آخرین خبرها از خرید واکسن کرونا ، آمار رعایت پروتکل ها در تهران نصف شد

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرنگاران، سعید نمکی وزیر بهداشت، گفت: متاسفانه در 24 ساعت گذشته در کشورهای مختلف دنیا حدود 15 هزار 879 نفر به دلیل ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند. در بین این کشورها آمریکا با چهار هزار و 45 مرگ، انگلیس با 1631 فوتی، برزیل با 1206 مورد، آلمان با 988، آفریقای جنوبی 680، مکزیک 659، اسپانیا 591، روسیه 564، ایتالیا 541، فرانسه 417 و ایران هم متاسفانه با 91 مورد مرگ و میر داشتیم که گرچه این رقم در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا رقم کمتری است، اما باز هم مایه تاسف است.

آخرین خبرها از خرید واکسن کرونا ، آمار رعایت پروتکل ها در تهران نصف شد

وی اضافه نمود: در ایران متاسفانه استان های شمالی ما به خصوص مازندران استان ملتهبی است و بیش از 1100 بستری در استان مازندران داریم که گرچه با همکاری همه دستگاه ها و ارگان ها به حداقل ممکن رسیده است، اما باز هم زیاد است. ما موارد فوتی مان در استان های شمالی باز هم رقم های غیرقابل قبولی است و در استان گلستان و گیلان باز هم نگران خیز بیماری هستیم. گرچه همکاران ما با همیاری منسجم کوشش بی وقفه دارند.

نمکی ادامه داد: در استان های جنوبی هم شاهد یک مختصر افزایشی در استان هایی مانند هرمزگان با توجه به افزایش سفرها به جزایر جنوبی هستیم که امیدوارم این سفرهای بی رویه کام هم مسافرین و هم میزبانان آنها را در این استان ها تلخ نکند.

نمکی درباره اقدامات اجرا شده برای واکسن وارداتی کرونا گفت: در ثبت واکسن، چهار منبع مهم دنیا پیگیری می گردد که یک منبع اروپایی است، یک منبع معبتر در کشور چین و یک سازنده در کشور روسیه و همچنین دو شرکت فراوری نماینده در کشور هندوستان هستند.

وی در این باره اضافه نمود: خوشبختانه پرونده ها رسیدگی شده و کار دارد به اتمام می رسد. این اقدامات علاوه بر آنچه که در سبد کووکس سازمان دنیای بهداشت داریم، است و امیدواریم بزودی بتوانیم اولین محموله ها برای واکسیناسیون گروه های آسیب پذیر را وارد کشور کنیم.

وی گفت: در زمینه ساخت داخل هم واکسنی که در انستیتو پاستور با انتقال دانش فنی کشور کوبا پیگیری می کردیم، خوشبختانه به نهایت رسیده است. یک مجموعه ای را در کشور با همکاری غیر از کشور کوبا در مجموعه ای از بخش خصوصی برای ساخت یک واکسن مشترک با یکی از کمپانی های آسیایی دیگر داریم که ان شاءالله پیشرفت آن را هم به استحضار مردم می رسانیم. کار کارآزمایی بالینی در زمینه واکسن مجموعه برکت به خوبی دارد پیش می رود و انستیتو رازی هم اجازه تست بالینی واکسن خود را گرفته و به زودی این اقدام هم آغاز خواهد شد. مجموعه دیگری هم در کشور داریم که امیدواریم تا هفته آینده بتواند برای کارآزمای بالینی اجازه را بگیرد.

شناسایی هفتمین مورد کرونای جهش یافته در کشور

وی در رابطه با ویروس جهش یافته کرونا در انگلستان نیز، گفت: امروز دیگر باید به آن واریانت اروپایی ویروس بگوییم. هفتمین مورد از ابتلا به این ویروس در کشور شناسایی شد. در واقع روز گذشته مورد هفتم در یکی از مسافرینی که از هلند به ایران آمده بود و در یکی از استان های جنوبی مستقر بود، شناسایی شد. خوشبختانه تا به امروز رد پایی از ویروس در نزدیکان این بیماران پیدا نکردیم و در جای دیگری هم از این واریانت اروپایی نداریم.

وی اضافه نمود: این ویروس علی رغم اینکه انگلیسی ها می گفتند فقط 70 درصد قدرت سرایت بیشتری دارد که ما همیشه می گفتیم این ادعا درست و عالمانه نیست، امروز اثبات شده است ویروس به مراتب مهاجم تر از آنچه که می گفتند است و به شدت بیماری زایی و مرگ و میر آن بیشتر است. این به ما نشان می دهد که مردم باید هوشیار باشند. ما نمی دانیم از کدام روزنه علی رغم تمام کوشش ها برای مهار بیماری، ویروس وارد خواهد شد. اگر دقت نکنیم و رعایت نکنیم و مسافرت ها محدود نگردد ما حتما از این ویروس زیان سرشاری خواهیم دید.

آمار رعایت پروتکل ها در تهران نصف شد

نمکی تاکید نمود: یکی از نگرانی های ما در مورد مجموعه کلانشهرها بخصوص تهران است. بر اساس گزارش همکاران من و جلسه با روسای دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران و شهید بهشتی می دانیم آمار رعایت پروتکل ها در استان تهران به کمتر از نصف رسیده است؛ یعنی از 81 درصد به حدود 39 درصد رسیده ایم و این زنگ خطر بزرگی است که ما در آینده نزدیک گرفتار خواهیم شد و من قبل از هر پیک این موضوع را به مردم عرض کردم.

وی اضافه نمود: نسبت مستقیمی میان عدم رعایت پروتکل ها و افزایش موارد بیماری و مرگ و میر است و این زنگ خطری برای آینده است و اگر خدایی نکرده به شکلی گرفتار ویروس مهاجم تر و وحشی تر شویم، این آوار بر سر ما سنگینی بیشتری خواهد نمود.

مشکل حمل و نقل عمومی هنوز حل نشده است

وی بیان نمود: در کلانشهر تهران اتوبوس داخل شهری، مترو، بازارها و مراکز خرید مراکز پرخطری هستند که قسمتی در دست مردم است و قسمتی از عهده آنان خارج است. در رابطه با افزایش ظرفیت حمل و نقل عمومی ما باید این گرفتاری را حل می کردیم و متاسفانه تا به امروز حل نشده است. مردم در رابطه با سفرها، دورهمی، رفتن به مرکز خرید و… دقت کافی نمایند که اگر رعایت ننمایند قطعا ما گرفتاری های بزرگی در رابطه با مدیریت بیماری خواهیم داشت.

وزیر بهداشت گفت: امیدوارم همکارانم در کشور همکاری بیشتری داشته باشند و کانون های آلودگی را شناسایی کنیم. از مردم هم تقاضای همکاری بیشتری دارم تا دچار موج خطرناک جدیدی نشویم.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 843

به "آخرین خبرها از خرید واکسن کرونا ، آمار رعایت پروتکل ها در تهران نصف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از خرید واکسن کرونا ، آمار رعایت پروتکل ها در تهران نصف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید