نانوحسگری که بیماری های عصبی را رصد می نماید

به گزارش بی نهایت اس ام اس، محققان نانوحسگری ساختند که می توان با آن سیگنالینگ عصبی را به صورت زنده رصد کرد که این قابلیت به تشخیص بیماری های عصبی یاری شایانی می نماید.

نانوحسگری که بیماری های عصبی را رصد می نماید

هر حرکتی در بدن انسان به نوعی توسط سیگنال های مغز تنظیم می گردد. محققان دانشگاه نورث وسترن نوع جدیدی از نانوحسگر را ایجاد نموده اند که به دانشمندان امکان می دهد ارتباط بین مغز و بدن را در زمان واقعی رصد نمایند.

هدر کلارک، با همکاری محققانی از دانشگاه کالیفرنیا یک نانوحسگر مبتنی بر DNA فراوری کردند که یک انتقال دهنده عصبی خاص، به نام استیل کولین را تشخیص می دهد. این حسگر به محض فراوری و آزاد شدن این ماده از سلول ها آن را شناسایی می نماید.

موناگان می گوید: از نظر درک رابطه بین مغز و بدن، بسیار مهم است که وقتی عصب ها در حال برقراری ارتباط هستند و سیگنال هایی را ایجاد می نمایند، بتوان این سیگنال ها را تشخیص داد.

درک این ارتباط به ویژه هنگام بروز مشکل در آن ها بسیار مهم است. بیماری هایی مانند پارکینسون نتیجه تخریب سلول های عصبی و از بین رفتن ارتباطات بین مغز و بدن است.

یک رشته پزشکی رو به رشد که به عنوان بیوالکترونیک شناخته می گردد، به دنبال استفاده از تحریک عصبی بسیار خاص برای درمان این نوع بیماری های عصبی است.

موناغان می گوید: اگر قرار است از تحریک عصبی به عنوان دارو بهره ببرید، احتیاج به بازخوانی میزان تحریک دارید. توسعه این نانوحسگر، شرایط بازخوانی انتقال دهنده عصبی استیل کولین را فراهم می نماید.

این نانوحسگر از یک بخش فلورسنت تشکیل شده است که در حضور استیل کولین می درخشد و در موش های زنده و در زمان واقعی دیده می گردد.

کلارک، موناگان و همکارانشان با استفاده از میکروسکوپ های قدرتمندی که در دانشگاه نورث وسترن واقع شده است، برای رصد درخشش نشانگرهای فلورسنت با فعال شدن انتقال دهنده عصبی استفاده کردند.

توسعه این نانوحسگر فقط شروع کار است و محققان امیدوارند در آینده حسگرهای قوی تری نیز ایجاد نمایند.

کلارک می گوید: این نانوحسگر، ابزاری است که محققان می توانند برای پاسخ به سوالات اساسی در خصوص سیگنالینگ بیوشیمیایی در بدن استفاده نمایند. من به عنوان یک دانشمند، توسعه ابزارهای جدید و انجام انواع تحقیقات بین رشته ای که می تواند تأثیر واقعی در دنیا داشته باشد، را دوست دارم.

محققان یافته های خود را در قالب مقاله ای در نشریه Proceedings of the National Academy of Science منتشر کردند.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 996

به "نانوحسگری که بیماری های عصبی را رصد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوحسگری که بیماری های عصبی را رصد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید