کاهش نرخ دلار چه تاثیری روی بورس دارد؟

به گزارش بی نهایت اس ام اس، نرخ دلار درحالی بعد از ماه ها وارد کانال 21 هزار تومان شده است که یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که بر اساس معادلات اقتصادی، نرخ دلار بین 22 تا 25 هزار تومان خواهد بود.

کاهش نرخ دلار چه تاثیری روی بورس دارد؟

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، یک کارشناس بازار سرمایه در مورد نرخ دلار در روز های آینده توضیح داد: بسیاری از اقتصاددانان برآورد میکنند با فروش دو میلیون بشکه نفت که درآمد تقریبا 45 میلیارد دلاری را در پی دارد، با میزان درآمد غیرنفتی و با توجه به اینکه نرخ های فوق العاده جهانی در همین محدوده باقی بماند، درآمد نزدیک به 70 میلیارد دلاری در سال جاری برای کشور رقم بخورد که نسبت به سال های گذشته مخصوصا سال 99 که تقریبا امکان فروش نفت برای ایران وجود نداشت، رقم بسیار بالایی است.

وی ادامه داد: بنابراین در بهترین شرایط، یعنی چنانچه بتوانیم دو میلیون بشکه نفت صادر و ارز حاصل از فروش نفت را دریافت کنیم و صادرات غیرنفتی که 25 میلیارد دلار است باقی بماند، با توجه به اینکه کشور به واردات دارایی های سرمایه ای، قطعه، ماشین، موبایل و… نیاز دارد، برآورد می شود دلار در محدوده 22 تا 25 هزار تومان باقی بماند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه جلوی واردات در دو تا سه سال گذشته گرفته شده است، اظهار کرد: میزان واردات در سال 1399.40 میلیارد دلار بوده که برابر با سال 1383 است. درواقع به قدری جلوی واردات به صورت انقباضی گرفته شده است، میزان واردات برابر با سالی است که جمعیت کشور تقریبا 13 میلیون نفر کمتر بود. قطعا نمیتوان این جهت را ادامه داد و با این گشایش اقتصادی و فروش نفت باید دوباره واردات برخی از کالا های را از سر بگیریم. پس قیمت دلار در سال جاری همان 22 تا 25 هزار تومان است. معادلات اقتصادی نشان میدهد که دلار زیر 20 هزار تومان نمیتواند پایدار باشد.

برخی سهم ها حتی با دلار 20 هزار تومانی هم جذاب هستند

شریعتی با تاکید بر اینکه اصل مهم برای بازار سرمایه ثبات قیمت دلار است، گفت: عدم شفافیت از طرف رئیس دولت به بازار سرمایه تزریق شد. درحالی که تابستان به مردم اعلام شد که سرمایه خود را به بورس بسپارند، زمانی که بازار 60 درصد اصلاح کرده بود صحبت از دلار 15 هزار تومانی میکردند! اما دلار 15 هزار تومان با کدام مبنای اقتصادی؟ بر اساس گزارش بانک مرکزی در انتهای سال 1399 حجم نقدینگی کل کشور 3.5 میلیون میلیارد تومان و حجم کل پول کشور نزدیک 700 هزار میلیارد تومان است. با این اعداد احتمالا دلار در محدوده 22 هزار تومان باقی میماند.

وی با بیان اینکه 60 سهم بزرگ بازار سرمایه در شرایط تعادلی قرار دارند، اظهار کرد: بازار جهانی بسیار قوی پیش میرود، مس به محدوده 10 هزار دلار و ورق گرم فولاد در بازار جهانی به محدوده هزار دلار رسیده است و قیمت ها شرایط رویایی را طی میکنند. حتی با دلار 20 هزار تومانی هم P به E برخی سهم ها چهار تا پنج است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بنابراین شرایط قیمت سهم ها طوری نیست که اگر دلار در قیمت 20 هزار تومان هم ثابت شود بازار اصلاح کند. اگر قیمت سهم ها منطقی است دلیل نمیشود با کاهش نرخ دلار، ارزش آن ها کاهش یابد، بلکه فقط جذابیت خرید بالاتر می رود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1016

به "کاهش نرخ دلار چه تاثیری روی بورس دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ دلار چه تاثیری روی بورس دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید