صدای پرواز هلیکوپتر مریخی ثبت شد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، کاوشگر استقامت برای نخستین بار صدای پرواز هلیکوپتر نبوغ را روی سطح مریخ ثبت کرد.

صدای پرواز هلیکوپتر مریخی ثبت شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، ناسا نخست تصاویر و بعد یک ویدئو از مریخ منتشر کرد که به وسیله هلیکوپتر مریخی ثبت شده بود. اکنون سازمان فضایی آمریکا کلیپ صوتی پرواز نبوغ در هوای مریخ را هم منتشر نموده است. آزمایشگاه JPL ناسا این کلیپ صوتی را روز گذشته و قبل از انجام پنجمین پرواز آزمایشی هلی کوپتر منتشر کرد. در حقیقت کاوشگر استقامت حرکت سریع پروانه های نبوغ را در چهارمین پرواز بر فراز سیاره سرخ ثبت نموده بود.

کلیپ صوتی مذکور با استفاد از میکروفونی روی ابزار SuperCam کاوشگر استقامت ضبط شده است.

این نخستین باری است که یک کاوشگر صوت کاوشگر دیگر را در محیطی خارج از زمین ثبت می نماید. البته به گفته کارشناسان این کلیپ ارزشی بیشتر از ثبت صوت یک هلی کوپتر را در خود دارد. دیوید میمون استاد علوم سیاره ای در انستیتو ISAE-SUPAERO فرانسه می گوید: این صوت مانند یک معدن طلا است و درک انسان از اتمسفر مریخ را ارتقا می دهد.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، طی چهارمین پرواز هلی کوپتر، صدای حرکت تیغه های پروانه نبوغ به سختی قابل شنیدن بود. زیرا این هلی کوپتر 1.8 کیلوگرمی 80 متر با میکروفون کاوشگر استقامت فاصله داشت. از سوی دیگر باد هم روی صدای حرکت ابزار تأثیر می گذاشت. به همین علت محققان صدای حرکت تیغه های هلی کوپتر را ایزوله و بزرگنمایی کردند تا صدای آن راحت تر شنیده گردد.

لازم به ذکر است؛ نبوغ نخستین هلی کوپتری است که در اتمسفر یک سیاره دیگر پرواز نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1108

به "صدای پرواز هلیکوپتر مریخی ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای پرواز هلیکوپتر مریخی ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید