هرگز این موارد را نباید در شبکه های اجتماعی انجام دهید

به گزارش بی نهایت اس ام اس، آیا قواعد نا نوشته شبکه های اجتماعی را می دانید؟ کارشناسان با توجه به تجربیاتی که در این سال ها از رصد و استفاده شبکه های اجتماعی به دست آوردند شما را با قواعد نا نوشته شبکه های ارتباطی مجازی آشنا می نمایند.

هرگز این موارد را نباید در شبکه های اجتماعی انجام دهید

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران، شبکه های اجتماعی دایره ارتباطات ما را گسترش داند و با کسانی غیر از خانواده و دوستان نزدیکمان آشنا کردند.

در ابتدا به علت آموزش ندیدن درباره این حجم از ارتباطات با افراد غریبه کمی ما را گیج کرد. ممکن است اشتباهاتی که در ادامه خواهیم گفت از جمله مواردی باشند که خود ما هم آنها را انجام دادیم. بهتر است این موارد را مرور کنیم و به نوجوانان خود بیاموزیم تا آنها این اشتباهات را تکرار ننمایند. به خصوص حالا که سن استفاده از شبکه های مجازی به زیر 10 سال رسیده است.

1. اطلاعات شخصی

وندی منسل، مدیر دانشکده پروتکل و آداب کانادا می گوید: مردم در فیس بوک بسیار جسورتر از زندگی واقعی خود هستند. شاید اگر یکی در خیابان جلو ما را بگیرد و از ما عکس های شخصی یا اطلاعات دیگری را بخواهد فوری پلیس را خبر کنیم؛ ولی به راحتی حتی بیشتر از اطلاعات گفته شده را در صفحه شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذاریم و نگران افراد سوءاستفاده گر هم نیستیم در حالی که اگر در این باره کمی محتاطانه تر عمل کنیم، هیچ گاه بعضی از اطلاعات شخصی مان را پست نمی کنیم.

2. بدون آگاهی کمپین ها را حمایت نکنید

در دوره های زمانی خاص یا در حاشیه اتفاقاتی که در جهان میافتد کمپین هایی تشکیل می گردد که شما را تشویش به حمایت و تبلیغ از کمپین خاصی می نمایند. اگر بخواهیم واقع نگر باشیم نباید با دید سیاه و سفیدی به این موضوعات بنگیریم. اگر می خواهیم بدانیم که آیا حمایت و دنبال کردن کمپین مورد نظر درست است یا خیر، باید به لایه های عمیق تری توجه کنیم:

الف) چه کسی رهبر این کمپین است و چه سابقه مرتبطی با اهداف کمپین دارد؟

ب) سرمایه گذار یا سرمایه گذاران کمپین چه کسانی هستند؟

ج) هدف سرمایه گذار کمپین چیست؟

(دقت کنید که گاهی هدف مربوط به مادیات، به منزله کسب سرمایه بیشتر است و گاهی هدف برای بدست آوردن اطلاعات و قدرت است. در هر دو صورت نباید بازیچه دست افراد سودجو شوید)

د) آیا کمپین با موازین اخلاقی تناقض دارد؟

در خصوص کمپین های سیاسی و فرهنگی وسواس بیشتری را به خرج دهید و آگاهانه عمل کنید؛ زیرا تنایج آنها بر همه افراد جامعه اثرگذار خواهد بود.

3. خیلی صمیمی نشوید

با افرادی که نمی شناسید یا کم می شناسید صمیمی نشوید و اجازه ندهید از حریم خصوصی شما سوء استفاده نمایند. گاهی اوقات ما با افرادی که شناخت کافی نداریم صحبت می کنیم و اتفاق بدی هم نمی افتد؛ ولی اگر خیلی صمیمی شویم قطعا پشیمان می شویم. دقت کنید که صحفه پروفایل هر کسی همان چیزی است که او می خواهد شما ببینید پس بر حسب پروفایل هیچ شخصی به او اعتماد نکنید.

4. هرگز از دوستان خود در شبکه های اجتماعی انتقاد نکنید

اساس انتقادی صحیح به ما برای بهتر شدن یاری کند. انتقاد باید به شیوه ای صحیح بدون جریحه دار کردن غرور و لکه دار کردن عزت نفس افراد، اشتباهات را گوش زد کند. بنابراین انتقاد از کسی را در جمع صحیح نیست؛ زیرا نقش مخرب خواهد داشت نه سازنده. هیچ گاه از دوستان خود در پست یا استوری شبکه های اجتماعی انتقاد نکنید؛ چون این راه هیچ فرقی با سرزنش کردن آنها جلوی جمع ندارد.

5. برای کلاهبرداران صید آسان نباشید

اگر قرار باشد که از فروشگاه های آنلاین غیر رسمی مانند پیج های اینستاگرام خرید کنید، آنها باید برای به دست آوردن اعتماد شما کوشش نمایند. بهترین راه خرید آنلاین از این دسته فروشگاه ها ((پرداخت درب منزل)) است. خرید در چنین شرایطی اطمینان درباره کیفیت و رسیدن به موقع کالا را به وجود می آورد. در غیر این صورت ممکن است کالا به دست شما نرسد یا کیفیت لازم را نداشته باشد.

6. برای توجه التماس نکنید

همه ما فیلم و عکس هایی را دیدیم که در آن به وضوح، کاربر التماس توجه از دیگران را می نماید. گاهی اوقات این توع واکنش ها کمی هوشمندانه تر می شوند مانند اعلام شرایط تجرد. دقت کنید که اغلب افرادی که رنج های خود را در شبکه های اجتماعی فریاد می زنند به نوعی در حال اجرای یک نمایش برای شما هستند. این دسته از محتواها به هیچ وجه واقعی نیستند. زیرا اگر کسی با مسئله ای حقیقی در حال دست و پنجه نرم کردن باشد، وقتی برای به اشتراک گذاشتن آن با دیگران ندارد. در واقع همه تمرکز خود را بر حل آن مشکل می گذارد نه برای لایک و پاسخ به کامنت ها.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 694

به "هرگز این موارد را نباید در شبکه های اجتماعی انجام دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرگز این موارد را نباید در شبکه های اجتماعی انجام دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید