ادامه فعالیت کاسب کاران حوزه نشر، ناشرانی که از گردونه رقابت کنار رفته اند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، به گزارش خبرگزاری کتاب ایارن کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر، در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران درباره ورود ناشران یاری آموزشی به نشر عمومی گفت: متاسفانه سال های سال است اشخاصی با نگاه کاسب کارانه به پدیده نشر، به این حوزه وارد می شوند. هدف این اشخاص بیشتر کسب سود به هر شکل و قیمتی است. این افراد در گذشته هم سعی می کردند، با انتشار کتاب های یاری آموزشی به مطامع خود برسند.

ادامه فعالیت کاسب کاران حوزه نشر، ناشرانی که از گردونه رقابت کنار رفته اند

او اضافه کرد: ناشران کاسب کار به دلیل اینکه نتوانستند با ناشرانی که با سرمایه های چشمگیرتر در حوزه کتاب های یاری آموزشی فعالیت می کردند رقابت نمایند؛ مدتی است به حوزه های دیگری از جمله ترجمه و ادبیات کودک و نوجوان وارد شده اند، چون مخاطبان از این کتاب ها استقبال می نمایند. به دلیل اینکه نیت این اشخاص انتشار کتاب های باکیفیت و فایده رساندن به جامعه نیست و بیشتر به دنبال کسب سود هستند، از این رو باید مراقب این دسته از ناشران و کتاب هایی که منتشر می نمایند، باشیم.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر ادامه داد: بعضی از ناشران که تنها دنبال کسب سود هستند، کتاب هایی را در حوزه ترجمه تنها با تغییر واژه ها و دست بردن به حاصل کار مترجمان دیگر منتشر می نمایند. آنها با این کار کوشش می نمایند کتاب های پرفروش بازار را عرضه نمایند. قطعاً این اقدام زیان آور و کار ناصوابی است و باید با این مسئله برخورد گردد. رسانه ها با اطلاع رسانی می توانند دست چنین افراد سودجو و فرصت طلبی را رو نمایند.

شرفشاهی اعلام کرد: ناشران، پدیدآورندگان و مترجمان کتاب هایی که با استقبال مردم روبرو می شوند، در برابر ناشران سودجو که از آثارشان سوء استفاده می نمایند، نباید ساکت بنشینند؛ بلکه باید با طرح شکایت دست این افراد را رو نمایند. قطعاً انتشار کتاب های ضعیف فضا را برای کتاب های خوب تنگ می نماید و باعث می گردد کتاب های خوب کمتر دیده شوند. از سوی دیگر، سرقت های ادبی و فرهنگی هم به شکل های گوناگون افزایش می یابد. تمام این ها تنها گوشه ای از حضور نامبارک ناشرانی است که بدون دغدغه فرهنگی و با طمع کسب سود به حوزه نشر وارد شده اند.

او توضیح داد: اوضاع نابسامان نشر در سال های اخیر انگیزه بسیاری از ناشران را برای فعالیت در این حوزه از بین برده است. متاسفانه بسیاری از ناشرانی که این روز ها انگیزه خودشان را از دست دادند، ناشرانی هستند که دغدغه کار فرهنگی داشتند و به دنبال انتشار کتاب های باکیفیت و مفید برای جامعه بودند. در بحران هایی که برای صنعت نشر به وجود می آید، در درجه اول ناشران خوب قربانی می شوند.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر اظهار کرد: از یک سو باید نظارت ها روی ناشرانی که با انگیزه کسب سود وارد نشر شدند، جنبه جدی تری پیداکند و از سوی دیگر، ناشران و پدیدآورندگان باید حساس باشند و در قبال سوء استفاده هایی که از آثارشان می گردد، هویت سودجویان را افشا نمایند. در این میان رسانه ها هم باید نقش منتقدانه و فعال تری داشته باشند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 مهر 1399 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 552

به "ادامه فعالیت کاسب کاران حوزه نشر، ناشرانی که از گردونه رقابت کنار رفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه فعالیت کاسب کاران حوزه نشر، ناشرانی که از گردونه رقابت کنار رفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید