افزایش 20 درصدی مصرف بنزین، بیشتر استان ها فاقد بنزین سوپر هستند

به گزارش بی نهایت اس ام اس، همایون صالحی درباره شرایط اخیر توزیع بنزین در کشور باتوجه به افزایش مصرفی که در پی افت فشار گاز رخ داد، گفت: باتوجه به اینکه در تامین گاز به مشکل برخوردیم و با افت گاز روبرو شدیم، برای جلوگیری از قطع گاز خانگی مجبور شدند در بعضی استان ها واحد های سی ان جی را تعطیل نمایند و هر جایی لازم بود گاز قطع شد. به همین نسبت هم با افزایش مصرف بنزین روبرو شدیم، افزایش مصرف به گونه ای بود که در یک روز از دی ماه به 118 میلیون لیتر هم رسید در حالی که در هیچ زمستانی این اتفاق نیفتاده بود.

افزایش 20 درصدی مصرف بنزین، بیشتر استان ها فاقد بنزین سوپر هستند

به گزارش ایلنا، رئیس کانون انجمن های صنفی جایگاه داران اعلام نمود: در فصل زمستان سال های گذشته ما همواره کاهش مصرف داشتیم، اما سال جاری به دلایل مختلف از جمله اینکه افت گاز شدیدتر از سال های گذشته بود مصرف بنزین بالا رفت و ناترازی بیشتر خود را نشان داد.

وی با بیان اینکه میانه مصرف در دی ماه به 105 میلیون لیتر رسید، گفت: کسی چنین مصرفی را پیش بینی نمی کرد، به طوری که نسبت به ماه های گذشته حدود 7 درصد افزایش و نسبت به زمان مشابه سال قبل حدود 20 درصد میانه افزایش یافت.

صالحی با پیش بینی اینکه در نوروز سال جاری با مشکل تامین بنزین روبرو می شویم، توضیح داد: هنوز نمی دانیم به واردادت منجر می گردد و یا اینکه باید فراوری بیشتر بنزین داشته باشیم، اما آنچه واضح است اینکه همه ارکان باور پیدا کردند که باید ظرفیت ها را بالاببرند. طبق اخبار واصله از پالایشگاه اصفهان؛ به شدت کوشش می گردد که بتوانند افزایش فراوری داشته باشند، البته برنامه درازمدت و میان مدت تا سال 1405 هم در نظر گرفته اند، اما واقعیت اینکه این ها علاج درد نیست.

وی بیان داشت: طی چند سال گذشته همه شرایط بحرانی را به شکل مسکن موقتی طی کردیم، ما هر سال این مشکل را داشتیم مثلا سال جاری گفته شد که پیش بینی لازم برای تامین گاز زمستانی اجرا شده است، اما این اتفاق نیفتاد، حتی پیش بینی می شد که اروپا به زحمت بیفتد، ولی در کشور ما این رخ داد؛ بنابراین برای نوروز باید از هم اکنون تدابیر اندیشیده گردد تا به لحاظ تامین سوخت دچار چالش نشویم.

صالحی درباره تامین بنزین سوپر در کشور اعلام نمود: چند سال است که برای تامین بنزین سوپر مشکل داریم و اکنون در این فصل چهارم سال این مشکل حادتر شده است به طوری که توزیع آن خیلی کم شده و بیشتر استان ها فاقد این بنزین هستند.

وی تاکید نمود: شرایط بنزین سوپر در کشور اصلا خوب نیست، اکنون باید حداقل در روز 5 میلیون لیتر عرضه داشته باشیم، اما این اندازه موجودی و توزیع نداریم.

رئیس کانون انجمن های صنفی جایگاه داران در ادامه درباره شرایط عرضه سی ان جی در کشور نیز گفت: ما اکنون باید حدود 24 میلیون متر مکعب در روز در 2500 مجاری عرضه سی ان جی توزیع کنیم در حالی که در بعضی استان ها ظرفیت جایگاه های عرضه کمتر از 60 درصد است.

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: infsms.ir شناسه مطلب: 1586

به "افزایش 20 درصدی مصرف بنزین، بیشتر استان ها فاقد بنزین سوپر هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 20 درصدی مصرف بنزین، بیشتر استان ها فاقد بنزین سوپر هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید