ارتقای کیفیت و استاندارد فراوری، مقدمه توسعه پایدار است

به گزارش بی نهایت اس ام اس، هیجدهم آبان ماه، روز ملی کیفیت نام گذاری شده است؛ کیفیت خواسته ای عمومی که درباره ابعاد و اهمیت آن می گویند. صندلی کیفیت در برنامه های 5 ساله توسعه که اهداف بزرگی را برای رشد مالی در نظر گرفته است، بسیار مهم است و تحقق بخشی از این رشد را در رشد بهره وری و توجه به کیفیت دیده است. بخشی که معمولاً سهم اندکی از رشد را به خود اختصاص می دهد و چندان موردتوجه قرار نمی گیرد.

ارتقای کیفیت و استاندارد فراوری، مقدمه توسعه پایدار است

فرشید شکرخدایی، نایب رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران درباره روز ملی کیفیت می گوید: در کشور ما مجموعه ای از عوامل مانع از توسعه کیفیت زندگی در بین شهروندان است؛ اگر کیفیت زندگی را لذت بردن و استفاده شهروندان از الگوهای رفاه اجتماعی بدانیم، متأسفانه شاخص هایی که در این رابطه وجود دارند شاخص های مطلوبی نیستند. این موضوع نشانگر آن است که مجموعه ای از اجزاء که شامل قوانین و مقررات، محیط و کسب وکار می گردد در حوزهٔ رضایت مندی شهروندان به خوبی در قالب یک سیستم باهم کار نمی نمایند.

شکرخدایی، رئیس کمیسیون توسعه پایدار و محیط زیست اتاق ایران راه حل زندگی باکیفیت را اینگونه تعریف می کند: به جای کنترل های بی شمار نهادهای حاکمیتی باید بتوانیم مسیری که سایر کشورهای دنیا در این حوزه پیموده اند، ارتقای سیستم مدیریت کیفیت را به وسیله توسعه بیمه های مسئولیت کیفیت محصول، در جامعه پیاده سازی و رواج دهیم.

او از نظام صلاحیت حرفه ای افراد در حوزه مشاغلی می گوید و اینکه اگر این نظام دقیق کار کند حتماً کیفیت مورد نظر تأمین خواهد شد.

برای بهبود کیفیت احتیاج به قوانین و مقررات روزآمد است؛ فرزین انتصاریان، رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران از کوشش های انجمن در راستای بالای بردن کیفیت و استانداردسازی می گوید: بازنگری قانون موسسه استاندارد که به عنوان طرح در مجلس مطرح شد پس از سال ها بحث و گفت وگو در کمسیون های مجلس تحت نام قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تصویب و در تاریخ 29 دی 1396 به دولت ابلاغ شد. این قانون ضمن تغییر نام و بالا بردن صندلی سازمان ملی استاندارد، وظائف گسترده ای را در حوزه استانداردسازی به عهده این سازمان قرار داده است. ضمن اینکه دستگاه های اجرایی را نیز موظف به تدوین و اجرای مقررات فنی حوزه مربوط به خودشان می کند.

در قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، مواد بسیاری نیز در ارتباط با توسعه و ارتقای کیفیت وجود دارد که مهم ترین آن در ماده 1 قانون آمده و بر اساس آن، سازمان ملی استاندارد را موظف می گردد که جهت اعمال بند (30) سیاست های برنامه ششم توسعه نسبت به تدوین و اجرای سند جامع و نقشه راه تحول نظام استانداردسازی کشور و مدیریت کیفیت و به منظور روزآمدسازی، تقویت و توسعه نظام استاندارد در سطح کشور اقدام کند به نحوی که زمینه ارتقای مناسب کیفیت ملی و دستیابی به ارتقای پایدار فراوری محصولات در کشور فراهم گردد.

بعلاوه امیر حیدری، دبیر انجمن مدیریت کیفیت ایران هم رباره توسعه کمی و کیفی بنگاه های مالی پیروز و کارآمد گفته است: بنگاه های مالی بدون گذر از مرحله ارتقاء کیفیت محصول (اعم از فراوریی و خدماتی) و توجه به رضایتمندی متوازن ذینفعان خود، خصوصاً مشتریان و نیز داشتن برنامه و هدف تعیین و ابزارهای مدیریتی خصوصاً مدیریت کیفیت و استانداردسازی پایدار پیروز نخواهد بود.

بارها اقتصاددان ها، فعالان مالی از ضرورت توجه به کیفیت و بهره وری سخن گفته اند، هدفی که در برنامه های پنج ساله توسعه هم موردتوجه قرار گرفته است.

در برنامه ششم توسعه کشور برای تحقق رشد فراوری، رشد عایدی، بهره وری و رشد صادرات کالاهای غیر نفتی گفته شده اما آنچنان که باید به این هدف گذاری توجه نشد. حالا کارشناسان مالی به اهمیت و صندلی برنامه هفتم توسعه توجه دارد و اینکه رویه ها در این برنامه در راستای توسعه پایدار باشد؛ کیفیت بال مهم توسعه پایدار است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 آذر 1400 بروزرسانی: 13 آذر 1400 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1265

به "ارتقای کیفیت و استاندارد فراوری، مقدمه توسعه پایدار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتقای کیفیت و استاندارد فراوری، مقدمه توسعه پایدار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید