فضاپیمای جونو چرخش تماشایی سیاره مشتری را به تصویر کشید

به گزارش بی نهایت اس ام اس، فضاپیمای جونو ناسا در تازه ترین گذر نزدیک خود از کنار مشتری پیروز شد نمایی دیدنی از چرخش این سیاره را ثبت کند.

فضاپیمای جونو چرخش تماشایی سیاره مشتری را به تصویر کشید

این نمای سریع شده، منظره فضاپیمای جونو (Juno) ناسا را نشان می دهد که در 9 آوریل سال جاری (20 فروردین) تنها از فاصله 3300 کیلومتری بر فراز ابرهای غول گازی منظومه شمسی پرواز کرد. این چهل ویکمین گذر نزدیک جونو بر فراز این سیاره تشعشع زا بود که طی آن فضاپیما به حداکثر سرعت 210 هزار کیلومتر بر ساعت نسبت به مشتری دست یافت.

مقامات ناسا در به روزرسانی این مأموریت نوشتند: دانشمند-شهروند آندریا لاک (Andrea Luck) این تصویر متحرک را با استفاده از داده های تصویری خام ابزار جونوکم ایجاد نموده است.

به گفته آن ها، این بیش از هفت برابر سریع تر از چیزی است که ایستگاه فضایی بین المللی به دور زمین می چرخد و تقریبا پنج برابر سریع تر از سرعت مأموریت های سرنشین دار آپولو هنگام ترک زمین به سمت ماه است.

ناسا تصاویر خام جونوکم را را در یک گالری پردازش تصویر آپلود می نماید که به شهروند-دانشمندان امکان می دهد تا نگاه ویژه خود را به این داده ها داشته باشند.

در حالی که هدف اصلی جونو، سیاره مشتری (هرمز) بوده است، در ژانویه 2021 (دی 1399) ناسا مجوز تمدید مأموریت را برای تمرکز کمی بیشتر روی چهار قمر بزرگ این سیاره، به ویژه گانیمد، اروپا و آیو صادر کرد. جونو اگر در سلامت کامل باقی بماند، تا سپتامبر 2025 عملیاتی خواهد بود.

اسکات بولتون (Scott Bolton) محقق اصلی جونو از مؤسسه تحقیقات جنوب غربی گفت: با تمدید مأموریت، به پرسش های اساسی که در طول مأموریت اصلی جونو هنگام رسیدن به فراتر از سیاره برای کاوش سیستم حلقه مشتری و قمرهای ایجاد شد، پاسخ خواهیم داد.

تشعشع احتمالا تهدید اصلی برای این مأموریت خواهد بود که کوشش می نماید تا سه سال آینده به کار خود ادامه دهد. اما تا زمانی که جونو فعال باشد، همچنان به عنوان راهگشایی برای مأموریت های آینده در مشتری، بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی، خدمت خواهد نمود. برای نمونه در دهه 2030 میلاد، مأموریت اروپا کلیپر (Europa Clipper) ناسا و مأموریت جویس (JUICE) آژانس فضایی اروپا قصد دارند مستقیما از قمرهای مشتری بازدید نمایند.

از سویی تلسکوپ فضایی جیمز وب هم طی مجموعه رصدهای چرخه 1 خود سیاره مشتری را آنالیز خواهد نمود. کار وب به سال ها جمع آوری داده تحت برنامه میراث سیارات بیرونی هابل، که حداقل سالی یک بار به مطالعه غول های گازی منظومه شمسی اختصاص دارد، می افزاید.

عکس کاور: مشتری از نگاه جونو

Credit: NASA/JPL

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 20 تیر 1401 بروزرسانی: 20 تیر 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1474

به "فضاپیمای جونو چرخش تماشایی سیاره مشتری را به تصویر کشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضاپیمای جونو چرخش تماشایی سیاره مشتری را به تصویر کشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید