عرضه انسولین با کارت ملی

به گزارش بی نهایت اس ام اس، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه اخیرا عرضه انسولین با ثبت کد ملی بیمار به همراه UID دارو در سامانه تیتک صورت می گیرد، گفت: با این روش دارو تنها در اختیار بیماران قرار گرفته و نشت دارو به حداقل می رسد.

عرضه انسولین با کارت ملی

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی علت کمبود انسولین را مشکل فراوریکننده داخلی در تامین ماده اولیه عنوان نمود و گفت: در حال حاضر مواد اولیه تامین و دارو در حال فراوری است، همچنین مجوز واردات حجم زیادی انسولین قلمی صادر شده و گره اصلی آن انتقال ارز است که در صورت حل این مشکل، با واردات این حجم انسولین، کمبود ها در این زمینه نیز برطرف خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین با برند اصلی فراوری انسولین قلمی توافق هایی انجام شده است که بزودی در تامین این نوع انسولین مسئله ای پیش رو نخواهیم داشت.

به گفته مدیرکل دارو سازمان غذا و دارو، چند شرکت فراوری داخل نیز به حوزه فراوری انسولین قلمی وارد خواهند شد که در صورت تحقق این مهم، وابستگی به واردات و مسائل تامین این داروی حیاتی تا حدود زیادی حل می گردد.

وی اظهار داشت: به منظور پیشگیری از نشت انسولین به بازار آزاد و به تبع آن جلوگیری از قاچاق معکوس این دارو به کشور های همسایه، داروخانه های سراسر کشور ملزم به ثبت کد ملی بیمار به همراه UID دارو در سامانه تی تک شده اند که خروج دارو از سیستم را به حداقل می رساند.

محمدی با تاکید براینکه ثبت کد ملی بیمار به همراه UID در سامانه تیتک در خصوص بعضی از دارو ها از قبیل رمدسیویر، فاویپیراویر و دوسلیزومپ (اکتمرا) نیز انجام شده است، توضیح داد: پس از اجرای این روش، مصرف این دارو ها تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.

بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی با تاکید بر اینکه قیمت انسولین در داخل یک پنجم قیمت در کشور های همسایه است و قبلا افراد سودجو با مراجعه به داروخانه آن را به راحتی تهیه و قاچاق می کردند، گفت: با اجرای این روش، درصورتی که تعداد داروی توزیع شده با داروی عرضه شده به بیمار، مغایرت داشته باشد، سهمیه انسولین متخلفان قطع خواهد شد.

به گفته وی، ثبت کد ملی بیمار به همراه UID درمورد داروی ivig نیز به زودی اجرایی خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 747

به "عرضه انسولین با کارت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرضه انسولین با کارت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید