چرا شیر میدان حر هنوز ترمیم نشده است؟

به گزارش بی نهایت اس ام اس، در پی تخریب یکی از شیرهای میدان حر، قرار شده بود که اثر جایگزین تا اواسط خرداد ماه نصب گردد، ولی اکنون با سرانجام خرداد و ورود به تیر ماه، این پرسش مطرح می گردد که چرا هنوز خبری از نصب اثر جایگزین نیست؟

چرا شیر میدان حر هنوز ترمیم نشده است؟

به گزارش خبرنگاران، ماه گذشته چهارم خردادماه خبرهایی مبنی بر تخریب یکی از مجسمه های شیر میدان حر در فضای مجازی منتشر شد. مجسمه اصلی نصب شده در وسط میدان با نام نبرد گرشاسپ با اژدها اثر غلامرضا رحیم زاده ارژنگ، جزو مجسمه های ثبت شده در فهرست آثار ملی است. این اثر سالم است اما در خبرهای منتشر شده درباره تخریب شیرهای این اثر، این ادعا مطرح شد که بازسازی بهانه ای برای تخریب بوده است.

در همان زمان شاپور دیوسالار، معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران درباره این مجسمه ها به خبرنگاران شرح داد که دو مجسمه شیر، مانند مجسمه اصلی به ثبت آثار میراث ملی نرسیده است و اینکه دو مجسمه فرعی، توسط مرحوم غلامرضا رحیم زاده ارژنگ ساخته نشده است.

او یادآور شد که شیرهای مجسمه اصلی که توسط استاد ارژنگ ساخته شده اند، از جنس مس بوده و سال ها پیش در بحبوحه انقلاب آسیب دیده اند. اما جنس دو مجسمه شیری که بعدها در پایین اثر اصلی نبرد گرشاسپ با اژدها نصب شده، از فایبرگلاس است که از متریال ناپایدار به شمار می رود و در گذر زمان به علت برودت آب و هوایی دچار فرسودگی و شکستگی شده اند و به همین جهت لازم بود که بازسازی یا جایگزین گردد.

چند روز بعد در 11 خرداد ماه، دیوسالار درباره نصب مجدد اثر بازسازی شده گفته بود که هفته بعد یکی از بهترین و اصولی ترین کارهای آنها در آنجا نصب خواهد شد ولی اکنون با گذشت بیش از دو هفته هنوز خبری از نصب این اثر در میدان حد نیست.

درواقع اگر این روزها از میدان حر رد شده باشید، هنوز مجسمه شیر تخریب شده را به وضع قبلی مشاهده خواهید کرد که البته با داربست و پارچه ای سفید پوشانده شده است.

در راستای عملی نشدن وعده زمان نصب این مجسمه، بار دیگر با دیوسالار تماس گرفتیم و از او علت این امر را جویا شدیم.

معاون فرهنگی و طراحی شهری سازمان زیباسازی تهران به خبرنگاران پاسخ داد: نسبت به تأخیر در نصب مجسمه متأسفم و عذرخواه هستم. علت این امر ابتلای قالب گیر کار به کرونا بود و به همین جهت چند روزی در کار او وقفه ایجاد شد. ساخت پایه اثر و قالب گیری آن را جهت تسریع در تحویل پروژه، به دو کارگاه متفاوت سپرده بودیم. ضمن اینکه تعداد افراد متخصص در قالب گیری چنین آثاری محدود است؛ به همین جهت قالب گیری شیر را به کارگاهی در کرج سپرده بودیم که به انجام رسید ولی قالب گیر پایه به علت ابتلا به کرونا پیروز به تحویل کار در زمان معین شده، نشده بود. احتمالا کلیت کار تا انتهای این هفته به نتیجه برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1083

به "چرا شیر میدان حر هنوز ترمیم نشده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شیر میدان حر هنوز ترمیم نشده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید