ورود سامانه بارشی تازه به ایران، هشدار شدت بارش در برخی استان ها

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز در استان های مازندران، گلستان، شرق گیلان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، اصفهان، سمنان، یزد، کرمان، فارس، شمال بوشهر و ارتفاعات و دامنه های جنوبی البرز در استان های البرز و تهران در برخی ساعات رگبار باران، گاهی وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش بینی شده است.

ورود سامانه بارشی تازه به ایران، هشدار شدت بارش در برخی استان ها

فردا شنبه 3 اردیبهشت این شرایط برای منطقه ها مرکز، شرق، شمال شرق و بخش هایی از جنوب شرق و ارتفاعات البرز ادامه خواهد داشت و بیشترین بارش ها در استان خراسان رضوی روی می دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی یکشنبه آینده بار ورود سامانه بارشی نو از غرب و شمال غرب، علاوه بر این منطقه ها در ارتفاعات و دامنه های البرز نیز باعث رگبار، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق می شود.

دوشنبه آینده شدت و توسعه بارش ها افزایش یافته و استان های واقع در غرب، شمال غرب، جنوب غرب، ارتفاعات و دامنه های زاگرس مرکزی و البرز و سواحل غربی دریای خزر را درگیر خواهد کرد. سه شنبه آینده شدت بارش ها در این منطقه ها افزایش یافته و در بخش هایی از سواحل شرقی دریای خزر، مرکز و جنوب کشور بارش خواهیم داشت.

امروز و فردا در جنوب، مرکز، شرق و شمال شرق، یکشنبه و دوشنبه آینده در شمال شرق و شرق وزش باد نسبتا شدید پیش بینی شده که در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک دور از انتظار نیست. همچنین امروز و فردا خلیج فارس مواج خواهد بود.

*توصیف سامانه اول: گردوخاک

نوع مخاطره: کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

جمعه 1401/02/02: اصفهان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سمنان، خراسان شمالی و یزد.

اثر مخاطره: احتمال اختلال در پروازها، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال آسیب به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد بین شهری به ویژه در جاده های کویری، پرهیز از حضور و حرکات ورزشی در فضای باز به ویژه گروه های حساس، احتیاط در عبور از حاشیه تابلوهای تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، عدم پارک خودروها اطراف موارد ذکرشده و حفاظت از صنعت کشاورزی و تمهیدات لازم در خصوص پیشگیری از خسارات احتمالی به تأسیسات حساس به گردوخاک.

*توصیف سامانه دوم: نفوذ سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران همراه با وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد گردوخاک، رعدوبرق، برخورد صاعقه و تگرگ.

منطقه اثر:

جمعه 1401/02/02: مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، یزد و ارتفاعات و دامنه ها در نیمه شمالی کرمان.

شنبه 1401/02/03: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال آب گرفتگی محلی، لغزندگی جاده ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال برخورد صاعقه، و احتمال بارش تگرگ.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل ها، احتیاط در فعالیت های کوهنوردی، احتیاط در جابه جایی عشایر کوچ رو و تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1454

به "ورود سامانه بارشی تازه به ایران، هشدار شدت بارش در برخی استان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود سامانه بارشی تازه به ایران، هشدار شدت بارش در برخی استان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید