارک علم و فناوری کرمانشاه در ادامه با اشاره به راه اندازی اجزای مختلف زیست بوم فناوری در استان، گفت: خوشبختانه مجموعه های خوبی از جمله کارخانه نوآوری، مراکز رشد، مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند و ... در زیست بوم فناوری استان شکل گرفته، اما این اجزا زمانی کارایی لازم را خواهند داشت که همه با هم حرکت نموده و هم افزایی داشته باشند.

آزادی تاکید نمود: همه اجزای زیست بوم فناوری استان باید یاد بگیرند که با هم کار نموده و فعالیت های یکدیگر را به نحوی تکمیل نمایند.

وی به مهاجرت نخبگان از شهرهای کم برخوردار به کلانشهرها اشاره نمود و اضافه کرد: اگر همه اجزای زیست بوم هماهنگ با یکدیگر کار نموده و شناسایی و حمایت صاحبان ایده را برعهده بگیرند، قطعا شاهد چنین مهاجرت های تلخی نخواهیم بود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در کرمانشاه اجزای مختلف زیست بوم فناوری ازجمله شتابدهنده ها، مراکز رشد، کارخانه نوآوری، استارتاپ رادیو و ... پای کار آمده اند تا جلوی این فرایند را در استان بگیرند.

آزادی توضیح داد: احتیاج است در این زمینه سایر دستگاه ها و نهادها هم پای کار بیایند و خوشبختانه اولین دستگاهی که در این زمینه در استان ورود نموده اداره کل ورزش و جوانان بوده و امیدواریم سایر دستگاه ها نیز پای کار بیایند.

در خاتمه این جشنواره استارتاپ سونش با همکاری صبا والی تبار، علی درخشان، سیروس زین الدینی و طلا رسول دهکبری، استارتاپ نوران با همکاری عادل پرویزی و بهنام رستمیان، استارتاپ هونامیک طب با همکاری سارا الماسی و نسترن گلناری به ترتیب به عنوان سه استارتاپ برگزیده این جشنواره انتخاب شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1400 بروزرسانی: 10 آذر 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1263

به "جشنواره استارتاپ های برتر در کرمانشاه به کار خود انتها داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره استارتاپ های برتر در کرمانشاه به کار خود انتها داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید