درخت کریسمس چیست؟

به گزارش بی نهایت اس ام اس، درخت کریسمس درختی سبز است که از زمان های قدیم برای جشن کریسمس استفاده می شده است. در قدیم از شمع ها برای تزیین درخت کریسمس استفاده می کردند.

درخت کریسمس چیست؟

با نزدیک شدن به سال 2017 میلادی مسیحیان در کشورهای اروپایی و دیگر مناطق به فکر آماده کردن درخت مخصوص سال نو هستند. استفاده از درخت کریسمس در مراسم سال نو میلادی از زمان های قدیم مرسوم است. در گذشته برای تزیین کردن این درخت همواره سرسبز از شمع های روشن استفاده می شده است اما امروزه از چراغ های برق و دیگر وسایل برای تزیین آن استفاده می شود. در این مقاله ابتدا مختصری درباره تاریخچه درخت کریسمس ذکر نموده و سپس انواع مدل های تزیین کردن این درخت برای سال نو میلادی را قرار می دهیم.

درخت کریسمس چیست؟

درختی همواره سبز همچون کاج است که برای سال نو با وسایل زیبا تزیین می شود. درواقع یک شی مصنوعی است که به یک درخت شباهت دارد و معمولاً از پلی وینیل کلراید ساخته شده است. درخت معمولاً با اشیایی مثل سیب، آجیل و خرما تزیین می شود اما امروزه، اشیاء مختلفی از جمله حلقه گل، زرورق و آبنبات عصایی بر روی درخت می گذارند. یک فرشته یا خبرنگاران ممکن است در بالاترین قسمت باشد که نشان دهنده میزبان فرشتگان است.

تاریخچه درخت کریسمس

سنت درخت کریسمس، به آلمان قرن شانزدهم میلادی و زمانی که مسیحیان، درختان تزیین شده را به خانه های خود آوردند، برمی شود. همچنین در آن موقع عده ای هرم هایی از چوب می ساختند و آن را با شاخه های درختان همواره سبز و شمع تزیین می کردند. به تدریج رسم استفاده از درخت کریسمس در بخش های دیگر اروپا نیز طرفدارانی پیدا کرد. کریسمس امروزی به احتمال زیاد در اواسط سدهٔ پانزدهم میلادی در آلمان شروع گشت. هم چنین ادعا می شود که نخستین درخت کریسمس در سال 1510 در ریگا، لتونی ساخته شد. لوحی در میدان هال در ریگا وجود دارد که متن درخت سال نو در سال 1510 در ریگا بر روی آن حکاکی شده است.

تزیین درخت کریسمس

در سال 1841، در انگلستان، پرنس آلبرت (Prince Albert)، شوهر ملکه ویکتوریا (Queen Victoria) با آوردن درخت کریسمس به کاخ ویندسور (Windsor) و تزیین آن با شمع، شیرینی، میوه و انواع آب نبات، استفاده از درخت را به چیزی مد روز مبدل کرد. واضح است که خانواده های ثروتمند انگلیسی به سرعت از این مد پیروی کردند و با ولخرجی تمام به تزیین درخت می پرداختند. در سال های 1850، این تزیینات شامل عروسک، لوازم خانه مینیاتوری، سازهای کوچک، جواهرات بدلی، شمشیر و تفنگ اسباب بازی، میوه و خوراکی بود.

در لهستان، درخت کریسمس با مجسمه های کوچک فرشته، طاووس و پرندگان دیگر و تعداد بسیار زیادی خبرنگاران، پوشیده می شد. همچنین دانمارکی ها، از پرچم های کوچک دانمارک و آویزهایی به شکل زنگوله، خبرنگاران، قلب و دانه برف استفاده می نمایند. مسیحیان ژاپنی بادبزن ها و فانوس های کوچک را ترجیح می دهند. در حدود سالهای 1890، لوازم تزیینی کریسمس از آلمان وارد می شد و این درخت به تدریج در ایالات متحده محبوبیت می یافت. جالب است که اروپاییان از درختان کوچکی که حدود 1 تا 1.5 متر طول داشتند استفاده می کردند در حالی که آمریکاییان درختی را می پسندیدند که تا سقف خانه برسد. در اوایل قرن بیستم، آمریکاییان درخت های کریسمس را بیشتر با لوازم تزیینی دست ساز خودشان تزیین می کردند اما بخش های آلمانی / آمریکایی همچنان به استفاده از سیب، بلوط، گردو و شیرینی های کوچک بادامی ادامه می دادند.

کشف برق، به ساخته شدن چراغ های کریسمس انجامید و امکان درخشش را برای درختان به ارمغان آورد.

تزیین درخت در اوکراین نیز بسیار جالب است، آنها حتما در تزیین درخت خود از عنکبوت و تار عنکبوت استفاده می نمایند و آن را خوش یمن می دانند، زیرا بنا بر یک افسانه قدیمی، زنی فقیر که هیچ وسیله ای برای تزیین درخت و شاد کردن فرزندان خود نداشت، با غصه به خواب می رود و هنگام طلوع خورشید متوجه می شود که درخت کریسمس خانه اش با تار عنکبوت پوشیده شده است و این تارها با دمیدن خورشید به رشته های نقره تبدیل شده اند.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 614

به "درخت کریسمس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت کریسمس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید