زمان پوست اندازی صنایع دستی

به گزارش بی نهایت اس ام اس، شیوع ویروس کرونا در جهان و به تبع آن در ایران خسارت های بسیاری را به بازار صنایع دستی ایران وارد کرده است. بازار صنایع دستی محصولات و خدمات خود را به شکل سنتی عرضه می کند و به حضور مستقیم گردشگران داخلی و خارجی وابسته است. شیوع کرونا و در نتیجه توقف حمل ونقل مسافران بین المللی و همچنین محدودیت سفر گردشگران داخلی این بازار را با آسیب ها و خسارت های بسیاری روبرو کرده است.

زمان پوست اندازی صنایع دستی

افزایش و کاهش مسافران داخلی و خارجی بر رونق یا رکود این بازار تاثیرگذار است. شیوع ویروس کرونا و بسته شدن کلیه مرزهای بین المللی منجر به عدم ورود جهانگرد خارجی به ایران شده است. کاهش بی سابقه ورود گردشگران بر بازار صنایع دستی آسیب و خسارت های فراوانی وارد کرده است که در صورت ادامه فرایند وابستگی به حضور مستقیم گردشگران و ارائه محصولات صنایع دستی به شکل سنتی، این صنعت را با خسارت های غیرقابل جبرانی روبرو خواهد کرد.

صنایع دستی سهم گسترده ای در ایجاد اشتغال دارد که براساس آمارها حدود 5/ 2 میلیون نفر به صورت رسمی و غیررسمی در این بخش فعالیت می کنند که بیش از 70درصد شاغلان در این حوزه را زنان تشکیل می دهند. هزینه های تولید پایین، تنوع تولید، عدم نیاز به زیرساخت های گسترده و حجم بالای سرمایه گذاری از عمده دلایل ورود افراد در این عرصه است. گسترش فعالیت های بازار صنایع دستی می تواند سهمی عمده در رشد اقتصادی و افزایش درآمدهای ارزی کشور از محل صنایع غیرنفتی داشته باشد. اما در عمل مشاهده می شود که این بازار چندان مورد توجه قرار نگرفته و در عرصه تجارت و ارائه محصولات خود در تعاملات بین المللی پیروزیتی کسب نکرده است و بحران کرونا بیش از هر زمان دیگری بر فعالان این حوزه آسیب وارد کرده است.

شیوع کرونا مشاغل و کسب وکارهای حوزه صنایع دستی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و منجر به مخاطره انداختن حدود 145 کارگاه دارای مجوز و حدود 450 هزار شغل شده است. 6 کلان شهر اصلی کشور با تعطیلی 2500 فروشگاه صنایع دستی که نقش مهمی در عرضه محصولات صنایع دستی کشور دارد روبرو شده است. استمرار وضع بحرانی موجود می تواند به تعطیلی دائمی کسب وکارهای کوچک بینجامد.

صنایع دستی ایران رتبه سوم جهان را به دلیل تنوع محصولات دارد و این امر می تواند فرصت مناسبی برای رونق این بازار و توسعه اقتصادی فعالان آن باشد اما برخلاف انتظار این محصولات چندان مورد بهره وری و رونق و توسعه اقتصادی فعالان این عرصه قرار نگرفته است.

دومین مشکل موجود برای ارائه حداکثری این محصولات کم توجهی گردشگران داخلی به این محصولات است و فروش اصلی این محصولات منوط به حضور مستقیم گردشگران خارجی و خرید آنان از این محصولات به عنوان سوغاتی است که براساس آن حضور گردشگر خارجی نقش مهمی در رونق بازار صنایع دستی ایران دارد و در صورت نبود گردشگر خارجی این بازار با رکود چشمگیری روبرو می شود. همچنین تکیه صرف به شکل سنتی ارائه محصولات که تنها به صورت مستقیم و حضور افراد امکان پذیر است استفاده از حداکثر ظرفیت ها و ارائه محصولات و خدمات بهتر و در نتیجه رونق بازار و توسعه اقتصادی را با مسائل گسترده ای روبرو می کند. شیوع کرونا به رغم اینکه ضربه سهمگینی بر اقتصاد این بازار وارد کرده و تهدید بزرگی برای آینده فعالان این بازار به شمار می آید اما با استفاده از این تهدید و تبدیل آن به یک فرصت می توان با پوست اندازی و تغییر شکل ارائه محصولات و به روزرسانی آن، به جبران خسارت های وارده به دلیل بحران کرونا پرداخت.

یکی از شیوه های رایج ارائه محصولات در کشورهای دیگر فروش اینترنتی از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است. افراد فعال در خرید محصولات صنایع دستی خارجی و فروش آن در ایران با دو مشکل اساسی ایجاد تحریم ها و دیگری توقف حمل ونقل بین المللی به دلیل شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان روبرو شده اند. آنان برای ادامه فرایند کسب وکار خود به صورت خرید اینترنتی و استفاده از شبکه های مجازی ارائه شده از سوی فعالان صنایع دستی خارجی امکان خرید مجازی و فروش آن را به مشتریان خود فراهم می کنند.

کشورهای پیشرو و پیروز در عرصه بازار صنایع دستی فعالیت های خود در جهت ارائه و عرضه محصولات را محدود به حضور مستقیم گردشگران در محل کسب وکار خود نکرده و با استفاده از ابزارهای نوین و فناوری های جدید همچون دیجیتال مارکتینگ، ایجاد وب سایت های فروش، استفاده از شبکه های اجتماعی به معرفی محصولات خود و در نتیجه فروش آنها اقدام می کنند و از این طریق به رونق بازار صنایع دستی کشور خود در نتیجه رشد اقتصادی آن دست یافته اند. در بحران کرونا کسب وکار اینترنتی و فروش محصولات به شکل مجازی بسیار گسترش یافته و امکان جبران خسارت های وارد شده را برای فعالان این عرصه فراهم می کند.

فعالان صنایع دستی در ایران نیز می توانند با الگوبرداری از این شیوه نه تنها به جبران خسارت های حاصل از شیوع کرونا بپردازند بلکه به رونق و توسعه این بازار در دوران پساکرونا دست یابند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 407

به "زمان پوست اندازی صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان پوست اندازی صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید